خیلی از شایعات در مورد کرونا را جدی نگیرید

متخصص ایمونولوژی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: «واکسن‌ها هیچ تأثیری بر قدرت باروری افراد ندارند.»

دکتر مرضیه توکل با اشاره به نکاتی درباره واکسن کرونا گفت: «افرادی که واکسن تزریق می‌کنند ناقل نبوده و نیاز به قرنطینه ندارند. افرادی که به داروها حساسیت دارند هم قبل از تزریق واکسن باید با فوق تخصص آلرژی مشورت کنند.»

 او ادامه داد: «با گذشت پنج ماه از تزریق دوز دوم واکسن کرونا سطح آنتی‌بادی‌ها کاهش می‌یابد اما ایمنی سلولی با قدرت و قوت در برابر ویروس عمل می‌کند. بیشترین میزان ایمنی زمانی در فرد ایجاد می‌شود که قبلا به بیماری کرونا مبتلا شده و همچنین دو دوز واکسن را نیز دریافت کرده باشد.»

توکل خاطرنشان کرد: «اگر کسی قبلا مبتلا به کرونا شده باشد منعی برای دریافت واکسن ندارد ولی باید شش تا هشت هفته از بهبودی بیماری کرونا گذشته باشد.»

او گفت: «شایعترین عارضه در واکسن‌ها، واکنش موضعی مانند درد یا قرمزی در محل تزریق واکسن و تب و سردرد است که به سیستم ایمنی فرد بستگی دارد.»

او با بیان اینکه اقدام خاصی پس از تزریق واکسن نیاز نیست انجام شود، گفت: «فقط در شرایطی که فرد تب داشت می‌تواند از داروهای تب‌بر استفاده کند. استحمام پس از تزریق واکسن هم منعی ندارد.»

توکل ادامه داد: «افرادی که به مواد غذایی خاصی  آلرژی دارند می‌توانند واکسن را بدون محدودیت دریافت کنند؛ افرادی که از داروی «متوتروکسات» استفاده می‌کنند دو هفته قبل و دو هفته پس از مصرف دارو واکسن را نباید دریافت کنند.  افرادی که داروی «پردنیزولون» مصرف می‌کنند اگر دوز دارو کمتر از ۷.۵ میلیگرم در روز باشد نیازی به قطع دارو قبل یا بعد از دریافت واکسن نیست.»

او در ادامه تأکید کرد: «هیچ شواهدی وجود ندارد که واکسن کرونا سبب مثبت‌شدن تست کرونا می‌شود. واکسن‌ها هیچ تأثیری بر قدرت باروری افراد ندارند و ایمنی واکسن‌ها حداقل دو هفته پس از تزریق دوز دوم  ایجاد می‌شود.»

توکل تصریح کرد: «توصیه می‌شود  تمام افراد هر نوع واکسنی که در دسترس بود، تزریق کنند و هیچ محدودیتی نیز برای تزریق واکسن‌ها وجود ندارد.»

او در پایان گفت: «افرادی که پس از دریافت دوز اول واکسن دچار واکنش‌های حساسیتی شدید (آنافیلاکسی) شده‌اند باید با مراجعه به فوق تخصص آلرژی در مورد آنها تصمیم‌گیری شود.»

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.