حجت‌الاسلام سیدابراهیم رییسی سوگند یاد کرد

مراسم ادای سوگند رئیس‌جمهوری با حضور مقام‌ها و مسئولان ارشد و میهمانان خارجی در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدابراهیم رییسی هشتمین رئیس‌جمهوری اسلامی ایران سوگند یاد کرد که پاسدار اسلام، نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی باشد.

شهروندآنلاین: حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدابراهیم رییسی عصر امروز، پنجشنبه چهاردهم مرداد، همزمان با سالگشت صدور تاریخی فرمان مشروطیت در ایران در مراسم تحلیف خود در حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه، سوگند یاد کرد.

مراسم ادای سوگند رئیس‌جمهوری با حضور مقام‌ها و مسئولان ارشد و میهمانان خارجی در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

بنابر اصل 121 قانون اساسی رئیس‌جمهوری در مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ در جلسه‌‏ای‏ که‏ با حضور رئیس‏ قوه‏ قضائیه‏ و اعضای‏ شورای‏ نگهبان‏ تشکیل‏ می‏‌شود، به‏ ترتیب‏ زیر سوگند یاد می‏‌کند و سوگندنامه‏ را امضا می‏‌‌کند.

متن سوگندنامه رئیس‌جمهوری به شرح زیر است:

بسم‌الله‌‌الرحمن‌‌الرحیم‌

«من‌ به‌ عنوان‌ رئیس‌جمهوری در پیشگاه‌ قرآن‌ کریم‌ و در برابر ملت‌ ایران‌ به‌ خداوند قادر متعال‌ سوگند یاد می‌کنم‌ که‌ پاسدار مذهب‌ رسمی‌ و نظام‌ جمهوری‌ اسلامی‌ و قانون‌ اساسی‌ کشور باشم‌ و همه‌ استعداد و صلاحیت‌ خویش‌ را در راه‌ ایفای‌ مسئولیت‌هایی‌ که‌ بر عهده‌ گرفته‌ام‌ به‌ کار گیرم‌ و خود را وقف‌ خدمت‌ به‌ مردم‌ و اعتلای‌ کشور، ترویج‌ دین‌ و اخلاق، پشتیبانی‌ از حق‌ و گسترش‌ عدالت‌ سازم‌ و از هرگونه‌ خودکامگی‌ بپرهیزم‌ و از آزادی‌ و حرمت‌ اشخاص‌ و حقوقی‌ که‌ قانون‌ اساسی‌ برای‌ ملت‌ شناخته‌ است، حمایت‌ کنم. در حراست‌ از مرزها و استقلال‌ سیاسی‌ و اقتصادی‌ و فرهنگی‌ کشور از هیچ‌ اقدامی‌ دریغ نورزم‌ و با استعانت‌ از خداوند و پیروی‌ از پیامبر اسلام‌ و ائمه‌ اطهار علیهم‌‌السلام‌ قدرتی‌ را که‌ ملت‌ به‌ عنوان‌ امانتی‌ مقدس‌ به‌ من‌ سپرده‌ است‌ همچون‌ امینی‌ پارسا و فداکار نگاهدار باشم‌ و آن‌ را به‌ منتخب‌ ملت‌ پس‌ از خود بسپارم.»

رئیس‌جمهوری پس از ادای سوگند، متن آن را در حضور رئیس قوه قضائیه و اعضای شورای نگهبان امضا کرد، متن سوگند به آیت‌الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، تحویل می‌شود.

رئیس‌جمهوری بعد از مراسم تحلیف، طبق آیین‌نامه دو هفته زمان دارد تا به معرفی کابینه و برنامه وزرا به مجلس شورای اسلامی اقدام کند که پس از اعلام وصول در مجلس، به مدت یک هفته وزرا و برنامه‌هایشان در دست ارزیابی قرار خواهند گرفت.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.