تصمیمات خوب برای تسریع واردات واکسن کرونا

سخنگوی وزارت خارجه: مذاکرات وین برای رسیدن به یک متن جدید نیست

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که در بغداد شاهد گفت‌وگوی جدیدی بین ایران و عربستان نبودیم

شهروند آنلاین: سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست هفتگی با خبرنگاران که به خاطر رعایت پروتکل‌های بهداشتی به صورت آنلاین برگزار شد،  با اشاره به نشست اخیر وزارت امور خارجه درباره کرونا گفت: «در این نشست که وزیر بهداشت هم حضور داشت، تصمیمات خوبی برای تسریع واردات واکسن کرونا گرفته شد که اثرات آن را مردم ایران در هفته‌های بعد خواهند دید.»

این دیپلمات ارشد کشورمان به تماس‌های تلفنی و پیام‌های تبریک به حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان اشاره کرد.

آمریکا در جایگاهی نیست که بخواهد جلوی تجارت مشروع را بگیرد

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره نشست منطقه‌ای حمایت از عراق و اینکه چرا ایران در سطح رئیس جمهوری شرکت نکرد؟ بیان کرد: «در هر اجلاس بین‌المللی سطح و ترکیب شرکت توسط کشورها براساس جزئیات برگزاری و آمادگی در کشورها تصمیم گرفته می‌شود. ما به عنوان همسایه عراق اعلام کردیم که هر حرکت و ابتکاری که به صلح و ثبات و آرامش عراق کمک کند، مشارکت خواهیم کرد. سفر قبلی آیت‌الله رئیسی بسیار موفق بود و سفر به عراق نیز ان‌شاءالله انجام خواهد شد.»

خطیب‌زاده درباره جایگاه ایستادن وزیر امور خارجه در عکس یادگاری نشست بغداد گفت: «پرداختن به حاشیه‌هایی که متن را تحت تأثیر قرار دهد موضوع سیاست خارجی نیست. برخی ممکن است بخواهند با حواشی، این متن پررنگ را بپوشانند. اجلاس بغداد در مسیر همگرایی‌های بیشتر بود.»

او در پاسخ به سؤالی درباره دیدار امیرعبداللهیان و همتای عربستانی در بغداد هم گفت: «درباره ایران و عربستان بیشتر از دیدارهایی که قبلا انجام شده دیداری انجام نشده و در بغداد شاهد گفت‌وگوی جدید نبودیم.»

سخنگوی وزارت خارجه درباره ارسال محموله‌های سوخت به لبنان نیز اظهار داشت: «آمریکا در جایگاهی نیست که بخواهد جلوی تجارت مشروع را بگیرد. در اعمال حاکمیت خود بسیار جدی هستیم و همگان بدانند که تجارت مشروع در این حوزه جزو بدیهیات اولیه حقوق بین‌الملل است. مادامی که مشتری داشته باشیم و تقاضا باشد این مسیر و فروش ادامه می‌یابد. کشورهای دیگر اگر بتوانند آلام مردم لبنان را کاهش دهند نباید لحظه‌ای درنگ کنند.»

همواره در کنار مردم افغانستان بودیم

او در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا ایران، طالبان را به رسمیت می‌شناسد؟ اظهار داشت: «همواره در کنار مردم افغانستان بودیم و اولویت ما تأمین صلح و ثبات و پیشرفت جامعه افغانستان بوده است. افغانستان همسایه عزیز ماست. جان و مال و ناموس مردم افغانستان باید توسط همه گروه‌ها رعایت شود. آنچه ما برای افغانستان می‌خواهیم تشکیل یک دولت فراگیر که بازتاب‌دهنده ترکیب قومیتی و جمعیتی افغانستان است.»

خطیب‌زاده درباره حضور ایران در نشست بغداد گفت: «ما از هر ابتکار و اقدامی که به صلح و ثبات عراق و منطقه کمک کند نه تنها حمایت کرده بلکه پیشقدم بودیم و باز هم پیشقدم خواهیم بود. امیدواریم اینها قدم‌های موثری در راستای همگرایی منطقه‌ای بدون دخالت قدرت‌های فرامنطقه‌ای باشد.»

سخنگوی وزارت خارجه درباره گفت‌وگوی تلفنی امیرعبداللهیان و جوزپ بورل بیان کرد: «این گفت‌وگو برای تبریک انتصاب آقای امیرعبداللهیان بود و بورل ابراز علاقه کرد در اولین فرصت ممکن ملاقاتی با امیرعبداللهیان داشته باشد. آنچه تمرکز بود مذاکرات وین است. باید اجازه دهند انتقال دموکراتیک صورت بگیرد. امیرعبداللهیان ضمن استقبال از ادامه دیپلماسی تأکید کرد آنچه باید توجه شود منافع و حقوق مردم ایران است. تاریخ قطعی منوط به رایزنی‌ها بین همه طرف‌هاست.»

مذاکرات وین برای رسیدن به یک متن جدید نیست

او گفت: «مذاکرات وین برای رسیدن به یک متن جدید نیست. مذاکرات وین برای اطمینان از اجرای برجام مطابق النعل بالنعل توسط آمریکاست. اگر آمریکا به تمامی تعهداتش ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ به صورت راستی‌آزمایی شده برگردد ایران موافقت خواهد کرد آمریکا در اتاق برجام بنشیند. این گفت‌وگوهای تکنیکی است که با جزئیات با حضور برخی جهات مرتبط در وین انجام شده است و از این پس هم نیز همین‌طور خواهد بود و اینکه توسط وزارت خارجه و جای دیگر باشد، تصمیمی است که طی روزهای آتی اعلام خواهد شد.»

سخنگوی وزارت خارجه درباره طالبان هم گفت: ‌«آنچه در بیانیه وزارت خارجه آمده روشن است. ما به دنبال این هستیم که خود مردم افغانستان درباره سرنوشت‌شان تصمیم بگیرند و هیچ نیرویی خارج از جغرافیای افغانستان حق ندارد درباره آینده افغانستان تصمیم بگیرد. باید گفت‌وگوهای اصیل بین‌الافغانی را تسهیل کنیم. اجازه دهیم یک دولت فراگیر نه یک دولت اقلیت در مقابل اکثریت، شکل بگیرد و ترکیب جمعیتی و قومیتی افغانستان باید در آن در نظر گرفته شود. طالبان به عنوان یک گروه، بخشی از آینده افغانستان است. آمادگی خود را برای برگزاری دور دوم ابتکار تهران اعلام کردیم و مبنی بر این است که همه گروه‌ها آمادگی خود را اعلام کنند.»

سخنگوی وزارت خارجه: «جمهوری اسلامی ایران درباره امنیت ملی خود با کسی شوخی ندارد و مصالحه نمی‌کند.»

او اضافه کرد: «برجام نیاز به میانجی ندارد. با آمریکا هیچ گفت‌وگوی مستقیم یا غیرمستقیمی نداریم. گفت‌وگوها در وین بین ایران و ۱+۴ است. آنچه امروز توسط آمریکا صورت گرفته است هنوز تغییری از سوی واشنگتن در رفتار ندیدیم و با همان رفتار و سیاست‌ها دنبال نتیجه بهتر هستند. تنها مسیری که می‌توانند طی کنند. تمامی توافقاتی که در وین صورت گرفته و آنچه باقی‌مانده نشان می‌دهد آنچه باقی‌مانده به خاطر لجبازی و رفتار غیرمنطقی طرف آمریکایی و غربی است به محضی که تغییر در رفتار دیده شود برجام قابل بازگشت خواهد بود. برجام در فضایی جدا از منطقه پیگیری می‌شود.»

سخنگوی وزارت خارجه همچنین گفت که سه دور مذاکره بین ایران و عربستان برگزار شده و اگر لازم باشد دوباره برگزار می‌شود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.