ابطال مجوز «روبیکا» به دلیل تخلفات گسترده

برخی از کاربران در واکنش به این اتفاق از اپلیکیشن روبیکا به گوگل‌پلی شکایت کرده‌اند و خواستار حذف این نرم‌افزار شده‌اند

معاون کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی از باطل‌شدن مجوز اپلیکیشن «روبیکا» به علت تخلفات گسترده خبر داد.

شهروند آنلاین: در روزهای گذشته مشخص شد روبینو که بخشی از اپلیکیشن روبیکا است، بدون اجازه صاحبان اصلی صفحات اینستاگرامی عکس و اطلاعات آنها را به روبینو انتقال داده است.

روبیکا در پاسخ به این انتقادات اعلام کرد چون صفحات اشخاص در اینستاگرام عمومی است و همه به آن دسترسی دارند،  هر فردی می‌تواند به ساختن صفحات اقدام کرده باشد، ضمن اینکه بنابر اعلام روبیکا، اگر فردی درخواست دارد صفحه او بسته شود، باید در تماس با پشتیبانی این اپلیکیشن احراز هویت و پس از آن صفحه‌اش از دسترس خارج شود.

کاربران برای اطلاع از اینکه آیا در اپلیکیشن برای آنها حسابی باز شده است یا نه، مجبور به دانلود و ثبت‌نام در روبیکا هستند. به گفته کارشناسان فضای مجازی، این موضوع تعداد دفعات دانلود این نرم‌افزار را افزایش خواهد داد و موفقیت غیرواقعی دیگری را نصیب سازندگان آن خواهد کرد.

از آنجایی اطلاعات کاربران بدون اجازه آنها برداشته شده و روبیکا هم عملا با آن مقابله‌ای نکرده، قابلیت پیگیری قضائی برای این موضوع وجود دارد.

‏طبق ماده ۷۴۴ کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی هرکس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی، فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف کند و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به نحوی که عرفا موجب هتک حیثیت او شود، به حبس و جزای نقدی محکوم خواهد شد.

در همین حال، برخی از کاربران در واکنش به این اتفاق از اپلیکیشن روبیکا به گوگل‌پلی شکایت کرده‌اند و خواستار حذف این نرم‌افزار شده‌اند.

ساترا وارد می‌شود

با اوج‌گرفتن انتقادات و انتشار تصویر صفحاتی که بدون اطلاع افراد ساخته شده بود، سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر (ساترا) اقدام به بررسی بیشتر کرد. در نهایت ساترا مجوز صوت و تصویر سوپر اپلیکیشن روبیکا را باطل کرد.

«علی سعد» معاون کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر دلیل این امر را تخلفات گسترده این پیام‌رسان اعلام کرد.

او در توییتر خود نوشت: «از بهمن‌ماه ۹۹ پیگیری پرونده تضییع حقوق کاربران در روبیکا را آغاز کردیم و با طیف وسیعی از تخلفات روبه‌رو شده‌ایم. تخلفات ترافیکی و درآمدهای غیرقانونی، فعالیت بدون مجوز، نقض قوانین رقابت، گزارش‌های اخیر مبنی بر استفاده غیرمجاز از اطلاعات شخصی کاربران و… ضرورت اصلاح را بیش از پیش روشن می‌کند.»

سعد افزود: «ساترا با ابطال مجوز سرویس صورت و تصویر سوپر اپلیکیشن روبیکا و منع پخش تبلیغات بازرگانی آن در رسانه ملی، اقدامات اولیه را به انجام رساند. در مورد تخلفات ترافیکی با نامه‌نگاری با وزارت ارتباطات و طرح شکایت در کمیسیون اصل ۹۰ پرونده احقاق حقوق کاربران را پیگیری کرد که منجر به حذف محاسبه غیرقانونی پهنای باند در آن شد.»

معاون کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا تأکید کرد: «علیرغم اینکه ساترا «اولین و تنها» نهاد اقدام‌کننده علیه تخلفات روبیکا بود ولی خودش را به حمایت تمام‌قد از «سرویس داخلی قانونمند» متعهد می‌داند؛ روشن است حمایت از پلتفرم داخلی به معنای فعالیت در شرایط برابر و در چارچوب مقررات کشور است که در مورد روبیکا این مسأله نقض شده است. ساترا تخلفات روبیکا را تا اصلاح نهایی و فعالیت قانونمند ادامه خواهد داد.»

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.