توضیح سخنگوی سازمان غذا و دارو در مورد ارائه واکسن آنفلونزا به نمایندگان مجلس

کیانوش جهانپور با اشاره به خرید 16 میلیون دوز واکسن آنفلونزا، در مورد ارائه 1500 دوز واکسن آنفلوآنزا به نمایندگان مجلس توضیح داد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه  امسال به دلیل احتمال همزمانی شیوع آنفلوآنزا با پاندمی کرونا در فصول سرد سال، وزارت بهداشت از مدتی قبل جهت واردات حدود ۱۶میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا با ارز دولتی اقدام کرده است، گفت:

«در مرحله اول، یک‌میلیون و ۵۰۰هزار دوز واکسن جهت استفاده افراد پرخطر و در معرض خطر در مراکز بهداشت تامین شده و این واکسن‌ها به تدریج در حال توزیع در مراکز بهداشتی هستند؛ قاعدتا مراکز بهداشت نهادهای مختلف از جمله مرکز بهداشت مجلس شورای اسلامی هم ممکن است در این مرحله دریافت‌کننده واکسن باشند، البته تاکید بر آن است هرگونه توزیع باید براساس پروتکل‌های ابلاغی باشد و توزیع و تلقیح عام آن به هیچ‌وجه پذیرفتنی نیست. به گفته سخنگوی سازمان غذا و دارو، امسال تمهیدی صورت گرفته که افراد در گروه‌های پرخطر و از جمله زنان باردار واکسن را به صورت رایگان از مراکز بهداشت دریافت کنند.»

مراکز بهداشت نهادهای مختلف از جمله مرکز بهداشت مجلس شورای اسلامی هم ممکن است در این مرحله دریافت‌کننده واکسن باشند

به گفته کیانوش جهانپور، ارز مربوط به خرید مابقی واکسن‌ها هم تخصیص‌یافته و سایر محموله‌های واکسن آنفلوآنزا جهت استفاده سایر افراد و همچنین توزیع در داروخانه‌ها به تدریج طی روزهای آینده و با تامین ارز و انجام تبادلات بانکی وارد کشور می‌شوند.

این واکسن‌ها با قیمت‌های مناسب کمتر از ۵۰ هزارتومان، با اولویت گروه‌های پرخطر و سالمندان و با ارایه کارت ملی عرضه خواهند شد.

جهانپور تاکید کرد: «در صورت افزایش متقاضی واکسن آنفلوآنزا، اقدامات لازم جهت واردات واکسن با ارز نیمایی صورت خواهد گرفت اما به هیچ‌وجه توصیه همگانی مبنی بر واکسیناسیون آنفلوآنزا توصیه نمی‌شود؛ چنانکه خود بنده واجد شرایط نیستم و از واکسن هم استفاده نخواهم کرد.»

 

 

 

 

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.