قیمت‌گذاری دستوری در بورس جایی ندارد

رئیس سازمان بورس: اجازه سوءاستفاده از منافع سهامداران را نمی‌دهیم

دهقان دهنوی: در عمل ثابت کردیم که جلوی قیمت‌گذاری دستوری ایستاده‌ایم. در این‌باره صحبت کردیم و مخالفت خود را اعلام کردیم و صرفا هم اعلام مخالفت نیست.

شهروند آنلاین: قیمت‌گذاری روی کالاهایی که در بورس عرضه می‌شوند ضمن ایجاد رانت عظیم برای گروهی خاص، منجر به خدشه‌دارشدن و زیان منافع میلیون‌ها سهامداری می‌شود که سهام شرکت‌های تولیدکننده این کالاها را خریداری کرده‌اند. در مواجهه با قیمت‌گذاری دستوری شرکت‌های جوان‌تر، بیشتر از همه دچار افت و سپس ضرر می‌شوند. در مرحله بعد قدیمی‌ترین شرکت‌ها هستند که این شرایط تنها به تثبیت جریانات نوسانی‌شان می‌انجامد؛ زیرا خاصیت و خوی تقاضای بازار به ندرت به کالاهای جدید تمایل نشان می‌دهد و درصورتی که قدرت خرید افت کند و رقابت کمتر به چشم بخورد، کالاهای قدیمی‌تر بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند. قیمت‌گذاری دستوری در کوتاه‌مدت اثرات مثبتی دارد و می‌تواند فرصتی به دولت بدهد تا با بهبود فضای رقابتی شرکت‌ها اوضاع عرضه و تقاضا را بهبود بخشد. در صورتی که قیمت‌گذاری دستوری، به‌عنوان راه‌حل میان‌مدت و بلندمدت تلقی‌شود، می‌تواند تأثیرات منفی بر اقتصاد و تولید داشته باشد. در نهایت تأثیرات منفی این نگرش، به بورس هم وارد خواهد شد و سهام برخی شرکت‌های نوپا و نوآور را با رکود مواجه خواهد کرد.

در همین زمینه رئیس سازمان بورس گفت: «اکنون قیمت‌گذاری دستوری در بورس هیچ جایی ندارد و ما با تمام قدرت در مقابل مراجعی که بخواهند وارد بحث قیمت‌گذاری دستوری شوند، می‌ایستیم و به هیچ‌وجه اجازه نمی‌دهیم از کانال بورس استفاده‌ای علیه منافع سهامداران رخ بدهد.»

محمدعلی دهقان دهنوی گفت: «امروز مجموعه دولت و به‌طور اخص وزارت صمت، مکانیزم‌های بازار از جمله عرضه و تقاضا را قبول دارد و به بورس کالا، به‌‎عنوان جایی که می‌تواند عرضه و تقاضا را شفاف و قیمت واقعی را کشف کند، اعتقاد دارد.»

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه مسئولیت اجرا در کشور با قوه مجریه است، تصریح کرد: «اگر صداهای مخالفی از جایی شنیده می‌شود، نباید به آن توجه شود و کسی حق ندارد در اجرا دخالت کند. قاعدتا سهامداران هم بر اساس این اعتقادی که از سمت دستگاه اجرایی کشور وجود دارد، اطمینان خاطر می‌یابند که منافع آنها مورد دست‌اندازی قرار نخواهد گرفت.»

او افزود: «علاوه بر این، قیمت‌گذاری دستوری در بورس هیچ جایی ندارد و ما با تمام قدرت در مقابل مراجعی که بخواهند وارد بحث قیمت‌گذاری دستوری شوند یا از ابزارهای بازار سرمایه برای قیمت‌گذاری استفاده کنند، می‌ایستیم و به هیچ‌وجه و به هیچ کسی اجازه نمی‌دهیم که از کانال بورس، علیه منافع سهامداران استفاده کند.»

 در عمل ثابت کردیم که جلوی قیمت‌گذاری دستوری ایستاده‌ایم. در این‌باره صحبت کردیم و مخالفت خود را اعلام کردیم و صرفا هم اعلام مخالفت نیست.

او تأکید کرد: «تمام تلاش خودمان را می‌کنیم که از کانال‌های مختلف اشکالات را رفع کنیم و آن مراجعی که برای قیمت‌گذاری دستوری قوانین یا مقررات یا سیاست‌هایی وضع کردند که باعث زیان برخی شرکت‌ها شدند، بتوانند مسائل خود را اصلاح کنند و دست از اشتباهاتی که داشتند بردارند. ما بر این باور هستیم که قیمت‌گذاری‌های دستوری که سبب انحراف منابع شرکت‌ها و آسیب به منافع سهامداران شده است و حتی اظهارنظرهایی که در این‌باره سبب تشویش اذهان فعالان بازار و تأثیرگذاری بر قیمت سهام مرتبط شود، قابلیت پیگیری حقوقی و قضائی دارد و در صورت لزوم این امر را هم از مدیران شرکت‌های مرتبط مطالبه می‌کنیم و هم در دستور کار سازمان نیز قرار می‌دهیم.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.