رئیسی: حل مشکلات ساخت مسکن بدون قطع دست سوداگران امکان‌پذیر نیست

نشست ویژه بررسی الزامات ساخت مسکن برگزار شد

رئیس‌جمهوری منتخب با تأکید بر اینکه باید دست دلالان از بازار مصالح ساختمانی به‌خصوص فولاد و سیمان قطع شود، گفت: «حل مشکلات و موانع ساخت انبوه مسکن بدون قطع‌کردن دست سوداگران و کنترل قیمت از دست آنها ممکن نیست.»

شهروند آنلاین: به گزارش روابط عمومی دفتر رئیس‌جمهوری منتخب، حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی پیش از ظهر امروز دوشنبه در «نشست ویژه بررسی الزامات ساخت مسکن» با حضور مدیران و کارشناسان تراز اول حوزه مسکن، اظهار کرد: «تهیه مسکن همواره یکی از دغدغه‌های جدی مردم بوده و امروز نه‌تنها خرید مسکن، که اجاره آن هم در شهرهای بزرگ و حتی شهرهای کوچک‌تر به آرزویی دست‌نیافتنی برای مردم تبدیل شده است.»

نکات مهم سخنان او چنین است: 

در مقطعی ساخت مسکن مهر جریان موثری در عرصه ساخت مسکن و خانه‌دارشدن اقشار محروم به راه انداخت اما متأسفانه به جای اصلاح ایرادات طرح مسکن مهر در دوره اول دولت فعلی این طرح رسما تعطیل شد. البته در دوره بعدی این نگاه تغییر کرد و تلاش شد مسکن مهر با رفع نقایص تکمیل شود.

مردم در موضوع ساخت مسکن مهر طرف حساب خود را دولت می‌دانند و هنگام قضاوت درباره عملکرد دولت در این زمینه، تفاوتی بین دولت‌های یازدهم، دوازدهم و سیزدهم قائل نیستند. لذا دولت باید به تعهدات پایبند باشد، مگر آنکه در موارد استثنا زیانی فاحش و جدی متوجه منافع عمومی باشد.

دولت باید از یک‌سو میدان را برای فعالیت بخش خصوصی در زمینه مسکن و دیگر عرصه‌ها هموار کند و از سویی با هدایت و حمایت از فعالیت‌های بخش خصوصی و اعمال نظارت موثر از حقوق مردم دفاع کند.

اقدامات در حال انجام برای ساخت انبوه مسکن از جمله ساخت ۵۳۰هزار واحد مسکن در قالب طرح اقدام ملی مسکن باید با قوت ادامه یابند. اقدامات جدید هم باید با بهره‌گیری از تجارب گذشته و درنظرگرفتن تمام جوانب به شکلی انجام شود که گامی موثر در مسیر حل مشکلات مردم باشند.

باید با روحیه جهادی تلاش کنیم زمین برای ساخت حداقل یک‌میلیون مسکن در سال در محدوده شهرها و روستاها با فوریت و بدون تأخیر تأمین شود. اگر در این زمینه ابهام قانونی هم وجود دارد، باید با توجه به انگیزه بالای نمایندگان مجلس هرچه سریع‌تر این ابهامات را برطرف کرد.

تجربه نشان داده است که پرداخت تسهیلات مسکن بهتر است در یک بانک تخصصی انجام شود که هم مردم با چارچوب عملکرد آن بیشتر آشنا هستند و هم امکان کنترل و نظارت دقیق‌تر بر پرداخت این تسهیلات وجود خواهد داشت.

حل مشکلات و موانع ساخت انبوه مسکن بدون قطع ‌‍دست سوداگران و کنترل قیمت از دست آنها ممکن نیست. اگر فعالیت‌های سوداگرانه در بازار مسکن کنترل نشود، شیرینی ساخت مسکن برای مردم از بین می‌رود.

زندگی مردم در عرصه‌های مختلف باید قابل پیش‌بینی شود و لازمه این موضوع ثبات مقررات است.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.