توضیح سخنگوی شورای نگهبان درباره «امضانشدن اعتبارنامه رئیسی از سوی آملی لاریجانی»

سخنگوی شورای نگهبان: دلایل عدم احراز صلاحیت آقای علی لاریجانی به خود او اعلام شده است

طحان نظیف درباره «طرح صیانت از فضای مجازی و اصل ۸۵ شدن آن» گفت: هیچ هماهنگی قبلی درباره مصوبات با شورای نگهبان معنا ندارد، چون ما تا آخرین لحظه نمی‌دانیم که چه چیزی توسط مجلس نهایی خواهد شد. تا زمانی که متن نهایی به شورای نگهبان نرسد، ما نمی‌توانیم اعلام نظر کنیم.

شهروند آنلاین: نخستین نشست خبری هادی طحان نظیف در جایگاه سخنگویی شورای نگهبان برگزار شد. در ابتدای این نشست، عباسعلی کدخدایی سخنگوی پیشین شورای نگهبان در جمع خبرنگاران حضور یافت و یاد و خاطره شهدا از جمله شهدای خبرنگار را گرامی‌ داشت و گفت: «یاد عزیزانی که در دوره سخنگویی اینجانب در خدمتشان بودیم و توفیق دیدنشان را نداریم نیز، گرامی می‌داریم. قاعدتا امروز من نباید اینجا می‌بودم اما به اصرار آمدم تا سخن کوتاهی داشته باشم، طلب حلالیت می‌کنم اگر کوتاهی داشتیم و ان‌شاءالله دوره جدید را با آقای طحان نظیف که شایسته‌تر از بنده هستند شروع می‌کنیم، ایشان در یکی دوسال گذشته در حوزه رسانه به من کمک می‌کردند، از همه همکاران خودم در شورای نگهبان نیز تشکر می‌کنم من گاهی اوقات سخنگو بودم آنجایی که باید سخن می‌گفتم و گاهی سخن نمی‌گفتم در جایی که نباید سخن می‌گفتم، به همین دلیل سخنگو و سخن‌نگو بودم.»

پس از پایان سخنان کدخدایی، هدیه‌ای از سوی خبرنگاران به رسم یادگاری به سخنگوی پیشین شورای نگهبان داده شد.

در ادامه، هادی طحان نظیف سخنگوی جدید شورای نگهبان ضمن تبریک روز خبرنگار گفت: «از خبرنگاران عزیزی که با ما نیستند اما یاد و خاطره‌شان با ما هست، از شهید صارمی تا خبرنگارانی که اخیرا جان باختند، تقدیر و تشکر می‌کنم. همچنین از زحمات آقای کدخدایی نیز تشکر می‌کنم و معتقدم ایشان تراز سخنگویی را ارتقا دادند و امیدوارم من هم بتوانم وظایف خود را انجام دهم. تلاش ما این است که در این دوره با ارتباطی دو سویه در خدمت شما باشیم.

تمدید برنامه ششم توسعه

او در پاسخ به سوالی در رابطه با تمدید برنامه ششم توسعه و نظر شورای نگهبان در این‌باره گفت: «من راجع به تمدید برنامه توسعه چیزی نشنیدم و اگر برنامه هفتم بخواهد نوشته شود، باید سیاست‌ها از سوی رهبری مشخص شود و لایحه توسط دولت نوشته شود اما شورای نگهبان در ارتباط با نگارش قانون نقشی ندارد و ما این را مخالف استقلال مجلس می‌دانیم.»

سخنگوی شورای نگهبان در ارتباط با پاسخ دبیر اوپک به درخواست صادرات نفت ایران از سوی آیت‌الله جنتی گفت: «این دیدار به درخواست دبیرکل اوپک انجام شده بود و مسبوق به سابقه هم بود و این دیدار، دیدار خوبی بود، سیاست‌های اقتصادی در اختیار دولت است اما دستگاه‌ها به دولت کمک می‌کنند.»

او در پاسخ به سوالی درباره ایرادات طرح جوانی جمعیت گفت: «نسبت به طرح جوانی جمعیت موافقت‌ها و مخالفت‌های جدی وجود داشت و در شورای نگهبان جلسات بسیاری در این مورد برگزار کردیم و اخیرا ایرادات ما به مجلس منعکس شد و امیدواریم با ابهاماتی که گرفته شد، قانون مفید و موثر در این حوزه محسوب شود.»

طحان نظیف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا امضانشدن اعتبارنامه رئیسی از سوی آملی لاریجانی، خدشه‌ای ایجاد می‌کند، گفت: «بر اساس قانون خدشه‌ای در اعتبارنامه پیش نخواهد آمد. اعتبارنامه در جلسه شورای نگهبان قبل از مراسم تنفیذ امضا شد؛ طبیعتا اشخاصی که حضور داشتند، اعتبارنامه را امضا کردند.»

او در ارتباط با مسئولیت سخنگویی گفت: «این مسئولیت دشوار و سنگین است و بنده امیدوارم با کمک‌های شما از عهده مسئولیت برآیم، مسئولیت ما پاسخگویی به شماست و تلاش در دوره جدید این است که مجموعه شورای نگهبان در اطلاع‌رسانی شفاف اقدام کنند.»

طرح الزام به ثبت اموال غیرمنقول

طحان نظیف در خصوص ایرادات طرح الزام به ثبت اموال غیرمنقول گفت: «مشروح ایرادات خدمت شما تقدیم می‌شود، یکی از چالش‌های ثبتی، ثبت‌نشدن اموال غیرمنقول است و برای حل آن باید راهکاری مخالف با شرع و قانون اساسی اتخاذ نکنیم. ما با فراگیری اسناد رسمی موافق هستیم اما باید راهکار جامعی در نظر گرفته شود و ما دغدغه کسانی که این طرح را تهیه کردند، ارج می‌نهیم، امیدوارم در رفت‌وآمدها به راهکارهای خوبی برسیم.»

طرح صیانت از فضای مجازی و اصل ۸۵ شدن آن

او درباره «طرح صیانت از فضای مجازی و اصل ۸۵ شدن آن» نیز، گفت: «هیچ هماهنگی قبلی درباره مصوبات با شورای نگهبان معنا ندارد، چون ما تا آخرین لحظه نمی‌دانیم که چه چیزی توسط مجلس نهایی خواهد شد. تا زمانی که متن نهایی به شورای نگهبان نرسد، ما نمی‌توانیم اعلام نظر کنیم.»

او ادامه داد: «هنوز چیزی تصویب نشده است. برخی از موارد بوده که شورای نگهبان حتی ضرورت اصل ۸۵ قانون اساسی را نیز زیر سوال برده است. رعایت حقوق مردم برای ما در شورای نگهبان مهم است.»

اعلام دلایل رد صلاحیت به کاندیداها 

طحان نظیف در پاسخ به سوال ایسنا در رابطه با اعلام دلایل رد صلاحیت به کاندیداها گفت: «بعضی افراد به شورای نگهبان مراجعه کردند و بعضی هم غیر از مراجعه حضوری پاسخ گرفتند و شورای نگهبان هر پاسخی داشته باشد، اعلام می‌کند و تا اینجا هم اعلام شده اما اینکه دلیل عدم احراز چه بوده چون رأی مخفی بوده، ما هم نمی‌دانیم و دلیل عدم اعلام عمومی دلایل رد صلاحیت‌ها نیز این است که منع شرعی و قانونی داریم، نمی‌توانیم آنها را اعلام کنیم.»

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره درخواست علی لاریجانی برای شفاف‌سازی دلایل رد صلاحیتش نیز، گفت: «مواردی را که آقای لاریجانی درخواست دادند، به ایشان منعکس شده است.»

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.