رئیسی: اعتماد مردم آسیب‌دید‌ه، باید بازسازی شود

رئیس‌جمهوری: نیروهای بومی برای عمران و آبادانی سیستان‌وبلوچستان در اولویت هستند

رئیسی با اشاره به اینکه سفره و کسب‌وکار مردم دچار مشکل و آسیب شده است، اظهار داشت: «در نتیجه این وضعیت، اعتماد مردم نیز آسیب دیده است و این اعتماد باید بازسازی شود. بازسازی این اعتماد، در گروی گفت‌وگو و خدمت صادقانه به مردم است.»

شهروند آنلاین: ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری بعدازظهر دیروز در ادامه برنامه‌های سفر به سیستان‌وبلوچستان در جمع اقشار مختلف، ایثارگران، علما و نخبگان استان در شهر زاهدان، تصریح کرد: «سیستان‌وبلوچستان همواره یکی از استان‌های مورد توجه در نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده و کارها و تلاش‌های بسیاری به برکت انقلاب در این استان انجام شده است. همه کسانی که وضعیت قبل از انقلاب را به یاد دارند، با مشاهده وضعیت و کارهای انجام‌شده در این ۴۰ساله اذعان خواهند داشت که خدمات بسیاری برای سیستان‌وبلوچستان انجام شده و چهره استان و شهرستان‌ها و بخش‌ها و روستاهای آن با قبل خیلی متفاوت شده است.»

سنی و شیعه در جای‌جای این استان ایفای نقش کردند

رئیسی با بیان اینکه وضع موجود همچنان با وضع مطلوب خیلی فاصله دارد، اظهار داشت: «مردان بزرگ و زنان فرهیخته زیادی برای پیشرفت و توسعه این استان تلاش کردند. شهدای بزرگوار، سرداران و سرافرازان این استان به مردم خدمات زیادی کردند و خون آنان نیز برای استان امنیت‌ساز شد. مردم هیچگاه یاد شهید شوشتری را از ذهن نمی‌برند، چراکه معتقدند او برای خدمت به مردم به این منطقه آمد و تمام وجودش را برای توسعه‌یافتگی این استان وقف کرد.»

رئیس‌جمهوری همچنین درباره مسأله حق‌آبه سیستان‌وبلوچستان گفت: «احیای این حق‌آبه حتما با دیپلماسی فعال و از همه طرق ممکن دنبال خواهد شد و این مسأله قطعی است. از سوی دیگر اقداماتی فوری و کوتاه‌مدت نیز برای افزایش بهره‌وری چاه‌نیمه‌ها و حفر چاه‌های عمیق انجام خواهد شد تا مشکل کمبود آب تا حدی جبران شده و فرصتی برای اقدامات اساسی و بلندمدت مثل انتقال آب از دریای عمان فراهم شود

رئیس‌جمهوری شرط بجا آوردن شکر نعمت امنیت منطقه را شناخت و قدرشناسی از کسانی دانست که برای منطقه امنیت‌آفرین بودند و گفت: «سنی و شیعه در جای‌جای این استان ایفای نقش کردند تا در برابر همه توطئه‌ها و همه زمینه‌های ناامنی، امنیت در سیستان‌وبلوچستان برقرار شد. امروز نیز این نعمت و سرمایه عظیم وحدت و انسجام است که اجازه نمی‌دهد تهدیدات و توطئه‌ها کارساز شده و امنیت منطقه را مختل کند.»

اعتماد مردم نیز آسیب‌دیده است

رئیسی در ادامه سخنانش با اشاره به اینکه سفره و کسب‌وکار مردم دچار مشکل و آسیب شده است، اظهار داشت: «در نتیجه این وضعیت، اعتماد مردم نیز آسیب دیده است و این اعتماد باید بازسازی شود. بازسازی این اعتماد، در گروی گفت‌وگو و خدمت صادقانه به مردم است.»
دکتر رئیسی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی هیچگاه اجازه نداده ایران زمینه‌ای برای ناامن‌کردن کشورهای همجوار شود، خاطرنشان کرد: «حضور و نقش جمهوری اسلامی در منطقه نه فقط برای خود، بلکه برای همه کشورهای منطقه همواره امنیت‌ساز بوده و بعد از این هم خواهد بود.»

رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه نیروهای مختلف خدمات بسیاری در منطقه انجام دادند، گفت: «عزیزانمان از سنی و شیعه، بسیجیان عزیز و دوستان عزیزمان در قرارگاه قدس و نهادهای انقلابی تلاش‌های بسیاری برای پیشرفت استان داشته‌اند اما به یک عزم و اراده جدی نیازمندیم که یک تلاش متفاوتی صورت بگیرد.»

طرحی نو باید درانداخت

رئیسی اضافه کرد: «باید از خدمات ارایه‌شده قدردانی کرد اما در عین حال طرحی نو باید درانداخت که در تداوم و امتداد کارهای خوبی که انجام شده، به نحوی عمل شود که مردم استان احساس کنند که محرومیت‌ها، فقر، بیکاری و آنچه مردم از آن گله‌مندند و دغدغه‌مندند، با گام‌هایی که برداشته می‌شود، در حال مرتفع‌شدن است.»

رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه ظرفیت‌های خدادادی زیادی در استان داریم، اظهار داشت: «سواحل مکران، ظرفیتی است که اگر فعال شود هم امکان بهره‌برداری بهتر از اقتصاد دریا ایجاد می‌شود و هم اقتصاد گردشگری در استان فعال می‌شود. این از ظرفیت‌های خوبی است که خداوند به این استان مرحمت کرده و می‌تواند دروازه ارتباط با دنیا و کریدور شرق با غرب و شمال با جنوب باشد.»

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه استفاده از ظرفیت‌های بومی استان برای آبادانی، به‌ویژه ظرفیت عظیم نیروی انسانی بومی قطعا در اولویت است، خاطرنشان کرد: «بکارگیری نیروهای بومی برای عمران و آبادانی استان به‌خصوص نیروهایی مثل ایثارگران و نخبگان که امتحان خود را پس داده‌اند، حتما در اولویت هستند.»

ایران، امروز میزبان عزیزان افغانستان است

رئیس‌جمهوری اظهار داشت: «حضور آمریکایی‌ها در منظقه نه امنیت ایجاد کرد و نه به آبادانی منطقه کمکی کرد. بعد از ۲۰سال حضور آنها در افغانستان، امروز شاهد این هستیم که افغانستان را ویران کردند. ۳۰ تا ۴۰هزار کودک در افغانستان را معلول، زنان را بی‌خانمان و خانه‌های مردم را ویران کردند. اختلاف‌افکنی در افغانستان را به حد اعلا رساندند.»

رئیسی اظهار داشت: «ایران، امروز میزبان عزیزان افغانستان است و آنها میهمانان جمهوری اسلامی هستند. ۳ تا ۴میلیون افغانستانی امروز در ایران هستند که در کشور خودشان دچار آسیب شدند و خانه و کاشانه آنها ویران شده و هر روز دلشان می‌خواهد که کشورشان امن شود تا سر زندگی خودشان بازگردند.»

رئیس‌جمهوری تصریح کرد: «در ایران تلاش شده است به عزیزان افغانستانی سخت نگذرد و لذا سعی کرده‌ایم حضور این عزیزان کاملا قانونمند شود. این تلاش‌ها با همت وزیر کشور تسریع خواهد شد و از مهاجران افغانستانی هم می‌خواهیم که تحت پوشش چارچوب‌های قانونی قرار گیرند؛ چراکه این چارچوب‌های قانونی برای سامان‌دادن به وضعیت و خدمت‌دادن به آنها مؤثرتر است.»

حق‌آبه حتما با دیپلماسی فعال و از همه طرق ممکن دنبال خواهد شد

رئیسی با اشاره به برنامه‌های در حال اجرا برای ساماندهی کپرنشینی در چابهار و نقاط دیگر سیستان‌وبلوچستان خاطرنشان کرد: «وزارت راه‌وشهرسازی با یک کار جهادی اقدام به شناسایی و ساماندهی وضعیت کپرنشینان خواهد کرد و وضعیت این عزیزان حتما به سرعت متحول خواهد شد.»

رئیس‌جمهوری همچنین درباره مسأله حق‌آبه سیستان‌وبلوچستان گفت: «احیای این حق‌آبه حتما با دیپلماسی فعال و از همه طرق ممکن دنبال خواهد شد و این مسأله قطعی است. از سوی دیگر اقداماتی فوری و کوتاه‌مدت نیز برای افزایش بهره‌وری چاه‌نیمه‌ها و حفر چاه‌های عمیق انجام خواهد شد تا مشکل کمبود آب تا حدی جبران شده و فرصتی برای اقدامات اساسی و بلندمدت مثل انتقال آب از دریای عمان فراهم شود.»

رئیسی در ادامه مرز را یک فرصت و ظرفیت دیگر برای استان برشمرد و با تشکر از مرزبانی مردم سیستان‌وبلوچستان افزود: «داد و ستد مرزی یک فرصت مناسب برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی در منطقه است که نباید نادیده گرفته شود. باید هرچه سریع‌تر این موضوع و تشکیل بازارچه‌های مرزی قانونمند شود تا هم زمینه رونق داد و ستد قانونی فراهم شود و هم بتوان جلوی داد و ستد غیرقانونی را گرفت.»

رئیس‌جمهوری اظهار داشت: «با توجه به اقبال مردم کشورهای همسایه به کالاهای ایرانی زمینه افزایش تبادلات و تجارت مرزی بسیار فراهم است. ۱۵ کشور همسایه داریم که قانونمندکردن تجارت و مبادلات مرزی می‌تواند به رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال در مناطق مرزی کمک شایانی کند. فعال‌شدن بازارچه‌های مرزی تحت نظر استانداری و مسئولان در مناطق مختلف، به نحوی که مردم بتوانند از ظرفیت‌های آن بهره‌مند شوند، می‌تواند زندگی آنها را متحول و اقتصاد آنها را تأمین کند و از سوی دیگر جلوی داد و ستد غیرقانونی را بگیرد.»

رئیسی تصریح کرد: «عموم مردم تلاش می‌کنند قانونمند زندگی کنند و اگر داد و ستد مرزی را کاملا قانونمند کنیم، این موضوع باعث جلوگیری از داد و ستدهای غیرقانونی نیز می‌شود. این موضوع همچنین باعث جلوگیری از خالی‌شدن روستاهای مرزی از سکنه خواهد شد.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.