برای سوال‌های سخت کنکور امسال، نمره منفی اعمال نمی‌شود

نتیجه اولیه کنکور سراسری ۱۴۰۰ تا دوشنبه هفته آینده ۱۱ مردادماه اعلام می‌شود

سازمان سنجش آموزش کشور تصمیم گرفته برخی سوالات با تأثیر مثبت اعمال شود. در این میان یک یا ۲ سوال فاقد جواب بود که آن سوال حذف شد.

شهروند آنلاین: رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: «نمره منفی برای سوال‌های سخت کنکور سراسری ۱۴۰۰ اعمال نمی‌شود.»

ابراهیم خدایی روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از حوزه برگزاری کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ در دانشکده زبان و ادبیات خارجی دانشگاه تهران درباره سوال‌های سخت کنکور سراسری امسال اظهار داشت: «همه نظرات بازیگران کنکور سراسری اعم از آموزش و پرورش، داوطلبان و موسساتی که در این زمینه فعالیت داشتند، اخذ شد.»

او افزود: «در این کنکور، درس ریاضی نسبت به سال گذشته سخت‌تر بود و بر اساس نامه رسمی وزارت آموزش و پرورش، چند ایراد گرفته شد.»

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور توضیح داد: «نخست اینکه خارج از کتاب درسی بود که تعداد این سوال‌ها کم بود، همچنین سه سوال را خارج از کتاب مطرح کرده بودند؛ علاوه بر این یک‌سری از سوال‌ها از قسمت‌های منابع حذف‌شده اعلام شد.»

خدایی همچنین گفت: «برخی سوالات خارج از اهداف آزمون مطرح شده بود. از نظر تفاوت ماهیت آزمون‌ها، منابع ما کتاب‌های درسی است.»

او تأکید کرد: «تمام این سوال‌ها به دقت بررسی شد و تجزیه و تحلیل این سوال‌ها ادامه دارد. اگر به نتیجه برسیم، برخی سوال‌ها را حذف می‌کنیم.»

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: «نمره منفی سوال‌های سخت ریاضی که جواب غلط داشته باشد، لحاظ نمی‌شود.»

خدایی همچنین اظهار داشت: «سازمان سنجش آموزش کشور به نفع داوطلبان تصمیم‌گیری می‌کند، اگر به این نتیجه برسیم که یک‌سری از سوالات خارج از کتاب بوده، حذف می‌کنیم.»

او افزود: «داوطلبان کنکور با دریافت کارنامه مشاهده می‌کنند که به نفع آنها تصمیم گرفته شده است. سال گذشته داوطلبی با نمره ۶۰ تراز ۱۰هزار گرفت اما امسال با نمره ۵۰ این تراز را می‌گیرد.»

معاون وزیر علوم تأکید کرد: «سازمان سنجش آموزش کشور تصمیم گرفته برخی سوالات با تأثیر مثبت اعمال شود. در این میان یک یا ۲ سوال فاقد جواب بود که آن سوال حذف شد.»

خدایی خاطرنشان کرد: «داوطلب در جلسه کنکور وقت گذاشته است و نباید این حق ضایع شود؛ بنابراین نمره مثبت برای پاسخ‌های درست مثل همیشه اعمال می‌شود اما برای سوال‌های فاقد جواب و سوال‌های دارای جواب غلط در درس ریاضی نمره منفی اعمال نمی‌شود.»

نتیجه اولیه کنکور سراسری ۱۴۰۰ قرار است تا دوشنبه هفته آینده ۱۱ مردادماه اعلام شود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.