چه کسی طلا را از مشت یزدانی درآورد؟

بعد از 10 روز حالا مشخص شده که اشتباه داور در فینال المپیک به ضرر حسن یزدانی تمام شده است

اگر اشتباه داور نبود یا مربیان تیم‌ملی به موقع اعتراض می‌کردند، شاید حسن یزدانی با اختلاف برنده کشتی با تیلور بود.

با وجود گذشت بیش از یک هفته از مبارزه حساس حسن یزدانی و دیوید تیلور همچنان بحث بر سر لحظه‌به‌لحظه فینال وزن 86 کیلوگرم کشتی آزاد المپیک داغ است. با اینکه در طول این مبارزه هیچ اعتراضی از سوی مربیان دو کشتی‌گیر صورت نگرفت و کسی هم بعد از باخت یزدانی، نقره‌ای شدن او را به مسائل داوری ربط نداد، اما حالا مشخص شده که داور وسط و رئیس تشک در این مسابقه یک اشتباه بزرگ داشته‌اند که شاید می‌توانست سرنوشت کشتی را تغییر دهد.

حسن یزدانی سه دقیقه اول کشتی با تیلور را با اخطار کم‌کاری از سوی داوران به حریف و یک امتیاز به خودش به پایان رساند. البته در فاصله 20 ثانیه مانده به پایان وقت اول، روی یورش حسن یزدانی، تیلور روی زانوی خود نشست و به بیرون از تشک رفت؛ اتفاقی که از سوی داوران با امتیازی همراه نبود و اعتراض نه‌چندان جدی غلام محمدی را هم در پی داشت.

در تایم دوم اما یورش مشابهی از حسن یزدانی در همان ثانیه‌های ابتدایی شکل گرفت و بازهم تیلور با عقب‌نشینی و نشستن روی زانوی خود از تشک بیرون رفت. این بار داور وسط به درستی یک اخطار برای کشتی‌گیر آمریکایی در نظر گرفت و یک امتیاز هم به حسن یزدانی داد تا او دو امتیاز پیش بیفتد. البته در ادامه تیلور با دو زیرگیری و دو بار خاک کردن یزدانی چهار امتیاز گرفت، اما اگر تیلور در خاک یزدانی می‌نشست و ستاره کشتی ایران می‌توانست روی او فنی اجرا کند، سرنوشت کشتی به طور کلی تغییر می‌کرد.

بحث اصلی کارشناسان داوری در روزهای اخیر بر سر همین موضوع بوده و فدراسیون کشتی نیز اعلام کرده بود که به قضاوت داور در این صحنه اعتراض کرده است.

حالا محمد مصلایی‌پور، رئیس کمیسیون داوران فدراسیون کشتی که به عنوان تنها داور المپیکی کشتی ایران در المپیک توکیو حاضر بود، پرده از اتفاقات بعد از این مبارزه برداشته و از محرز شدن اشتباه داور در کشتی یزدانی با تیلور خبر داده است.

او در رابطه با صحنه مورد بحث کارشناسان می‌گوید: «صحنه‌ای که در تایم دوم کشتی، تیلور زانو زد و عقب‌عقب رفت تا از تشک خارج شود، به درستی از سوی داور با اخطار به این کشتی‌گیر و یک امتیاز به حسن یزدانی همراه شد، اما با توجه به اینکه کشتی‌گیر آمریکایی در این حالت از تشک خارج شده بود، باید داور کشتی را در حالت خاک ادامه می‌داد. در واقع بعد از آن اخطار و پوئن باید تیلور در خاک حسن یزدانی می‌نشست.»

او با اشاره به محرومیت داور وسط و رئیس تشک این مسابقه عنوان می‌کند: «صبح هر روز فیلم‌های روز قبل در کلینیک داوران بررسی می‌شد. این یکی از صحنه‌هایی بود که فردای آن روز در کلینیک به نمایش درآمد و مسئولان اتحادیه جهانی اشتباه داور وسط و رئیس تشک را قطعی دانستند. آنها نیز معتقد بودند که باید تیلور در خاک یزدانی می‌نشست. همین موضوع باعث شد تا آن دو داور دیگر تا روز آخر مسابقات هیچ قضاوتی نکنند و بیرون بنشینند. حتی رئیس تشک این مسابقه خودش از مدرسان اتحادیه جهانی بود و این اشتباه را مرتکب و با محرومیت مواجه شد.»

مصلایی‌پور در ادامه عنوان کرد: «این تصمیم اشتباه می‌توانست در نتیجه کشتی تأثیرگذار باشد و می‌توانست هم نباشد. در واقع ممکن بود حسن یزدانی بتواند در خاک روی تیلور فنی اجرا کند و مثلا بارانداز بزند؛ ممکن هم بود که فنی اجرا نشود. نمی‌توانیم به مربیان خُرده بگیریم، چون جو مسابقه سنگین بود. همان‌طور که گفتم حتی داوران باتجربه این مسابقه هم حواس‌شان به این موضوع نبود و محروم شدند.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.