آماده برای خدمات بشردوستانه

رییس جمعیت هلال احمر برنامه های جاری این جمعیت را تشریح کرد

در جلسه شورای معاونین جمعیت هلال‌احمر بر لزوم حفظ توان آمادگی و پاسخ به حوادث و سوانح احتمالی آتی و نیز تأمین و توسعه لجستیکی این جمعیت به عنوان یکی از ابزارهای اصلی حضور به موقع تأکید شد. در این جلسه همچنین موضوعات طرح نذر آب 4 ، ساماندهی موقوفات و ارتقای زیرساخت‌های جمعیت هلال‌احمر مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت.

«یک بالگرد مدرن نیز به ناوگان هوایی هلال‌احمر اضافه خواهد شد.» خبری که دکتر کریم همتی، رئیس جمعیت هلال‌احمر روز گذشته در جلسه شورای معاونین مطرح کرد. رئیس جمعیت هلال‌احمر در این جلسه با تأکید بر اهمیت ارتقا و توسعه لجستیکی و تجهیزاتی در جمعیت هلال‌احمر خاطرنشان کرد: «مشخصا با شرایط ایده‌آل در حوزه لجستیک فاصله داریم اما وضعیت ما نسبت به گذشته که نامطلوب بود، به مراتب بهتر شده است.»

پرواز 8 فروند بالگرد زمینگیر شده

کریم همتی به برخی از برنامه‌های توسعه‌محور اشاره کرد و افزود: «تغییرات نسبت به سال گذشته محسوس است و اعتبارات خوبی به جمعیت‌های استانی اختصاص داده شده است. اضافه کردن 8 فروند بالگرد زمینگیر شده به ناوگان هوایی جمعیت هلال‌احمر از جمله مهم‌ترین اقداماتی بود که در ماه‌های گذشته انجام شد.» به گزارش شهروندآنلاین در طول سال گذشته  پایگاه‌های امدادهوایی در استان‌های گلستان، مازندران، آذربایجان شرقی، اردبیل، کرمان، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی، خراسان رضوی، فارس، گیلان، خوزستان، سیستان‌وبلوچستان، لرستان، خراسان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، قم، مرکزی، همدان، بوشهر، هرمزگان، قزوین، اصفهان و تهران فعال بوده است.

تحریم‌ها کار را سخت کرده است

رئیس جمعیت هلال‌احمر یکی از چالش‌های جمعیت هلال‌احمر را تحریم دانست و خاطرنشان کرد: «امروز تحریم‌ها کار را سخت کرده است اما اعتبار باز هم به استان‌ها تخصیص داده شد تا بتوانند قطعات مورد نیاز بالگردهای خود را خریداری کرده و ناوگان زمینی خود را نیز تقویت کنند که در آخرین اقدام 50 خودروی مجهز امدادرسانی، خریداری و در اختیار استان‌ها قرار گرفت.»

او با بیان اینکه یک بالگرد مدرن نیز به ناوگان هوایی هلال‌احمر اضافه خواهد شد، افزود: «مبالغی جهت خرید بالگرد جدید پرداخت خواهد شد و یک بالگرد مدرن نیز به ناوگان هوایی هلال‌احمر اضافه خواهد شد. در کنار این موارد باید مانورهای صفر لحظه‌ای نیز برگزار شود تا توانایی استان‌ها محک خورده و آماده وقوع هر اتفاقی باشیم. در مرحله بعد مانورهای منطقه‌ای و کشوری نیز باید برگزار شود. اگر نقاط ضعف در این مانورها برطرف نشود در حوادث واقعی با مشکل مواجه خواهیم شد. جذب نجاتگران و امدادگران نیز در دستور کار قرار گرفته است تا نیروهای امدادی با تمرکز بیشتری در مأموریت‌ها حاضر شوند.»

لزوم حفظ آمادگی

رئیس جمعیت هلال‌احمر در ادامه با اشاره به اینکه هلال‌احمر باید آمادگی خود را با برگزاری مانور در سراسر کشور حفظ کند، از آمادگی این جمعیت در راستای هرچه بهتر برگزار شدن مراسم تحلیف ریاست جمهوری خبر داد. دکتر کریم همتی، رئیس جمعیت هلال‌احمر در جلسه شورای معاونین گفت: «حادثه خبر نمی‌کند و مشخصا هیچگاه به ما خبر داده نمی‌شود که چه زمانی سیل و زلزله رخ می‌دهد، به همین علت باید آمادگی همواره حفظ شود و تغییر دولت نباید در این عرصه خللی ایجاد کند. تداوم مانورهای هلال‌احمر و اهتمام به این زمینه نیز باید در دستور کار قرار گیرد.»

او افزود: «یکی از مسائل مهم دیگری که باید در این روزها در دستور کار قرار گیرد، به اتمام رساندن پروژه‌هاست و نباید آن دسته از پروژه‌هایی که نیاز به تخصیص اندک منابع مالی دارد، متوقف شوند. سال 99 با هیچ سالی پس از انقلاب قابل مقایسه نیست و کشور در سخت‌ترین شرایط اقتصادی قرار گرفت و همین امر سبب شد تا جمعیت هلال‌احمر نیز با محدودیت منابع مالی رو‌به‌رو شده و پروژه‌ها پیش نروند. با توجه به تدوین قانون ترک فعل، این امر ضرورت دارد که تمامی مدیران وظایف خود را به بهترین شکل انجام دهند. همه سختی‌ها روزی به پایان می‌رسد و بالاخره وضعیت اقتصادی نیز بهبود می‌یابد و امید است با رسیدن سریع‌تر به این موقعیت بتوانیم کیفیت خدمات‌رسانی خود را ارتقا دهیم.»

وظیفه اصلی هلال‌احمر؛ تأمین سلامت و کمک به مردم

رئیس جمعیت هلال‌احمر خاطرنشان کرد: «در فصل گرما طرح نذر آب 4 نیز در دستور کار قرار گرفته است که می‌تواند کمک بسزایی به مردم مناطق محروم کند و در این میان ضرورت دارد تا جایگاه و شأن مردم آن خطه‌ها در حین کمک‌رسانی نیز حفظ شود. امروز تأمین سلامت مردم و کمک به مردم وظیفه اصلی ماست و تا آخرین لحظه‌ای که متصدی این سمت باشیم به مردم خدمت خواهیم کرد. برگزاری مانورها نیز در همین راستا بوده تا آماده خدمت‌رسانی به مردم باشیم.»

همتی ادامه داد: «بزودی مراسم مهمی در کشور خواهیم داشت و جمعیت هلال‌احمر آماده است تا در مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید همکاری داشته باشد و در نقاط مختلف پیرامون این مراسم مستقر شود و همکاری لازم را انجام خواهد داد تا این مراسم به بهترین شکل ممکن برگزار شود.»

او در خصوص املاک و موقوفات جمعیت هلال‌احمر تصریح کرد: «ساماندهی موقوفات در سال 99 بسیار خوب پیگیری شد و املاک بلااستفاده و فراموش شده هلال‌احمر به ظرفیت‌های جمعیت اضافه شده است. عمل به نیت واقف بسیار حائز اهمیت است و باید در همین مسیر گام برداشته شود. باید از این فضاهای جمعیت هلال‌احمر به بهترین شکل استفاده شود.»

ارتقای زیرساخت‌های هلال‌احمر

همتی خطاب به مدیران استانی جمعیت هلال‌احمر که ارتباط ویدیوکنفرانسی با آنها برقرار شده بود، گفت: «ارتقای زیرساخت‌های جمعیت هلال‌احمر، توجه به موجودی انبارهای جمعیت هلال‌احمر، تسهیل دسترسی مناطق صعب‌العبور به ادوات و تجهیزات جهت امدادرسانی، تجهیز پایگاه‌های امدادی و تسریع در عملیات‌های امدادرسانی از جمله اولویت‌های ما در ماه‌های گذشته بوده تا بتوانیم با تمام قدرت به آسیب‌دیدگان خدمت‌رسانی کنیم.»

همتی ادامه داد: «طبیعت به این مقوله توجه نمی‌کند که ما در چه حالی هستیم و هر لحظه ممکن است اتفاقی رخ دهد. آماده بودن ما یک مقوله زنجیروار است و باید در ابتدا نساجی هلال با تمام توان خطوط تولید اقلام اضطراری و چادرهای خود را فعال کند. ما باید در روزهای آرام آمادگی خود را به عالی‌ترین سطح رسانده تا در روزهای سخت، نگران اقلام اولیه نباشیم.»

رئیس جمعیت هلال‌احمر در پایان گفت: «واکسیناسیون امدادگران همچنان ادامه دارد و ما تلاش می‌کنیم آن دسته از پرسنل خود را که در خطر ابتلا هستند به‌سرعت و به‌صورت کامل واکسینه کنیم. هلال‌احمر واردکننده واکسن است اما تزریق واکسن طبق اصول و پروتکل‌ها و نوبت‌دهی وزارت بهداشت انجام می‌شود و هیچ امتیازی برای هلال‌احمر وجود ندارد.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.