FATF در اختیار دولت نیست

روحانی: اگر دو کار در اواخر سال ۹۹ انجام شده بود، شرایط ما بهتر بود؛ یکی توافق و دیگری FATF

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه در پایان سال ۹۹ ما تحریم را برداشته بودیم و توافق اجمالی بین ایران و ۱+۵ انجام شده بود، گفت: «مصوبه یازدهم آذرماه سال گذشته مجلس دست‌وپای دولت را در رفع تحریم بست.»

شهروندآنلاین: رئیس‌جمهوری گفت: «می‌گذاشتند در مذاکرات تحریم کارمان را انجام دهیم و دست‌وپای ما را نمی‌بستند، ما پایان ۹۹ توافق کرده بودیم. سند آن موجود است و توافق اجمالی بین ما و ۵+۱ روشن است. به هر حال یک مصوبه‌ای مجلس گذراند و آن مصوبه دست‌وپای ما را بست.»

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری صبح امروز در شصت‌ویکمین مجمع عمومی سالیانه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گفت: «دولت دوازدهم می‌تواند با رشد مثبت اقتصادی دولت را تحویل دهد.»

او ادامه داد: «مدافعین سلامت بسیار فداکاری کردند. ما تخت‌های ویژه را در این مدت یک سال و نیم دو تا دو و نیم برابر کردیم.»

رئیس‌جمهوری گفت: «در این سه ماه شرایط ما نسبت به گذشته، شرایط بهتری است. الان صادرات ما بیش از ۶۹درصد نسبت به سه ماهه پارسال افزایش یافته است. در شرکت‌های اقتصادی بزرگ رشد اقتصادی ما ۸.۷ بوده است.»

روحانی افزود: «اگر دو کار در اواخر سال ۹۹ انجام شده بود، شرایط ما بهتر بود؛ یکی اینکه می‌گذاشتند در مذاکرات تحریم کارمان را انجام دهیم و دست‌وپای ما را نمی‌بستند و ما پایان ۹۹ توافق کرده بودیم. سند آن موجود است و توافق اجمالی بین ما و ۵+۱ روشن است. به هر حال یک مصوبه‌ای مجلس گذراند و آن مصوبه دست‌وپای ما را بست.»

او اضافه کرد: «یکی هم در بحت FATF؛ من قبلا هم اعلام کردم در FATF دولت کار خود را انجام داد و ما از لیست سیاه خارج شدیم. مجلس و شواری نگهبان به ما کمک کرد و یک جای دیگر آمد و آن را نگه داشت.»

رئیس‌جمهوری تأکید کرد: «برخی از مشکلات ربطی به دولت ندارد و پای دولت نوشته می‌شود. اگر اختیارات لازم را که قانون اساسی به ما می‌دهد داشتیم، ما آغاز سال ۱۴۰۰ تحریمی نداشتیم. FATF در اختیار دولت نیست و یک جای دیگر گیر کرده است. جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود. جنگ اقتصادی یک نفر در کاخ سفید تصمیم گرفته است. بعضی از امور هست که دولت به تنهایی قادر نیست. برخی از اموری که پای دولت نوشته می‌شود، به دولت مربوط نمی‌شود.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.