اداره کشور با وجود تحریم‌ها کاری کارستان بود

زنگنه: با تغییر دولت‌ها، تغییری در وضعیت زندگی مردم ایجاد نمی‌شود

وزیر نفت گفت: «ما در این مدت بیش از ۱۰۰ میلیارد نفت نفروختیم و آنچه که فروختیم با مشکلات بود. هدف فروپاشی نظام بود.»

شهروندآنلاین: وزیر نفت گفت: «ما در این مدت بیش از ۱۰۰ میلیارد نفت نفروختیم و آنچه که فروختیم با مشکلات بود. هدف فروپاشی نظام بود.»

بیژن زنگنه در نشست رئیس‌جمهوری با مدیران ارشد دولت اظهار کرد: «من به عنوان شهروند ایرانی خودم را قدردان آقای روحانی می‌دانم که موضوع فصل هفت شورای امنیت را حل و فصل کرد.»

حتی یک بشکه معافیت نداشتیم

او ادامه داد: «من از سال ۶۷ وزیر بودم اما هیچ دولتی را مظلوم‌تر از دولت تدبیر و امید نمی‌دانم. اداره کشور با وجود تحریم‌ها کاری کارستان بود. قابل انکار نیست که مدیریت ما جهان سومی است، اما عملکرد دولت درست بود.»

وزیر نفت گفت: «در این دوره نه برای نفت خام و محصولات پتروشیمی و… حتی یک بشکه معافیت نداشتیم. ما در این مدت بیش از ۱۰۰ میلیارد نفت نفروختیم و آنچه که فروختیم با مشکلات بود. هدف فروپاشی نظام بود. ما در این دولت با همت ملت نگذاشتیم به هدف خود برسد. دولت در این هشت ساله و این سه سال جنگ اقتصادی کارهای مهمی کرد.»

زنگنه گفت: «از ابتدای دولت دوازدهم این تعبیر را داشتم که دوره ریاست‌جمهوری یازدهم و دوازدهم، دوره سختی است اما فکر نمی‌کردم آن قدر سخت باشد؛ خداوند را سپاسگزارم که این دوره را با شرافت به پایان رساندیم.»

وزیر نفت خاطرنشان کرد: «عملکرد دولت در این سه سال اخیر نمونه بازر اقتصاد مقاومتی بود؛ به عنوان مثال در صادرات نفت اقدامی بزرگ شد و اصلا قابل مقایسه با دوره‌های قبل نبود، در دوره قبل از تحریم‌ها بیش از یک میلیون بشکه معافیت برای صادرات داشتیم، اما در این دوره برای هیچ چیز یک بشکه معافیت هم نداشتیم.»

دولت کارهای بزرگی در این مدت انجام داد

او گفت: «دولت کارهای بزرگی در این مدت انجام داد، میزان تولید گاز کشور با تمرکز بر پارس جنوبی ۲.۵ برابر شد و از ۲۸۰ میلیون متر مکعب به ۸۰۰ میلیون متر مکعب افزایش یافت. ظرفیت تولید ما از میدان مشترک غرب کارون ۵ برابر شد و از ۷۰ هزار بشکه در سال ۹۲ به ۴۰۰ هزار بشکه در سال جاری رسید.»

او تصریح کرد: «۳۲ طرح پتروشیمی در این مدت انجام شد، پیشبرد طرح‌ها جهش سوم ما را در سال ۱۴۰۴ قادر می‌کند که ۳۳ میلیارد دلار محصولات پتروشیمی تولید کنیم. پوشش گازرسانی کشور به ۹۵درصد کل جمعیت رسید که آثار زیست‌محیطی دارد.»

او همچنین اظهار کرد: «ابرپروژه بید بلند خلیج فارس یکی از طرح‌های بزرگ جمع آوری گازهای مشعل در مناطق نفتخیز در دولت آغاز شد و خاتمه یافت. در آغاز دولت یازدهم پیشرفت واحدهای پالایشگاه ستاره خلیج فارس ۴۷درصد بود که تکمیل و این طرح باعث شد در تولید بنزین خودکفا شویم؛ ظرفیت نفت و فرآورده‌های ما ۴ برابر شد و از ۵.۹ میلیون تن در سال ۹۱ به ۲۳ میلیون تن در سال ۹۹ رسید.»

زنگنه در بخش پایانی گفت: «اکنون در مقطعی خطیر هستیم و همگی برای وحدت ملی باید تلاش کنیم و با پرهیز از تندروی، نفرت‌پراکنی و خشونت این موضوع محقق می‌شود.»

وزیر نفت یادآور شد: «تجربه به ما نشان داده که با تغییر دولت‌ها، تغییری در وضعیت زندگی مردم ایجاد نمی‌شود مگر آنکه در رویه‌ها تغییر حاصل شود.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.