خبر ارسال نامه بایدن برای ایران گمانه‌زنی رسانه‌ای است

ربیعی: مواضع ایران درباره برجام براساس دستورالعمل نهادهای بالادستی است

سخنگوی دولت تأکید کرد: «مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران درخصوص برجام، همواره بر اساس دستورالعمل‌های نهادهای بالادستی تهیه و پیگیری شده است.»

علی ربیعی، سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود که در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تعطیلی ناشی از محدودیت‌های ویروس کرونا به صورت مکتوب برگزار شد، در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه این روزها و همزمان با پایان کار دولت دوازدهم، گمانه‌زنی‌های متعددی درباره دلایل امضانشدن تفاهمی مجدد بر سر بازگشت به برجام مطرح می‌شود؛ علت اصلی این امر چیست و توفیقات دولت در این مسیر تا چه حد و در چه مواردی بود؟ افزود: «تا جایی که به محدوده اختیارات دولت دوازدهم مربوط بوده، بخش اصلی مذاکرات انجام شده و تفاهم‌های اولیه در رفع قسمت عمده تحریم‌ها صورت گرفته است.»

سخنگوی دولت ادامه داد: «با این حال، کمیته‌ شکل گرفته در شورای‌عالی امنیت ملی مسئولیت تطبیق متن تفاهم شده با قانون مجلس شورای اسلامی مصوب در آذر ۱۳۹۹ ، این تفاهم را ناسازگار با آن تشخیص داده است. به این ترتیب، با نظر نهایی نهادهای عالی تصمیم‌گیر مبنی بر تداوم مذاکرات تا دستیابی به همه خواسته‌های مطروحه در این قانون، مذاکرات به بعد از انتقال کامل دولت موکول شده است و مسئولیت آن نیز بر عهده تیم جدید مذاکرات خواهد بود.»

ربیعی تأکید کرد: «مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران درخصوص برجام، همواره بر اساس دستورالعمل‌های نهادهای بالادستی تهیه و پیگیری شده است.»

او در پاسخ به سوالی درباره شایعاتی مبنی بر ارسال نامه‌ای توسط آقای بایدن برای ایران، آیا چنین نامه‌ای وجود دارد؟ محتوای آن چیست؟ گفت: «این خبر در حد گمانه‌زنی رسانه‌ای است و مراجع رسمی چنین چیزی را تأیید نمی‌کنند.»

او در پاسخ به سوال دیگری درباره تبادل ۱۰ زندانی بین ایران و آمریکا و اینکه آیا آمریکا به دنبال این است که این تبادل زندانی را گروگان مذاکرات وین تا روی کار آمدن دولت سیزدهم قرار دهد؟ افزود: «جمهوری اسلامی ایران بارها و به طور مکرر در سال‌های گذشته برای تبادل زندانیان با هدف حفظ کرامت انسانی افراد محبوس و خانواده‌های آنان اعلام آمادگی کرده است.»

سخنگوی دولت ادامه داد: «اعلام آمادگی ما محدود به دولت آقای بایدن نبوده و اگر تا امروز چنین اتفاقی رخ نداده به خاطر عدم آمادگی دولت پیشین و کنونی آمریکا بوده است. متأسفانه به نظر می‌رسد برخلاف تفاهم‌های صورت گرفته دولت آمریکا به دلایلی که برای ما ناروشن و غیرقابل قبول است، آزادی زندانیان را به مذاکرات برجام پیوند زده که از نظر ما غیرضروری و بی‌مبناست.»

ربیعی گفت: «ما دولت آمریکا را تشویق می‌کنیم که با کنار گذاشتن این رویکرد غیرسازنده به حقوق انسانی زندانیان و عزیزان آنان، بیش از مسائل سیاسی رایج اهمیت دهد. لازم به گفتن نیست که مسئولیت هر گونه تأخیری در آزادی زندانیان طرفین بر عهده دولت آمریکاست.»

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.