زندگی فلج‌شده در تاریکیِ غزه

مردم غزه در شبانه‌روز فقط 10 تا 12 ساعت برق دارند

بر اساس نظرسنجی انجام‌شده به وسیله صلیب سرخ جهانی 80درصد از جمعیت غزه بیشتر زندگی خود را در تاریکی سپری می‌­کنند.

شهروندآنلاین- به گزارش کمیته بین‌المللی صلیب سرخ از غزه، مردم این منطقه در شبانه‌روز فقط 10 تا 12 ساعت برق دارند؛ مسأله‌ای که در زمان اوج فصل گرما دوچندان شده و تهدید مضاعفی برای سلامت و زندگی روزانه مردم غزه ایجاد می‌­کند.

بیشتر مردم غزه قادر به نگهداری غذا در یخچال نبوده و تصفیه­‌خانه‌های فاضلاب امکان فعالیت ندارند.

طبق این نظرسنجی، نبود برق و قطعی­‌های طولانی و مزمن آن آسیب‌­­های روانی بر مردم وارد می‌­کند تا جایی که 94درصد از مردم غزه که در این پیمایش شرکت کردند، گفتند که سلامت روان آنها متأثر از این وضعیت بوده است.

تشدید درگیری‌ها در اردیبهشت به زیرساخت‌ها آسیب رسانده و باعث قطعی خطوط اصلی برق شد تا جایی که مردم را تنها با 4 تا 5 ساعت برق در روز رها کرد.

در حالی که برخی توانایی خرید برق اضافی از طریق ژنراتورها را دارند، دست کم 500 هزار نفر توانایی خرید برق اضافی را نداشته و بنابراین چاره­‌ای جز این ندارند که بیشتر روز خود را بدون برق سپری کنند.

احمد درویش، پدری شصت‌وچهار ساله از اردوگاه پناهندگان بوریج می‌گوید: «ما یک باتری کوچک برای تغذیه چراغ‌های LED داریم و فقط هنگامی که برق داریم آن را شارژ می کنیم. آن هم فقط برای یک یا دو ساعت کار می­‌کند و سپس در تاریکی مطلق هستیم. این «LED»ها نیز بیشتر اوقات خاموش می­‌شوند.»

نظرسنجی‌ها نشان­ می‌­دهد هزینه سنگین ناشی از قطعی‌­های طولانی برق بر دوش خانواده‌­های بی‌رمق است

اختلالات جدی در زندگی روزمره مردم غزه

  • 94درصد از افراد شرکت‌کننده در این پیمایش گفتند که این وضعیت طولانی‌مدت بر سلامت روان آنها تأثیر گذاشته است.
  • 82درصد پاسخ‌دهندگان به کمیته بین‌المللی صلیب سرخ گفتند که به دلیل این وضعیت قادر به نگهداری مواد غذایی در یخچال نیستند.
  • 27درصد از افرادی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند به کمیته بین‌المللی صلیب سرخ گفته‌اند که هنگام قطع برق شهرداری به دیگر انواع انرژی دسترسی ندارند. از این تعداد، 91درصد صرفا توانایی پرداخت هزینه برای انرژی بیشتر را ندارند.
  • 57درصد گفتند که امکان دسترسی به دیگر اشکال جایگزین انرژی را داشتند، اما با این حال برای تأمین نیازهای آنها در زندگی یا کار کافی نبوده است.

در نظرسنجی کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ، مردم غزه وضعیتی را توصیف می‌کنند که در دسترس‌نبودن برق سال‌هاست زندگی روزمره را به‌شدت دشوار ساخته است.

انجام کارهای خانه تقریبا غیرممکن است، هنگامی که برق نیست وسایل اغلب دچار اختلال می‌شوند، آب وجود ندارد، تکالیف مدرسه انجام نمی‌­شود ، مردم باید برای خرید برق اضافی (به صورت ژنراتور) بار مالی سنگینی را متحمل شوند و حتی قطعی­‌های برق در آلودگی محیط زیست که بر سلامت مردم تأثیرگذار است نیز نقش دارند.

وقتی برق قطع می‌شود درست شبیه یک گورستان است

ماریام حونیدق، مادر 6 فرزند که در نهر البرید در جنوب نوار غزه زندگی می‌کند، می‌گوید: «وقتی برق قطع می‌شود درست شبیه یک گورستان است؛ تاریکی مطلق. من چراغ نفتی را روشن می‌کنم. حتی چراغ‌های LED نیز کافی نیستند؛ زیرا باتری‌ها کاملا شارژ نمی‌­شوند. من هم همیشه برای چراغ نفت ندارم و نور آن هم برای درس‌خواندن فرزندانم کافی نیست.»

یافته‌های این بررسی، شهادت مردم در غزه و مشاهدات کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ را تأیید می‌کنند.

با کاهش زمان وصل برق به 3 تا 4 ساعت در روز در زمان اوج بحران، مردم غزه محدودیت‌های زیادی را برای انجام امور روزمره خود تجربه می‌کنند.

در بهترین حالت 10-12 ساعت برق وصل است

حتی وقتی غزه در آرامش است و تأمین برق به 10 تا 12 ساعت در روز می‌رسد، گرمای شدید و محدودیت واردات سوخت برای راه‌اندازی نیروگاه غزه تهدیدی برای سلامتی و زندگی روزمره مردم غزه است.

همچنین نبود برق به این معنی است که تصفیه‌خانه‌های فاضلاب دیگر امکان فعالیت ندارند و فاضلاب بدون تصفیه به داخل دریا پمپاژ می‌­شود و قسمت‌های زیادی از ساحل غزه را آلوده می‌­کند. نه تنها این کار دریا را آلوده می‌کند بلکه در گسترش سریع‌تر باکتری‌­های مقاوم به آنتی‌بیوتیک کمک می‌­کند که سلامتی مردم غزه و فراتر از آن را به خطر می‌اندازد.

میرجام مولر، رئیس هیأت نمایندگی کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ در غزه می‌گوید: «برق در غزه به موضوعی تبدیل شده است که عمیقا بر خدمات اساسی مانند تأمین آب، تصفیه فاضلاب، مراکز بهداشتی و همین طور مشاغل و آبیاری محصولات و میوه‌ها تأثیر می‌گذارد؛ به‌خصوص در مناطق شهری مانند غزه حتی بعد از پایان جنگ نیز رفاه و سلامت عمومی مردم به‌شدت به برق بستگی دارد. در سال 2021 نباید مردم غزه این گونه زندگی کنند. ما از مقامات ذی‌ربط و جامعه بین‌­المللی می‌خواهیم که شرایط را درک کنند و در جهت بهبود آن تلاش کنند.»

 

برنامه تاب‌­آوری غزه

برق تنها سرویس غیر قابل اعتماد در غزه نیست؛ مسائلی نیز در زمینه تأمین آب و تصفیه آب، خدمات بهداشتی و آبیاری برای تولید مواد غذایی محلی وجود دارد. همه این سیستم‌ها به هم پیوسته‌اند؛ وقتی یکی درست عمل نمی­‌کند، دیگران نیز به درستی عمل نخواهند کرد.

کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ برنامه تاب‌­آوری غزه را در سال 2020 آغاز کرده است که هدف از آن شناخت این سیستم‌ها و نحوه ارتباط آنها با یکدیگر و یافتن روش‌هایی به منظور افزایش تاب‌­آوری آنها در برابر شوک‌­های سیستمی است؛ ازجمله بهبود سیستم‌­های آب و فاضلاب و منابع نیرو به نحوی تاب‌­آور.

یک مثال از آن اتوماسیون عملیات اجزای زیرساخت‌­های حساس مانند ترانسفورمرهای برق و ایستگاه‌­های پمپاژ است تا دیگر نیازی نباشد که کسی در مواقع درگیری برای راه­‌اندازی دستی آنها جان خود را به خطر بیندازد. برنامه تاب‌­آوری همچنین یک مدیریت اثربخش‌­تر و انعطاف‌پذیرتر برای سیستم‌های آب و برق به هم پیوسته غزه را مهیا می‌­سازد.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.