درباره واردات واکسن هیچ خط قرمزی نداریم

خطیب‌زاده: دسترسی آژانس به حافظه دوربین‌ها منوط به حصول توافق است

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه دسترسی آژانس به حافظه دوربین‌ها زمانی ممکن است که توافقی حاصل شود، گفت: آژانس بین المللی انرژی اتمی بدون دسترسی به فیلم‌ها و کارت‌های حافظه، اقداماتش را انجام می‌دهد

شهروند آنلاین: سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه دسترسی آژانس به حافظه دوربین‌ها زمانی ممکن است که توافقی حاصل شود، گفت: آژانس بین المللی انرژی اتمی بدون دسترسی به فیلم‌ها و کارت‌های حافظه، اقداماتش را انجام می‌دهد.

سعید خطیب‌زاده در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که به صورت مجازی برگزار شد، با بیان اینکه در سفر الکاظمی به تهران درباره تسهیل روادید دو کشور و زوار اربعین صحبت شد، از تلاش دو طرف برای بالا بردن سهیمه اربعین خبر داد و گفت: توافق اولیه، ۳۰ هزار زائر ایرانی بود. پیش از این سفر، درباره عدد ۶۰ هزار نفر توافق شد و در این سفر هم قرار شد مقامات دو طرف این عدد را بررسی کنند و چند هزار نفر به آن اضافه شود.

وی با بیان اینکه ایران لغو روادید برای اتباع عراقی را تصویب کرده بود ولی منوط به اقدام طرف عراقی بود، ابراز داشت: قرار شد این کار برای مسافرت‌های هوایی از سوی طرف عراقی انجام شود.

وی همچنین گفت: چند دور گفت‌وگوهای ایران و عربستان را در بغداد داشتیم. دولت عراق نقش بسیار موثری داشته است و از این به بعد، اگر این فرصت وجود داشته باشد، این نقش را تقدیر می‌کنیم.

نکات مهم سخنان وی چنین است:

ایران تحمل نمی‌کند مرزهایش توسط گروهک‌های تروریستی مورد خدشه قرار گیرد

هدف قرار دادن مقر تروریست‌ها در اقلیم کردستان در پاسخ به حملات مکرری است که از سوی این گروهک‌ها در نزدیکی مرز ایران و علیه جمهوری اسلامی عملیات انجام داده و چندین نفر از مرزبانان به شهادت رسیدند. ایران تحمل نمی‌کند مرزهایش توسط گروهک‌های تروریستی مورد خدشه قرار گیرد.

ایران آغوشش برای کسانی که توبه کنند و به دامن جمهوری اسلامی برگردند، باز است. توصیه ما به کسانی که مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند، این است که مام میهن محل امن‌تری برای آنها است.

همکاری‌های ایران و آژانس در چارچوب همکاری‌های فنی و بدون مداخله دیگران

 مراودات ایران و آژانس معمول و فنی است و مادامی که جنبه‌های غیرسیاسی و غیرتبعیض‌آمیز آژانس با ایران حفظ شود، ایران در پرتو آن، روابط خود را با جدیت پیگیری می‌کند.

سفر گروسی به ایران پیش از برگزاری نشست شورای حکام در چارچوب برخی از مسائل فیمابین بود که با تفوق رویکرد فنی آژانس صورت گرفت و رایزنی‌های خوبی انجام شد. این موضوعات، مسائل جدیدی نبوده و نیست و در بستر همکاری‌های فیمابین در حال انجام بود و این گفت و گوها به خاطر نشست شورای حکام انجام شد.

قرار شد همکاری‌های ایران و آژانس در چارچوب همکاری‌های فنی و بدون مداخله دیگران ادامه یابد.

قرار شد گروسی بعد از نشست شورای حکام به تهران سفر کند تا موضوعات دیگر که در دستورکار است، مورد بررسی قرار گیرد.

اگر کسانی بخواهند همکاری مبتنی بر فهم فنی را با اغراض سیاسی آلوده کنند، پاسخ ایران، پاسخ درخوری خواهد بود. برخی شاید به دنبال قطعنامه بودند ولی این چیزی نیست که در چارچوب فنی بین ایران و آژانس انجام شده است.

آژانس بدون دسترسی به فیلم‌ها و کارت‌های حافظه اقدامات خود را انجام می‌دهد

آژانس بدون آنکه پروتکل الحاقی دسترسی داشته باشد و بدون دسترسی به فیلم‌ها و کارت‌های حافظه، اقداماتش را انجام می‌دهد. کارت‌های حافظه به دلیل پر شدن حافظه نیاز به جایگزینی دارد، بدون دسترسی به آژانس تعویض خواهند شد. یکسری تعمیرات دوربین‌ها لازم دارند که باید براساس زمانبندی انجام شود.

خطیب‌زاده در پاس انس بدون آنکه پروتکل الحاقی دسترسی داشته باشد واهند شد. یکسری تعمیرات دوربین‌ها لازم دارند که باید براساس زمانبندی انجام شود.

تاریخ قطعی سفر اسلامی به وین را ندارم ولی سازمان انرژی اتمی عضوی از تیم‌ مذاکره‌کننده بوده و در سطح مدنظر آنها افرادشان در مذاکرات حضور داشتند.

کارگروه‌های فنی و هسته‌ای مذاکرات، به صورت مستقیم توسط سازمان انرژی اتمی هدایت می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره گمانه‌زنی‌ها درخصوص تغییر معاون سیاسی وزارت امور خارجه بیان کرد: گردش مدیران موضوع شناخته شده‌ای در وزارت امور خارجه است. وزارت امور خارجه یک نهاد حاکمیتی است و یک وزارتخانه سیاسی و جناحی نیست. و دیپلمات‌های ایران در چارچوب اصول حاکمیتی حرکت می‌کنند.

 تغییرات در وزارت امور خارجه طی هفته‌های‌ آینده اعلام می‌شود

هر وقت ضروری و لازم باشد، گردش مدیران در وزارت امور خارجه انجام می‌شود. این تغییرات محتمل است و احتمالا طی روزهای آینده اعلام می‌شود.

سفر رییس‌جمهور به دوشنبه اولین سفر خارجی رییس‌جمهور است. این سفر دوجنبه دارد؛ یک جنبه شرکت در اجلاس شانگهای و دیگری ظرفیت دوجانبه سفر است. در هر دو جنبه، برنامه‌های گسترده‌ای توسط نهاد ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه در دست پیگیری است. پیگیری‌های ضروری هم در دوشنبه و سفارت ایران در تاجیکستان انجام شده است.

اینکه درخواست ایران در نشست شانگهای بررسی می‌شود، امیدواریم این بررسی به نتیجه‌ای که انتظار داریم، ختم شود.

 درباره واردات واکسن هیچ خط قرمزی نداریم

ما در خصوص واردات واکسن هیچ خط قرمزی نداشتیم و نداریم. مرجعیت صلاحیت‌دار و یگانه اینکه کدام واکسن وارد شود، وزارت بهداشت است. وزارت بهداشت در مقاطعی مصحلت ندانسته و تصور این بوده که این منابع، قابل اعتماد نیستند و شرکت‌های وارداتی دارای ویژگی‌های واردات نبودند.

در یکی، دو ماه اخیر درخواست‌ها به صورت حداکثری و از مسیرهای مختلف در حال تایید شدن است که این امر باعث تسریع در واردات واکسن شده است.

واردات و تامین واکسن از مسیر کوواکس و همکاری با کشورهایی چون چین در حال انجام است.

در خصوص تامین نیازهای مردم مسیر برجامی و غیربرجامی نمی‌شناسیم و هیچ خط قرمزی نداریم، دولتی در جهان است که می‌خواهد خود را به عنوان پلیس دنیا معرفی کند و بدون توجه به قوانین بین‌المللی، خودش قاضی و زندانبان می‌شود. دنیا بیدار شده و می‌داند که آمریکا نمی‌تواند قوانین خود را به عنوان قوانین بین‌المللی تحمیل کند. به رغم تمامی تحریم‌ها و فشارها وظیفه قطعی و اصلی حاکمیت تامین نیازهای مردم است.

 هیچ دولت اقلیتی نمی‌تواند در بلند مدت صلح و ثبات ایجاد کند

ایران جزو معدود کنشگرانی است که با همه طرف‌ها در افغانستان روابط خود را دارد؛ با برخی گفت‌وگوهای فراگیرتر و با برخی محدودتر، همواره سعی کردیم با این گروه‌ها گفت‌وگو کنیم. همانطور که می‌دانید دور اول گفت‌وگوهای فراگیر بین‌الافغانی در تهران برگزار شد و سعی کردیم همه گروه‌ها و نه فقط دولت و طالبان را در این گفت و گوها مشارکت دهیم.

بارها تاکید کردیم مسیری که به برادرکشی در افغانستان منجر شود، مسیر درستی نیست،  جنگ و خشونت راه حل نیست و کسی نمی‌تواند جنگ و  خشونت را جای گفت‌وگو قرار دهد. موکدا گفته‌ایم دولت فراگیر می‌تواند صلح و  اثبات ایجاد کند. هیچ دولت اقلیتی نمی‌تواند در بلند مدت مشارکت حداکثری، صلح و ثبات و آرامش ایجاد کند.

مردم افغانستان حضور نیروهای خارجی در خاک‌شان را نمی‌پذیرند و طرف‌های مختلف منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای باید گفت‌وگوهای بین‌الافغانی را تسهیل کنند.

اخیرا ستاد عالی افغانستان در وزارت امور خارجه ذیل نماینده ویژه شکل گرفته است. تلاش کردیم مردم افغانستان از دسترسی‌های ضروری و مراودات کنسولی ما محروم نشوند.

آنچه اراده قطعی ماست، تقویت روابط با مردم افغانستان و کمک به تحقق خواست و اراده مردم مظلوم اما سربلند و غیور افغانستان است.

 بر اساس عملکرد طالبان درباره درخواست آنها تصمیم گیری می‌کنیم

درباره دعوت از ایران توسط طالبان برای مراسم آغاز به کار دولت‌شان و احتمال به رسمیت شناختن طالبان زود است در این زمینه صحبت کنیم. باید تشکیل دولت آینده افغانستان را ببینیم و بعد در مورد موضوعات دیگر تصمیم می‌گیریم. براساس عملکرد طالبان، در خصوص درخواست و دعوت آنها تصمیم می‌گیریم.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.