دکتر همتی: آماده واردات 30 میلیون دز واکسن هستیم

حضور رئیس هلال احمر در نشست رئیس جمهور منتخب با مسئولان و کارشناسان حوزه واکسن

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری منتخب، با جمعی از دست‌اندرکاران تأمین واکسن و تولیدکنندگان داخلی واکسن کرونا دیدار کرد.

این جلسه با حضور وزیر بهداشت، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، رئیس جمعیت هلال‌احمر، رئیس انستیتو پاستور ایران، رئیس سازمان غذا و دارو، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، نماینده مجلس در ستاد ملی کرونا، رئیس سازمان تدارکات پزشکی هلال‌احمر و رئیس کمیته علمی ستاد کرونا و واکسن‌سازان داخلی برگزار شد. در این نشست دو نیم ساعته، رئیس جمهور منتخب ضمن شنیدن نظرات و برنامه های مسئولان و کارشناسان حاضر اولویت های مهم دولت آینده را برای آمادگی هر چه بیشتر جهت مقابله با شیوع ویروس کرونا خصوصا در فصل پاییز تشریح کرد.

برگزاری نشست رئیسی با مسئولان و کارشناسان حوزه واکسن کرونا

فعالیت هایی که تشریح شد

دکتر کریم همتی، رئیس جمعیت هلال احمر که به عنوان یکی از اعضا در این نشست مهم حضور داشت، به خبرنگار روزنامه شهروند درباره نتایج این نشست، گفت: «در این جلسه به عنوان رئیس جمعیت هلال احمر فعالیت های مهم این نهاد را تشریح کردم. نخستین گزارشی که به رئیس جمهور منتخب دادم درباره روند واردات واکسن کرونا بود. ما چند ماهی پیش از پایان سال گذشته آمادگی هلال احمر را برای واردات واکسن از منابع معتبر به وزارت بهداشت اطلاع دادیم اما مجوز رسمی ما برای واردات ده میلیون دز واکسن کرونا در 14 فروردین سال 1400 صادر شد. در فاصله کمتر از سه هفته نخستین محموله واکسن را وارد کردیم و از آن موقع تا کنون بالغ بر 7 میلیون دز واکسن وارد کشور و تحویل وزارت بهداشت شده است.»

دکتر همتی افزود: «در این جلسه پس از تشریح فعالیت های پیشین در زمینه واردات واکسن، از اعلام آمادگی این جمعیت برای واردات 30 میلیون دز دیگر تا زمان تامین واکسن داخلی خبر دادم که چنانچه مورد تایید و تصویب ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت قرار بگیرد، می توانیم با توجه به ارتباطات مهم بین المللی خود با کشورهای دیگر و خصوصا فدراسیون بین المللی و صلیب سرخ سریعا نسبت به رفع نیاز کشور اقدام کنیم.»

تامین واکسن مورد نیاز برای اتباع و پناهندگان در کشور از جمله موارد دیگری بود که توسط رئیس جمعیت هلال احمر در این نشست مطرح شد: «فدراسیون و مراکز بین المللی دو میلیون دلار اعتبار مالی در اختیار جمعیت هلال احمر قرار داده اند تا نسبت به واکسیناسیون اتباع و پناهندگان در کشور اقدام شود. با توجه به اینکه عدم واکسیناسیون این افراد می تواند بر شیوع بیماری در کشور دامن بزند، در این جلسه آمادگی هلال احمر در این زمینه نیز مورد تاکید قرار گرفت.»

دکتر همتی یکی دیگر از مباحث عنوان شده در این جلسه را موضوع کمک به تسریع واکسیناسیون در کشور اعلام کرد و افزود: «جمعیت هلال احمر 160 مرکز واکسیناسیون در سراسر کشور دارد که تجربیات ارزشمندی در زمینه واکسیناسیون خصوصا برای حجاج دارند. در این جلسه تاکید کردم که می توانیم تعداد این مراکز را به 500 مرکز افزایش داده و با توجه به حجم بالای واکسیناسیون به تسریع در این زمینه کمک کنیم.»

 

برای اجرای نتایج نشست برنامه ریزی می کنیم

وی با تاکید بر نتایج مفید این نشست اذعان داشت: «در این جلسه رئیس جمهور منتخب ضمن تقدیر از تلاش های صورت گرفته بر اولویت حمایت از متخصصان داخلی برای تولید واکسن تاکید کردند اما پیگیری واردات واکسن را تا زمان رفع نیاز از داخل کشور، نیز ضروری شمردند. علاوه بر این تاکید ایشان بر ضرورت کمک همه نهادها و ظرفیت ها از جمله جمعیت هلال احمر برای تسریع واکسیناسیون در کشور بود که مقرر شد هماهنگی های بعدی در این زمینه از سوی وزارت بهداشت صورت پذیرد.»

رئیس جمعیت هلال احمر بر برنامه ریزی این نهاد برای اجرا کردن سیاست ها و تصمیمات اتخاذ شده تاکید کرد و افزود: «تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا با هماهنگی و هم افزایی با سایر نهادها بتوانیم اهداف دولت سیزدهم را در کنترل این بحران ملی محقق کنیم.»

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.