مأموریت‌های خطرناک مردان وظیفه‌شناس

گزارش «شهروند آنلاین» از درگیری‌های مخاطره‌آمیز پلیس با مجرمان مسلح

تعقیب‌وگریز که آغاز شد پلیس وظیفه‌شناس جانش را کف دستش گذاشت و سایه‌به‌سایه مجرمان را دنبال کرد. لحظات دلهره‌آور شروع شده بود. مسیری را با خودرو و مسیری را پیاده تبهکاران تیزپا را دنبال کرد. اما متهمان که عرصه را بر خود تنگ دیدند، با حرکتی برق‌آسا مأمور وظیفه‌شناس را مجروح ‌کردند. در آخرین سناریویی که این متهمان اجرا کردند، دو مأمور کلانتری 113 بازار را هدف حمله اسیدی قرار دادند. با این وجود دو مأمور مجروح، مجرم را دست بسته تسلیم مقر پلیس کردند. در این راه پرتلاطم تنها این دو مأمور کلانتری قربانی حرکات پرخطر این مجرمان نشده‌اند. از ابتدای سال پای چندین مأمور پلیس در سراسر کشور از سوی مردان جانی و سارق به بیمارستان‌های کشور باز شده است. مردان وظیفه‌شناس تا اتاق جراحی رفته‌اند، اما پس از بهبودی دوباره جنگ با اشرار و سارقان را ازسرگرفته‌اند.

عملیات اسیدی مأموران بازار

حدود ساعت 2 بامداد هشتم شهریور، مأموران کلانتری 113 بازار حین‌ گشت‌زنی در محدوده استحفاظی خود مردی را دیدند که دست به سرقت زده و طعمه‌اش را مجروح کرده است. مأموران به سرعت برای دستگیری سارق وارد عمل شدند.

سارق با مشاهده مأموران در حالی که دست مالباخته را با چاقو زخمی کرده بود، از محل متواری و پس از دقایقی تعقیب‌وگریز در یک کوچه بن‌بست متوقف شد.

سارق مسلح که راهی برای فرار نداشت، محتویات یک بطری را که گویا حاوی ماده‌ای شبیه اسید بود، به سمت افسر گشت و دیگر مأمور کلانتری 113 بازار می‌ریزد. محتویات بطری منجر به مصدومیت دو مأمور از ناحیه دست و پا می‌شود. اما مأموران انتظامی با آمادگی و رشادت کامل متهم را با شلیک یک گلوله از ناحیه پا مورد اصابت قرار داده و زمینگیر می‌کنند.

از متهم یک اسلحه کلت کمری همراه با 15 فشنگ کشف شد. مالباخته نیز در بررسی بیشتر عنوان کرد که سارق قصد زورگیری و سرقت تلفن‌همراهش را داشته، اما با حضور به موقع مأموران ناکام مانده است.

واکنش به موقع مأموران پلیس فرصت استفاده از سلاح را به سارق مسلح نداده است. دو مأمور پلیس نیز که به صورت جزئی مصدوم شده بودند، برای مداوا به بیمارستان انتقال یافتند.

مأموریت تلخ در کوه‌چنار

در مأموریت دیگری که در شهرستان «کوه‌چنار» رقم خورده بود، یکی از مأموران پلیس این شهرستان در حین عملیات دستگیری اراذل و اوباش معروف و سابقه‌دار مجروح می‌شود.

چهارم شهریور ماه بود که یک نزاع و درگیری به پلیس اطلاع داده می‌شود. متهم با قمه مردی را مجروح کرده و پا به فرار گذاشته بود. همین امر کافی بود تا موضوع شناسایی و دستگیری متهم به صورت ویژه در دستور کار پلیس قرار گرفت.

مأموران انتظامی با رصد اطلاعاتی و اقدامات فنی موفق شدند مخفیگاه ضارب بیست ساله را که از اراذل و اوباش معروف و سابقه‌دار است، شناسایی کنند. حین دستگیری، فرد ضارب با سلاح سرد جانشین انتظامی این شهرستان را مجروح و راهی بیمارستان کرد.

این فرد که سوابق زیادی در زمینه شرارت دارد، پس از سیر مراحل قانونی روانه زندان شد.

سارقان خانه و مجروحیت یک مأمور 

چهارم مرداد ماه هم یکی از مأموران پلیس در درگیری با سارقان خانه مجروح شد.

در راستای اجرای طرح ارتقای امنیت اجتماعی، واحدهای عملیاتی در مناطق غرب تهران فعال بودند که گشت انتظامی کلانتری 139 مرزداران به یک دستگاه خودروی پژو با سه سرنشین مشکوک شد.

در استعلام انجام‌شده مشخص شد خودرو سرقتی بوده است. متهمان پس از مشاهده گشت پلیس به سرعت از محل متواری شدند که مأموران در یک عملیات تعقیب‌وگریز یک کیلومتری و پس از شلیک چند تیر هوایی، خودروی متهمان را متوقف کردند.

سارقان در این عملیات، زمانی که راهی جز تسلیم‌شدن در برابر مأموران نداشتند، به سمت مأموران کلانتری حمله‌ور شدند که یکی از مأموران گشت انتظامی کلانتری مرزداران به شدت مجروح شد، اما با اقتدار پلیس هر سه متهم دستگیر و برای تحقیقات تکمیلی به کلانتری منتقل شدند.

مجروح شدن مأمور پلیس با سر نیزه

درگیری تن‌به‌تن پلیس و موبایل‌قاپان در باغ‌فیض هم منجر به مصدومیت مأمور پلیس شد.

دو موبایل‌قاپ حرفه‌ای با زخمی‌کردن مأمور پلیس قصد متواری‌شدن از محل را داشتند که دستگیر شدند.

دوازدهم خرداد ماه مأموران گشت انتظامی کلانتری ۱۴۰ باغ‌فیض دو موتورسیکلت‌سوار را در حین سرقت گوشی موبایل از یک فرد مشاهده کرده و بلافاصله برای دستگیری متهمان وارد عمل شدند. دو سارق خشن با مشاهده مأموران سوار بر موتور تصمیم به فرار گرفتند و مأموران گشت کلانتری ۱۴۰ باغ‌فیض به تعقیب متهمان رفتند، اما سارقان به دستور ایست پلیس توجه نکردند و به مسیر فرار خود ادامه دادند.

پس از تعقیب‌وگریز طولانی، سارقان در محله باغ‌فیض با توجه به شلوغی خیابان موفق به فرار نشدند. در این مرحله برای فرار به سمت مأموران حمله کردند که در این درگیری ترک‌نشین موتورسیکلت با ضربات سرنیزه مأمور پلیس را از ناحیه دست، شکم و پا مورد هدف قرار داد. در ادامه مأموران پلیس با استفاده از فنون رزمی دو زورگیر را زمینگیر و دستگیر کردند.

پس از انتقال متهمان به کلانتری 140 باغ‌فیض سارقان حرفه‌ای در بازجویی‌ها به سرقت و ضرب‌وشتم مأمور پلیس صراحتا اعتراف کردند.

مأمور پلیس که در این عملیات به شدت آسیب دیده و زخمی شده بود برای درمان به بیمارستان منتقل شد و متهمان برای سیر مراحل قانونی به مرجع قضائی معرفی شدند.

فرار از کمین پلیس با شلیک گلوله

قاتل فراری در محاصره مأموران به پلیس داراب تیراندازی کرد.

پلیس داراب در یک عملیات نفسگیر قاتل گستاخ را بازداشت کرد و این قاتل هنگام فرار به مأموران تیراندازی کرد.

فرمانده انتظامی «داراب» از دستگیری قاتلی سی‌ونه ساله خبر داد که یک نفر را به قتل رسانده و دو نفر را نیز مجروح کرده بود.

بیست‌ودوم اردیبهشت ماه پس از گزارش پلیس 110 مبنی بر یک مورد درگیری منجر به قتل در میدان «الله» شهرستان داراب، تیمی از مأموران انتظامی کلانتری «11 امام» در کمتر از 2 دقیقه به محل حادثه اعزام شدند.

در تحقیقات اولیه پلیس مشخص شد یک نفر بر اثر تیراندازی شخصی ناشناس با اسلحه کلاش مجروح شده و فردی دیگر نیز به قتل رسیده است.

با حضور به موقع پلیس فرد ضارب که خود را در محاصره مأموران انتظامی دیده بود و فرصت متواری‌شدن را نداشت، اقدام به تیراندازی به سمت کارکنان انتظامی کرد.

بر اثر تیراندازی قاتل سی‌ونه ساله یکی از کارکنان کلانتری «11 امام» مورد اصابت گلوله قرار گرفت. پس از اینکه قاتل تسلیم مأموران انتظامی نشد، سریعا نیروهای کمکی در محل حاضر شدند و او را که با یک موتورسیکلت قصد فرار داشت، با سرعت عمل و تیراندازی متقابل مجروح و دستگیر کردند.

در این حادثه بر اثر تیراندازی قاتل، مرد رهگذر چهل‌وپنج ساله به همراه یکی از کارکنان انتظامی مجروح و راهی بیمارستان شدند. جنازه متوفی که مردی چهل‌ودو ساله بود، تحویل پزشکی‌قانونی شد.

قاتل سی‌ونه ساله مجروح شد و پس از اعزام به بیمارستان در بازجویی اولیه علت و انگیزه قتل را اختلافات شخصی با مقتول عنوان کرد،

دزد رزمی‌کار، پلیس تهران را مجروح کرد

دزد تهرانی وقتی متوجه شد باید خود را تسلیم پلیس کند، با چاقو به مأموران حمله‌ور شد. دزد رزمی‌کار که با تیرکمان شیشه خودروها را تخریب می‌کرد تا دزدی کند، به دام افتاد.

با توجه به افزایش سرقت‌های لوازم داخل خودرو به شیوه تخریب شیشه خودروها، گشت‌زنی‌های هدفمند آغاز شد تا اینکه چهارم اردیبهشت ماه مأموران گشت کلانتری 118 ستارخان در گشت‌زنی انتظامی به رفتار مردی مشکوک شدند و او را تحت‌نظر قرار دادند.

در همین حین مأموران مشاهده کردند متهم با استفاده از یک تیرکمان شیشه یک خودرو را که در زیر پل شیخ فضل‌الله پارک شده بود، تخریب کرد.

مأموران برای دستگیری او وارد عمل شدند. متهم به محض مشاهده پلیس از محل متواری شد و سعی داشت با استفاده از سلاح سرد از فرمان پلیس تمرد کند که پس از انجام فنون رزمی سارق دستگیر و خلع سلاح شد.

در بررسی‌های پلیسی مشخص شد این سارق چهل ساله از دزدان حرفه‌ای بوده و پیشتر برای تحمل کیفر روانه زندان شده است.

متهم پس از دستگیری به 50 فقره سرقت به همین شیوه معترف و برای اخذ دستور قضائی و انجام تحقیقات تکمیلی روانه دادسرا شد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.