احیای برجام به دلیل رویکرد آمریکا با تأخیر روبه‌رو شد

خطیب‌زاده: برای ادامه مذاکرات وین باید تا استقرار دولت جدید صبر کرد

سخنگوی وزارت امورخارجه با بیان اینکه احیای برجام به دلیل رویکرد آمریکا با تأخیر روبه‌رو شد، گفت: «باید منتظر باشیم تا دولت جدید مستقر شود اما سیاست‌های کلی نظام تغییر نمی‌کند و طبیعی است این گفت‌وگوها در مسیر عادی ادامه می‌یابد.»

شهروندآنلاین: سعید خطیب‌زاده صبح امروز در نشست خبری با خبرنگاران که به صورت مجازی برگزار شد، در پاسخ به سوالی درباره اظهارات عراقچی و موکول‌شدن مذاکرات به دولت سیزدهم گفت: «مذاکرات وین در ۶ دور با قوت و کیفیت جلو رفت.»

او با بیان اینکه احیای برجام به دلیل رویکرد آمریکا با تأخیر روبه‌رو شد و به انتخابات خورد، اظهار داشت: «حالا باید منتظر باشیم دولت جدید مستقر شود. البته سیاست‌های کلی نظام تغییر نمی‌کند و دولت مجری دستورات نظام است. طبیعی است این گفت‌وگوها در مسیر عادی ادامه یابد.»

رئیس مرکز دیپلماسی‌ عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه ادامه داد: «مهم این است که منافع مردم و تصمیمات عالیه نظام اجرا شود. لحظه‌ای که دولت آمریکا به تعهدات خود در ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام برگردد و ایران راستی‌آزمایی کند، به تعهداتش برمی‌گردد. باید صبر کنیم دولت جدید مستقر شود.

طرح سه‌مرحله‌ای برخی از کشورهای اروپایی درباره برجام

این دیپلمات ارشد درباره طرح سه‌مرحله‌ای برخی از کشورهای اروپایی درباره برجام یادآور شد: «نه یک کلمه بیش از برجام انتظار داریم و انجام می‌دهیم و نه یک کلمه کمتر از آن. طرح‌های زیادی شاید گفته شود اما آنچه روشن است، سیاست اصولی و کلی نظام است و آن، این است که هیچ چیزی فراتر از آن گفت‌وگو نمی‌کنیم.»

گفت‌وگوهای ایران با آمریکا و انگلیس درباره تبادل زندانیان

خطیب‌زاده  درباره جزییات گفت‌وگوهای ایران با آمریکا و انگلیس درباره تبادل زندانیان و دلیل انکار این توافق از سوی واشنگتن عنوان کرد: «اظهارنظری که از سوی طرف آمریکایی درباره این توافق شنیدیم، جای حیرت دارد. در کنار گفت‌وگوهای برجام در وین و موازی با آن اما جداگانه گفت‌وگوهایی با واسطه با آمریکا و همچنین انگلیس داشتیم که در خصوص این موضوع بشردوستانه و انسانی بود.»

او با تأکید بر اینکه از روز اول اعلام کردیم رهایی انسان‌هایی که به بهانه‌های واهی در آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی و… زندانی شده‌اند، اولویت ماست، گفت: «آنچه آمریکا انجام می‌دهد، گره‌زدن یک موضوع انسانی با یک هدف سیاسی است. این گفت‌وگوها به شکل موازی و جداگانه انجام شد و به نتیجه رسید. برای انجام این توافق لازم بود مقدمات کار انجام شود و همه طرف‌ها به پایتخت‌هایشان رفتند که مقدمات کار را انجام دهند.»

سخنگوی وزارت امورخارجه با بیان اینکه مقدمات لازم از سوی آمریکا انجام نشده است، اظهار داشت: «وقتی ایران به کشورهای عضو برجام اعلام کرد که دور هفتم مذاکرات وین در دولت جدید انجام می‌شود، متوجه شدیم دولت آمریکا تصمیم گرفته آن مسأله را به دولت بعدی گره بزند. این کار هم رویکرد غلطی است و هم باعث می‌شود همه مسیرها دچار سختی شود.»

خطیب‌زاده ادامه داد: «اگر آمریکا و انگلیس امروز تعهدات خود را در خصوص آن توافق انجام دهد، این کار قابل انجام است. آمریکا باید از استفاده سیاسی از این مسأله انسانی دست بردارد. اگر طرف مقابل تعهدات‌شان را انجام دهند، فکر می‌کنیم این مسیر باز است.»

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.