دومین مدال طلا؛ پلنگ شیراز معادلات را برهم زد

محمدرضا گرایی دومین مدال طلای کاروان ایران در المپیک را به دست آورد

محمدرضا گرایی در فینال رقابت‌های کشتی فرنگی دست به کار بزرگی زد و با برد مقابل حریف اوکراینی مدال طلای المپیک توکیو را کسب کرد.

شهروندآنلاین: در حالی که هواداران ورزش در ایران بیش از 10 روز منتظر کسب مدال طلا بودند، یک جوان از خطه شیراز این طلسم را شکست و برخلاف پیش‌بینی‌ها مدال طلای المپیک را کسب کرد.

شاید اگر قبل از المپیک کسی پیش‌بینی کسب مدال طلا برای محمدرضا گرایی را داشت، کمتر کسی این پیش‌بینی را باور داشت. این فرنگی‌کار وزن 67 کیلوگرم که چند ماه قبل از المپیک توانست سهمیه این وزن را قطعی کند، بعد از ناکامی برادر بزرگ‌ترش در کسب مدال برنز المپیک، حسابی بزرگی کرد و یک طلای مقتدرانه را به نام خود رقم زد.

روز سه‌شنبه محمدرضا گرایی پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با نتیجه 8 بر صفر  جولین هورتا از کلمبیا را از پیش رو برداشت. او در دور سوم و در یک کشتی بسیار نزدیک با نتیجه 5 بر 5 از سد فرانک استابلر قهرمان جهان از آلمان گذشت و راهی مرحله نیمه نهایی شد. او در این مرحله با نتیجه 6 بر یک راماز زوئیدزه از گرجستان را مغلوب کرد و به دیدار فینال راه یافت.

گرایی ظهر چهارشنبه به وقت ایران و در دیدار فینال وزن 67 کیلوگرم مقابل پرویز نصیب اف از اوکراین روی تشک رفت و آن قدر هوشمندانه و با قدرت به پیروزی رسید که هیچ استرسی به علاقه‌مندان به ورزش وارد نشد.

بعد از اینکه داوران در تایم اول به کشتی‌گیر اوکراینی اخطار دادند، گرایی تلاش زیادی کرد تا کنده او را بالا بکشد، اما بعد از اجرای یک سالتو داوران خطا اعلام کردند و حتی اعتراض محمد بنا نیز باعث شد کشتی یک بر یک برابر شود. تنها ثانیه هایی گذشته بود که این پسر شیرازی کشتی فرنگی ایران توانست با کمرگیری دو امتیاز دیگر را به نام خود بزند. در تایم دوم گرایی طوفانی‌تر روی تشک ظاهر شد. او با یک کمرگیری و به پل زدن حریف 4 امتیاز به نام خود ثبت کرد و اعتراض بی‌اثر سرمربی اوکراین هم کشتی را 8 بر یک به سود محمدرضا کرد.

تنها یک امتیاز تا ثبت یک برد فوق العاده باقی مانده بود و گرایی بدون ترس و با جسارت توانست رقیبش را از تشک بیرون کند تا 9 بر یک و قبل از پایان 6 دقیقه کشتی برنده و قهرمان المپیک لقب بگیرد. محمدرضا گرایی در المپیک توکیو نمایش فوق‎العاده‌ای داشت و با اقتدار دومین طلای کاروان ایران را بعد از جواد فروغی ثبت کرد تا شاهد ترقی چندپله‌ای ایران در جدول توزیع مدال‌های المپیک توکیو باشیم.

بدین ترتیب پرونده تیم پنج نفره کشتی فرنگی ایران با یک مدال طلای محمدرضا گرایی و یک برنز هادی ساروی بسته شد.

پیش از این کشتی فرنگی ایران فقط در المپیک لندن موفق به کسب مدال طلا شده بود و این برای دومین‌بار در تاریخ است که فرنگی‌کاران به قهرمانی در المپیک دست پیدا می‌کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.