بحران آبی خوزستان در جلسه سران سه قوه بررسی می‌شود

واعظی: روحانی پیگیر جدی مشکلات آبی خوزستان است

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری در تماسی تلفنی با ستاد مدیریت بحران استانداری گفت: «رفع مشکلات فعلی خوزستان دغدغه اصلی دولت است.»

شهروند آنلاین: محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری در تماسی تلفنی با ستاد مدیریت بحران استانداری گفت: «رفع مشکلات فعلی خوزستان دغدغه اصلی دولت است.»

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری در این تماس تلفتی با استاندار خوزستان تأکید کرد: «دکتر روحانی پیگیر جدی مشکلات آبی استان است و هیأتی که امروز به استان خوزستان اعزام شده در همین راستا به خوزستان امده‌اند.»

او خطاب به آقای استاندار تأکید کرد: «آنچه نیاز است برای رفع مشکلات آبی استان و امکان تصویب آن در ستاد مدیریت بحران مصوب شود و مواردی که نیاز به مصوبه دولت دارد، با قید فوریت به تهران ارسال شود.»

او قول داد چنانچه مصوباتی نیاز به مصوبه دولت داشته باشد و جزئیات آن به تأیید استان رسیده باشد، در جلسه روز یکشنبه دولت طرح و مصوب خواهد شد.

او از دست‌اندرکاران ستاد مدیریت بحران خوزستان تقدیر کرد و گفت: «امیدوارم این تلاش‌ها به سهولت کار مردم و رفع مشکلات آنان منجر شود.»

بحران آبی خوزستان در جلسه سران سه قوه بررسی می‌شود

همچنین استاندار خوزستان با اشاره به نتایج بررسی بحران آبی در جلسه روز جمعه شورای مدیریت بحران خوزستان گفت: «مقرر شد در کمیته‌ای با مسئولیت ستاد مدیریت بحران با همکاری رئیس مجمع نمایندگان خوزستان، نماینده رئیس مجلس و مدیران مربوطه، تا هفته آینده طرح جامعی آماده شود و در اختیار رئیس مجلس شورای اسلامی قرار دهند تا با دعوت از استاندار و نمایندگان در جلسه سران سه قوه بررسی شود.»

قاسم سلیمانی‌دشتکی در حاشیه جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران خوزستان با موضوع بررسی مشکلات تأمین آب که جمعه (۲۵ تیرماه) در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: «امسال با تنش آبی بسیار شدیدی روبه‌رو هستیم. حجم ذخایر پشت سدها بسیار کم است که به ترتیب برای آب شرب، تالاب‌ها، دام‌ها و کشاورزی، ساماندهی و برنامه‌ریزی شده است.»

او افزود: «بر اساس برنامه‌ریزی، مشخص شده است که از مسیر سایر رودخانه‌ها و سدها چه میزان آب رهاسازی شود تا بتوانیم به اهداف خود دست پیدا کنیم.»

استاندار خوزستان با بیان اینکه طبیعتا در پی خشکسالی مردم دچار خسارت می‌شوند و نارضایتی ایجاد می‌شود، تصریح کرد: «مردم حق دارند و ما حقوق آنها را به رسمیت می‌شناسیم. در راستای احقاق حقوق مردم گفت‌وگوی زیادی با دولت داشتیم و برای رسیدگی و نتیجه‌گیری مکاتبات، در چند روز اخیر فشارهای بیشتری به مقامات عالی‌رتبه وارد کردیم. در دو هفته گذشته دیدارهایی نیز با مسئولان ملی در خصوص پیگیری مشکلات استان خوزستان داشتم.»

استاندار خوزستان بیان کرد: «پس از پیگیری‌های فراوان، معاون اول رئیس‌جمهوری دستور داد هیأتی از سازمان برنامه و بودجه، وزارت کشور، وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی و ستاد مدیریت بحران کشور به خوزستان سفر کنند و در نشست ستاد مدیریت بحران موضوعات مرتبط با تنش آبی بررسی شود.»

او تصریح کرد: «دادستان کل کشور نیز معاون خود را به اهواز اعزام کرد تا از نظر قضائی در این مسیر کمک کند. وزیر کشور به‌عنوان مسئول امنیت کشور و رئیس ستاد مدیریت بحران کشور تأکید بسیار زیادی داشتند که به خواسته‌ها و مطالبات مردم رسیدگی شود و جمع‌بندی مطالب این نشست، در نشست هیأت دولت در روز یکشنبه مطرح شود.»

سلیمانی‌دشتکی افزود: «رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در این نشست با من تماس داشت و اعلام کرد که برای تصویب مصوباتی که در جلسه هیأت دولت در خصوص خوزستان مطرح می‌شوند تا حد امکان کمک می‌کند. در این جلسه، سید محمود واعظی از طرف رئیس‌جمهوری با من تماس گرفت و بر رفع مشکلات مردم تأکید و عنوان کرد که هر پیشنهادی از سوی خوزستان داده شود، در هیأت دولت مطرح می‌شود.»

او گفت: «در گذشته از طریق وزارت کشور و ستاد مدیریت بحران کشور، چند پیشنهاد به  رئیس سازمان برنامه و بودجه ارایه شده بود که این پیشنهادات در این نشست بازخوانی شدند تا در این هفته در دولت مطرح شوند. یکی از پیشنهادات در خصوص پرداخت خسارات کشاورزان در سال ۹۸ بود که در آن، دوگانگی ایجاد شده بود. ستاد مدیریت بحران کشور فکر کرده بود این مطالبات را پرداخت کرده اما کشاورزان می‌گفتند که پرداخت نشده است. پس از پیگیری‌های کارشناسی متعدد، مشخص شد که ۳۷درصد از مطالبات کشاورزان معادل ۲۳۰میلیارد تومان پرداخت نشده است.»

استاندار خوزستان افزود: «پیشنهاد دوم در خصوص شوری آب در شهرهای آبادان و خرمشهر و نرسیدن آب مناسب به نخیلات بود که از سوی وزیر کشور، نامه‌ای به رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور نوشته شد تا یک‌هزار و ۳۷۰ میلیارد تومان برای سد چوئبده و مارد کمک کنند.»

او گفت: «در پیشنهاد سوم مقرر شد ۳۰۰میلیارد تومان برای آب‌های روان اهواز اختصاص داده شود. اختصاص این اعتبار در دست‌انداز شرح وظایف وزارت نیرو و شهرداری مانده بود که این مورد نیز برای ارایه در نشست هیأت دولت  مطرح شد. پیشنهاد دادیم علاوه بر تنش‌های آبی، برای رفع مشکلات آب شرب مانند آبرسانی با تانکر و اصلاح خطوط و سیستم‌های آبرسانی نیز ۲۰۰میلیارد تومان به شرکت آب و فاضلاب استان خوزستان داده شود.»

سلیمانی‌دشتکی افزود: «بنا شد ۷۰میلیارد تومان برای حفظ عرصه‌های منابع طبیعی که طی چندسال گذشته با همت نظام و دولت اقداماتی در این نقاط انجام‌شده، اختصاص یابد؛ زیرا در صورت عدم آبیاری و سم‌زدایی، درختان بلوط آسیب زیادی خواهند دید. برای لایروبی کانال‌ها نیز علاوه بر اعتباراتی که به آب و برق خوزستان داده شده است، پیشنهاد دادیم ۱۰۰میلیارد تومان کمک کنند.»

استاندار خوزستان گفت: «همچنین پیشنهاد دادیم دولت تصویب کند که ستاد مدیریت بحران با همکاری وزارت جهاد کشاورزی، خسارات کشاورزان که مربوط به کشت فصلی، کشت جایگزین و کشت تابستانه است را برآورد کنند و از  محل بند (خ) آن را پرداخت کنند.»

او با اشاره به پیشنهاد رهاسازی آب از بالادست، بیان کرد: «پیشنهاد دادیم از استان‌های بالادست آب بیشتری رهاسازی شود تا آب پشت سدهای خوستان نیز بیشتر شود. مقرر شد در کمیته‌ای با مسئولیت ستاد مدیریت بحران با همکاری رئیس مجمع نمایندگان خوزستان، نماینده رئیس مجلس و مدیران مربوطه تا هفته آینده طرح جامعی آماده شود و در اختیار رئیس مجلس شورای اسلامی قرار دهند تا با دعوت از استاندار و نمایندگان در جلسه سران سه قوه بررسی شود.»

او افزود: «باید توجه شود که اگر گاومیشی تلف می‌شود، آبی به تالاب نمی‌رسد یا آب مسیر شور است، باید دلیل آن بررسی شود. درحال حاضر از کارون بیش از ۳۰۰ مترمکعب آب و از کرخه بیش از ۱۳۰ مترمکعب آب رهاسازی می‌شود اما عددی که به هور می‌رسد، حدود ۲۰  مترمکعب است. علاوه براین، با این ۲۰ مترمکعب آب نیز در اطراف هور شلتوک‌کاری می‌شود بنابراین مفهوم این مطلب این است که در مسیر، شلتوک‌کاران نمی‌گذارند آب به هور برسد.»

استاندار خوزستان بیان کرد: «ما هم برای آب کشاورزی و آب دام و هم برای تالاب‌ها و آب شرب تا حدی که پشت سد کامل خالی نشود، آب رها کردیم اما کسانی که به برنج‌کاری روی آورده‌اند، باید بدانند که این کار منجر به نابودی تالاب، نابودی دام سنگین، مشکلات آب شرب، حذف کشت جایگزین و کشت تابستانه و شاید حتی کشت پاییزه می‌شود؛ بنابراین از شلتوک‌کاران می‌خواهم به فکر آب شرب و دام‌ها باشند.»

سلیمانی‌دشتکی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه استاندار خوزستان اعلام کرده تصاویر منتشرشده در فضای مجازی مربوط به اعتراضات گذشته است، بیان کرد: «شبکه‌های ضد انقلاب این مطلب را عنوان کرده‌اند. باید ریشه این خبر دروغ ابتدا پیدا شود. این مطلب را تکذیب می‌کنم. تمام هم و غم ما، رفع مشکلات مردم است.»

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.