بخش خصوصی موتور محرک روابط خارجی کشور

در نخستین نشست هم‌اندیشی وزارت امور خارجه و مسئولان اتاق ایران چه گذشت؟

وزیر امور خارجه بخش خصوصی را موتور محرک روابط میان کشورها و عاملی کمک‌کننده به پایایی سیاست خارجی و مقوم‌ آن ارزیابی کرد و بر عزم دستگاه دیپلماسی در حمایت از نقش و مشارکت بخش خصوصی در مراودات کشورها تأکید کرد.

شهروند آنلاین: نخستین نشست هم‌اندیشی وزارت امور خارجه و اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران بعدازظهر دیروز به میزبانی دکترحسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه، معاون دیپلماسی اقتصادی و مدیران کل وزارت امور خارجه برگزار شد. 

حسین امیر عبداللهیان در این نشست که رئیس اتاق ایران، روسا و اعضای اتاق‌های مشترک بازرگانی ایران و کشورهای همسایه و همچنین برخی کشورهای مهم طرف تجاری کشورمان حضور داشتند، بخش خصوصی را موتور محرک روابط میان کشورها و حلقه‌های تجاری و اقتصادی را عاملی کمک‌کننده در پایایی سیاست خارجی و مقوم آن ارزیابی کرد و بر عزم وزارت خارجه در حمایت از نقش و مشارکت‌دهی هرچه بیشتر بخش خصوصی در مراودات با کشورها تأکید کرد.

وزیر امور خارجه تأمین واکسن کرونا را از اولویت‌های بالای وزارت خارجه ذکر کرد و با تشریح اقدامات این وزارت در شتاب‌دهی به تأمین واکسن مورد نیاز کشورمان در روزهای گذشته، از همکاری بخش خصوصی در این زمینه استقبال کرد.

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران هم در این نشست ضمن تشکر از وزیر امور خارجه کشورمان به خاطر این دعوت، جلسه هم‌اندیشی مزبور را اولین ابتکار و جلسه برگزارشده وزارتخانه های دولت سیزدهم با بخش خصوصی ذکر کرد و آن را مهم و نشانگر نگاه پررنگ وزارت‌ خارجه به فعالیت‌های بخش خصوصی دانسته، خواهان تداوم برگزاری متناوب این نشست در ماه‌های آینده شد.

فعالان اقتصادی بخش خصوصی در این نشست دیدگاه‌های خود در زمینه توسعه روابط تجاری با دیگر کشورها، خصوصا همسایگان و طرف‌های تجاری اصلی را بیان داشته، خواهان حمایت هرچه بیشتر وزارت‌ خارجه از نقش بخش خصوصی در توسعه مراودات اقتصادی با دیگر کشورها بالاخص در موقع برگزاری کمیسیون‌های مشترک شدند.

در ادامه این نشست معاون دیپلماسی اقتصادی و مدیران کل حوزه‌های منطقه‌ای وزارت امور خارجه نیز در پاسخ به مطالب مطروحه از سوی فعالان بخش خصوصی به تشریح نقطه نظرات خود پرداختند.

تشکیل کمیته مشترک بین «وزارت امور خارجه»، «وزارت صنعت معدن و تجارت» و «اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران»، در نظرگرفتن جایگاه واقعی برای بخش خصوصی در کمیسیون‌های مشترک همکاری‌های اقتصادی، تداوم جلسات هم‌اندیشی و حضور رئیس اتاق بازرگانی در جلسات شورای معاونان وزارت امور خارجه به تناسب موضوعات اقتصادی مطروحه و در اولویت قراردادن موضوعات مرتبط به ساماندهی پایانه‌های مرزی و تحکیم زیرساخت‌های کشور که ارتقادهنده صادرات کشور باشد، از دیگر مباحث مطروحه در خلال جمع‌بندی ارایه‌شده از سوی وزیر امور خارجه در این نشست بود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.