اعتماد آسیب‌دیده مردم را اصلاح می کنیم

در نخستین گفت‌وگوی زنده تلویزیونی رئیس جمهور با مردم چه گذشت؟

رئیس‌جمهوری با اعلام اینکه تولید داخلی واکسن نمی‌توانست نیاز کشور را تأمین کند، تأکید کرد که برآوردمان این بود که برای مصرف داخلی نیازمند ۱۰۰ میلیون دوز واکسن هستیم. امروز ۴۰ میلیون دوز به صورت قطعی انجام شده است.

شهروند آنلاین: سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری شب گذشته در نخستین گفت‌وگوی زنده تلویزیونی خود با مردم گفت: «از ابتدای کار در دولت مسأله کرونا از اولویت‌های دولت بود و یک حرکت انقلابی همراه با عقلانیت نیاز بود.»

بازگشایی مدارس در گرو واکسینه‌شدن مردم به حد قابل قبولی است

رئیس دولت سیزدهم خاطرنشان کرد:‌ «اما طبق محاسبه، تولید داخلی نمی‌توانست نیاز جامعه را کفایت کند؛ از این‌رو برآورد کردیم برای اینکه گام دقیق برداریم، حتما به ۱۰۰میلیون دوز واکسن نیازمندیم و در صحبت‌ها و مذاکرات هم با سران برخی کشورها، یکی از اولویت‌هایی که پیگیری می‌کردم، مسأله تأمین واکسن مورد نیاز بود که امروز ۴۰میلیون دوز واکسن به‌طور قطعی تأمین شده است و اقداماتی انجام شد تا بتوانیم تا مرز ۱۰۰میلیون دوز واکسن از خارج کشور تأمین کنیم.»

رئیس‌جمهوری تصریح کرد: «در دولت اعلام کردیم همه مردم واکسینه شوند و با قوت این کار دنبال خواهد شد. مردم هم همت خوبی دارند و تقریبا صف‌ها منتفی شده و این کار باید با شتاب بیشتری انجام شود. هر نوع اقدامی مانند بازگشایی مدارس در گرو این است که زودتر واکسینه‌شدن را دنبال کنیم تا در حد قابل قبولی مردم واکسینه شوند.»

رئیسی با بیان اینکه مردم باید فاصله‌گذاری و حداقل کردن ارتباطات را در کوچه و خیابان جدی بگیرند، یادآور شد: «تا آخر شهریور ۴۰میلیون دوز قطعی است و برای تأمین واکسن، وزارت خارجه و بهداشت نیروهای خود را بسیج کرده‌اند. نسبت به کادر درمان هم گفته‌ام معوقات آنها سریعا پرداخت شود.»

وعده‌های داده شده درحوزه مسکن باید انجام شود

او با اشاره به وعده‌های انتخاباتی خود اظهار کرد: «بنای من این است با مردم صحبت کنم و نه با فعل ماضی هم صحبت کنیم، نه فعل مستقبل.»

او ادامه داد: «در حوزه مسکن وعده‌هایی که داده شده، باید انجام شود. ما در سال حدود 2میلیون مسکن نیازمندیم و ما کف آن را گفتیم. مجلس هم قانون دارد و بافت‌های فرسوده باید درست شود و دولت در بخشی از این موضوع خودش مسکن می‌سازد و در بخشی هم تسهیلات پرداخت می‌کند.»

رئیس‌جمهوری اظهار کرد: «اصلی‌ترین موضوع در مسکن، زمین است که باید آماده‌سازی شود. مسکن جزو موارد پیشتاز و پیشران اقتصاد است که خیلی صنایع را با خود همراه می‌کند. من روز اول دولت این موضوع را به وزیر مکلف کردم و ایشان هم با قدرت و حساسیتی که دارد، دنبال می‌کند. پس بعضی در این مورد تردید نکنند.»

 باید اعتماد آسیب‌دیده مردم را اصلاح کنیم

رئیسی با اشاره به مبارزه با فساد تصریح کرد: «من در روز اول دولت به همه همکاران گفتم منافذ و بسترهای فساد را در دولت شناسایی کنند. قبل از شروع دولت هم به کارگروهی گفته بودم که این موضوع را پیگیری کنند و منشوری در این‌باره ایجاد شود که این منشور آماده خواهد شد.»

او با بیان اینکه شرط ما در دولت برای فسادستیزی همه مدیران است، تأکید کرد: «همه مدیران باید خود را پاسخگو بدانند. یکی از آسیب‌ها در این مدت اعتماد مردم است و ما باید اعتماد آسیب‌دیده را اصلاح کنیم و در راه آن صادق‌الوعده باشیم.»

به همکاری مردم سخت امیدوارم

رئیس‌جمهوری بیان کرد: «به همکاری مردم سخت امیدوارم. برای من بسیار نامه نوشته شده است می‌گویند اصلا صحبت از پست و مقام نیست و ما هر کاری از دستمان بربیاید انجام می‌دهیم.»

او تصریح کرد: «مردمی‌بودن یک محوری است که همواره باید مورد توجه دولت و مسئولان در کشور باشد. مردم باید دولت را از خودشان بدانند. من سعی کرده‌ام در هر جایی که بودم، ارتباط خودم با مردم را حفظ کنم. من در این دو استانی که رفتم سعی کردم در بخشی از سفر با مردم ارتباط داشته باشم. این از این حیث بوده که مسئولان در هر سطحی بدانند باید با مردم ارتباط داشته باشند.»

رئیس‌جمهوری یادآور شد: «باید رفت صحنه را دید. گفته‌اند شنیدن کی بود مانند دیدن. من نشستم با مدیران تا ببینم چه راهکاری می‌توان انجام داد. من بی‌اطلاع از شرایط استان نیستم. ما در خدمت وزرا در این سفرها بودیم. وزرا و مدیران استانی با هم نشستند و به راهکار رسیدند و اقدامات شروع می‌شود. مردم باید امیدوار شوند. یکسری راهکارها را پیدا کردیم و یکسری راهکارها در مرکز باید دنبال شود و زمان‌بر است. یقین داریم این کار جواب می‌دهد. اینها زمینه‌ای است که می‌تواند ارتباط دولت را با مردم و نخبگان داشته باشد.»

روحیه من گله‌گذاری نیست

رئیسی در پاسخ به این پرسش که دولت در شرایط بدی کشور را تحویل گرفت، یادآور شد: «روحیه من گله‌گذاری نیست. همه شرایط را می‌دانند، من با همه این مسائل به عنایت خداوند و مشارکت مردم به دولت امیدوارم و بدون تردید گشایش‌هایی هم انجام می‌شود.»

نمی‌خواستم اول کار مردم را در مورد کالاهای اساسی نگران کنم

او تصریح کرد: «من نمی‌خواستم اول کار مردم را در مورد کالاهای اساسی نگران کنم و الان با اقداماتی که انجام شده است، دیگر نگرانی برای کالای اساسی نداریم.»

اویتصریح کرد: «مردم وضعیت تورم و گرانی را می‌دانند، این برمی‌گردد به تصمیماتی که از قبل گرفته شده و به تورم و رشد نقدینگی و… برمی‌گردد. تیم اقتصادی دولت شبانه‌روز کار می‌کند تا آرامش به بازار برگردد. عزیزان وزرا مشغول بکار شدند و با کارهایی که انجام شده، بتواند گام هایی برداشته شود که به افزایش تولید و پایان دادن به رکود و کاهش تورم بینجامد.»

افزایش تولید در دستور کارمان است

رئیس‌جمهوری تأکید کرد: «ما یک ظرفیت معطل مثلا 40درصد کارخانجات را داریم که به دلایل مختلفی این ظرفیت بیکار مانده است. ما افزایش تولید در دستور کارمان است.»

او گفت: «از همین‌جا به تولیدکنندگان می‌گویم تولید را افزایش دهید و زمینه برای افزایش صادرات دارد مهیا می‌شود.»

رئیسی اظهار کرد: «قوه عاقله که دارد اندیشه می‌کند، از درون دولت و بیرون دولت هستند. معاون اول دولت مسئول هماهنگی تیم اقتصادی دولت هستند تا یک آهنگ مشخصی داشته باشد. تمامی بخش‌ها به دلیل جایگاه معاون اول با هماهنگی کار می‌کند.»

پیام رئیسی به ایرانیان خارج از کشور

رئیس‌جمهوری خطاب به ایرانیان خارج از کشور گفت: «به ایرانیان خارج از کشور می‌گویم ایران امن و قابل پیش‌بینی مهیا شده و سواحل مکران آمادگی برای سرمایه‌گذاری دارد. اینجا زمینه برای سرمایه‌گذاری فراهم است. دستگاه‌های دولتی هم آماده دریافت سرمایه هستند.»

اجازه دهند مردم افغانستان برای خودشان تصمیم بگیرند

او در مورد وضعیت امروز افغانستان یادآور شد: «افغانستان با ظلم آمریکایی‌ها جراحت بزرگی برداشته است. امروز مجامع بین‌المللی اعلام می‌کنند بیش از ۳۰هزار کودک افغانستانی دچار مجروحیت شده‌اند. امروز ۳میلیون افغانستانی در ایران میهمان هستند که دچار آسیب شده‌اند. حضور آمریکایی‌ها موجب تضییع حقوق بسیاری از افغانستانی‌ها شده است.»

رئیس‌جمهوری تصریح کرد: «راهکار افغانستان این است که دولتی در افغانستان حاکم شود که با رأی و اراده مردم افغانستان باشد. ما از دولتی که برخواسته از مردم افغانستان باشد، حمایت می‌کنیم. امنیت افغانستان امنیت ماست و اولویت ما ارتباط با همسایگان است.»

او تصریح کرد: «با بیش از ۵۰ مسئول کشورهای مختلف ارتباط و گفت‌وگو داشته‌ام و این تعامل ادامه خواهد داشت. دولت‌های دیگر اجازه دهند مردم افغانستان برای خودشان تصمیم بگیرند.»

ابایی از مذاکره نداریم

رئیسی درباره مذاکرات وین گفت: «ما ابایی از مذاکره نداریم اما گفت‌وگو با فشار چه نوع گفت‌وگویی است؟ من قبلا گفته‌ام گفت‌وگو و مذاکره در دستور کار دولت است. آنچه ما دنبال آن هستیم، رفع تحریم‌هاست و ما از منافع ملت یک قدم عقب‌نشینی نخواهیم کرد. مذاکره باید نتیجه‌محور باشد، نه «گفت‌وگو برای گفت‌وگو» و نه «مذاکره برای مذاکره».»

رئیس‌جمهوری اظهار کرد: «آمادگی دارم مردم را در جریان عمل به وعده‌ها قرار دهم و دوست دارم آنان در جریان امور قرار گیرند.»

رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه مذاکره ابزار دیپلماسی است، تصریح کرد: «آمریکایی‌ها و غربی‌ها به‌ دنبال این هستند که گفت‌وگو همراه با فشار باشد. اگر در کنار گفت‌وگو فشار باشد فایده‌ای ندارد، گفت‌وگو برای آن است که فشار نباشد. این تحریم‌ها تهدیدها و فشارهایی که نسبت به ملت ایران اعمال می‌شود، به معنای گفت‌وگو نیست.»

او تصریح کرد: «گفت‌وگو و مذاکره در دستور کار دولت قرار دارد، اما نه با فشاری که اعمال می‌شود. اعمال فشار همراه با گفت‌وگو و قبلا جواب نداده است و آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها بارها تجربه کردند که اینگونه گفت‌وگو و فشار جواب نمی‌دهد.»

رئیسی با بیان اینکه دولت با استفاده از گفت‌وگوها به دنبال رفع تحریم‌های ظالمانه است، تصریح کرد: «محور گفت‌وگوها منافع ملت ایران خواهد بود، ما از منافع ملت یک قدم عقب‌نشینی نخواهیم کرد و نتیجه مذاکرات باید رفع تحریم‌ها و حل مشکلات مردم باشد، تا زندگی مردم رونق پیدا کند.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.