مردم نامحرم نیستند که در خفا برایشان دیوارهای کوتاه و بلند بسازید

انتقاد واعظی از طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی

محمود واعظی، با بیان اینکه دسترسی به ارتباطات دیتا امروز جزءوحقوق پایه شهروندی است، هر گونه تلاش برای تحدید این حق را محکوم به شکست خواند.

شهروند آنلاین: رئیس دفتر رئیس‌جمهوری به بررسی طرح موسوم به صیانت از کاربران در فضای مجازی واکنش نشان داد. محمود واعظی با بیان اینکه دسترسی به ارتباطات دیتا امروز جزو حقوق پایه شهروندی است، هرگونه تلاش برای تحدید این حق را محکوم به شکست خواند و گفت:‌ «روشن است که مردم هنوز از آنچه طراحان این طرح درباره محتوای آن می‌گویند قانع نشده‌اند و هنوز هم متن موثقی از جزئیات طرح در اختیار افکار عمومی قرار نگرفته است.»

واعظی صیانت از کاربران فضای مجازی و وضع قوانین در زمینه حفاظت از امنیت و اخلاق در این فضا را امری طبیعی و لازم در جوامع مختلف دانست اما خاطرنشان کرد: «آنچه در این زمینه اهمیت دارد،‌ شفافیت کامل در مواجهه با مردم و اقناع کامل آنان در خصوص قانون است. مردم نامحرم نیستند که ما در خفا برای آنها قانون بنویسیم و دیوارهای کوتاه و بلند بسازیم.»

وزیر سابق ارتباطات کشور با بیان اینکه «فضای مجازی فقط چند شبکه اجتماعی بین‌المللی  نیست که برای عدم انتشار برخی اخبار و محتوای نامناسب آن را ببندیم»، تأکید کرد:‌ «اگرچه من هم معتقدم که محتوای غیراخلاقی فضای مجازی باید مدیریت شود، اما امروز جامعه ایران دانش‌بنیان شده و از فضای مجازی برای کسب علم و آموزش، مهارت‌یابی، کسب‌وکار، اشتغال و انواع فعالیت‌های دیگر استفاده می‌کند. بر همین اساس هرگونه ایجاد محدودیت در این فضا پیامدهای قابل توجهی در حوزه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خواهد داشت و موجب تعطیل‌شدن کسب‌وکارهای فراوان خواهد شد و طراحان طرح صیانت باید به آن توجه کنند.»

واعظی در پایان تلاش برای مقابله با فناوری از طریق مسدودکردن را طبق تجربه‌های قبلی محکوم به شکست دانست و اذعان داشت: «همه باید بدانیم که اگر نیت‌مان صرفا ایجاد محدودیت یا مانع‌گذاشتن در مقابل توسعه زیرساخت‌های ارتباطاتی و فضای مجازی باشد، موفق نخواهیم شد. اما اگر نیت حقیقتا آنطور که عنوان می‌شود، صیانت از کاربران است،‌ باید مفاد طرح با شفافیت با مردم درمیان گذاشته شده و آنها در خصوص محتوای آن اقناع شوند.»

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.