شب‌نشینی باشکوه ستارگان در شب شادمانی پنه‌لوپه کروز!

جشنواره فیلم ونیز در پایان راه یا شبی که جوایز را تقسیم کردند

روبرتو بنینی
روبرتو بنینی

شهروندآنلاین: در شبی که به‌رغم نام بردن از فیلم «زالاوا» به عنوان یکی از برندگان جوایز فرعی فستیوال، سینمای ایران سهمی از جوایز اصلی فستیوال ونیز نداشت؛ این جشنواره که به‌عنوان یکی از سه فستیوال سینمایی بزرگ و باشکوه دنیا شناخته می‌شود، به پایان راه رسید و نامدارانی چون جین کمپیون، پائولو سورنتینو، روبرتو بنینی، جیمی لی کرتیس، مگی جیلنهال و البته پنه‌لوپه کروز جایزه گرفتند تا دنیای سینما شاهد یکی از پرستاره‌ترین اختتامیه‌های سینمایی بوده باشد…

با این حال در دوره‌ای که سرشار از نام‌های فیلمسازان بزرگی چون پدرو آلمادوار، جین کمپیون و پائولو سورنتینو بود؛ شیر طلا در نهایت نه به کمپیون رسید و نه سورنتینو؛ بلکه شاهد بودیم که فستیوال ونیز هم به چاه ویل تقسیم جوایز مفهومی افتاد و مانند فستیوال کن، مهم‌ترین جایزه خود را به یک کارگردان زن نه چندان شناخته‌شده داد تا معلوم شود سیاست اهدای جوایز جشنواره‌های مهم سینمایی به زنان و رنگین‌پوستان و دیگر اقلیت‌ها حالا‌حالاها ادامه دارد.

شیرهای سهمیه‌ای ونیز

بازگشت جین کمپیون
جین کمپیون

ساعاتی پیش رسانه‌ها و خبرگزاری‌های سینمایی نوشتند که هیات داوران جشنواره بین‌المللی ونیز بهترین‌های هفتادوهشتمین دوره این رویداد سینمایی را معرفی کرد.

خبرگزاری صبا به نقل از سایت جشنواره در این زمینه با اشاره به معرفی برگزیدگان هفتاد و هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی ونیز نوشته: «دوره هفتاد و هشتم جشنواره ونیز که با نمایش فیلم «مادران مشابه» ساخته پدرو آلمودوار کار خود را آغاز کرده بود، به پایان راه رسید و جایزه بهترین فیلم یا همان شیر طلای ونیز که به عنوان مهم‌ترین جایزه این جشنواره و البته یکی از مهم‌ترین و معتبرترین جوایز سینمای جهان شناخته می‌شود، به فیلم «رویداد» ساخته آدری دیوان فرانسوی تعلق گرفت تا رسم نامبارک و تبعیض‌آمیز حضور و البته جوایز سهمیه‌ای و سفارش‌شده اقلیت‌های جنسیتی و نژادی در این دوره از فستیوال ونیز هم دنبال شده باشد.»

خبرگزاری‌ها همچنین از اهدای جایزه بزرگ هیات داوران به فیلم «دست خدا» ساخته پائولو سورنتینو؛ و البته اهدای جایزه ویژه هیات داوران به فیلم «حفره» ساخته میکل آنجلو فرامارتینو نیز خبر دادند.
بنابر گزارش‌های منتشر شده، جایزه شیر نقره‌ای بهترین کارگردان نیز در مراسم پایانی دوره جاری فستیوال ونیز به جین کمپیون برای کارگردانی فیلم «قدرت سگ» اهدا شد…

سینمای ایران در کما

فیلم ایرانی زالاوا
فیلم ایرانی زالاوا

غیبت سینمای ایران در بخش اصلی و رقابتی فستیوال هفتادو هشتم ونیز از نگاه اغلب خبرگزاری‌ها پنهان نمانده و بسیاری به این موضوع اشاره کرده‌اند که این دوره از جشنواره ونیز در حالی برگزار شد که سینمای ایران برخلاف نزدیک به یک دهه گذشته هیچ نماینده‌ای در بخش رقابتی جشنواره نداشت.
غیبت آشکاری که حتی حضور فیلم «زالاوا» در یکی از بخش‌های موازی و مستقل جشنواره با عنوان «هفته منتقدان ونیز» هم نتوانست آن را جبران کند. با این حال فیلم ایرانی «زالاوا» در شب پایانی توانست جایزه بزرگ هیات داوران بهترین فیلم و جایزه فیپرشى (فدراسیون بین‌المللى منتقدان سینما) را دریافت کند تا حداقل کام سازندگان و دیگر عوامل این فیلم در این دوره از جشنواره شیرین شده باشد.

کانال «مستقل‌های سینمای ایران» درباره حضور فیلم «زالاوا» در بخش «هفته منتقدان ونیز» نوشته: «بخش «هفته منتقدان ونيز» بخش مستقل و موازى و جنبی بخش رسمى جشنواره ونيز است که در ادامه سیاق سال‌های اخیر شمارى از جشنواره‌هاى معتبر جهانى مانند كن، برلين و لوكارنو ایجاد شده است…»

شیرهای افتخاری

روبرتو بنینی
روبرتو بنینی

در این دوره از جشنواره فیلم «ونیز» دو جایزه شیر طلایی افتخاری نیز به روبرتو بنینی فیلمساز و بازیگر نامدار ایتالیایی و جیمی لی کرتیس بازیگر زن فیلم‌هایی چون «هالووین» و «ماهی به نام واندا» اهدا شد.

روبرتو بنینی در هنگام دریافت جایزه از همسر بازیگرش نیکولتا براسچی تشکر کرد: «می‌خواستم جایزه را به تو پیشکش کنم. اما این کار را نمی‌کنم، چون جایزه مال توست. من فقط با یک روش زمان را اندازه می‌گیرم: وقت‌های با تو بودن و وقت‌هایی که با تو نیستم!»

جیمی لی کرتیس نیز از والدین بازیگرش تونی کرتیس و جنت لی قدردانی کرد: «آنها افتخار خواهند کرد که دختر کوچک‌شان این جایزه را گرفته. فکر می‌کنم این جایزه به آن دو اهدا شده و بنابراین من هم از پدر و مادرم تشکر می‌کنم.»

برندگان بزرگ، جوایز بزرگ

بازیگر جوان فیلم «دست خدا»
بازیگر جوان فیلم «دست خدا»

اما در دوره‌ای که ریاست هیات داوران جشنواره را بونگ جون-هو کارگردان سرشناس کره‌ای فیلم «انگل» برعهده داشت؛ علاوه بر‌ اودرى ديوان فرانسوی، پائولو سورنتينوی ايتاليایی و جین کمپیون نیوزلندی و بسیاری دیگر از سینماگران نیز دست پر از ونیز بیرون رفتند. مثل فیلیپو اسکاتی بازیگر جوان فیلم «دست خدا» که جايزه بازيگر نوظهور را دريافت كرد. یا جایزه بهترين بازيگر زن موسوم به کاپ ولپی که به پنه‌لوپه كروز برای فيلم «مادران موازى» پدرو آلمودووار رسید و البته كاپ ولپى بهترين بازيگر مرد که در پایان شب به جان آرچيلا برای فيلم فيليپينى «گمشده» ساخته اريك ماتى اهدا شد. جايزه بهتربن فيلمنامه را هم «دختر گمشده» به نويسندگى و كارگردانى مگى جيلنهال گرفت…

رو به آینده

کارگردان و بازیگر زن فیلم «تمام وقت»
کارگردان و بازیگر زن فیلم «تمام وقت»

اما در بخش افق‌ها که یکی از داورانش شهرام مکری، سینماگر ایرانی بود، جایزه بهترین فیلم به «زوار» ساخته لوریناس باریسا رسید.
جایزه ویژه هیات داوران را «جنبش بزرگ» ساخته کایرو روسو گرفت و جایزه بهترین کارگردانی هم به اریک گراول برای فیلم «تمام وقت» اهدا شد.

جایزه بهترین فیلمنامه به سناریوی «۱۰۷ مادر» نوشته مشترک پیتر کریکِس و ایوان اوستروچوفسکی؛ جایزه بهترین بازیگر مرد به پی‌ست چحون در فیلم «ساختمان سفید» و جایزه بهترین بازیگر زن نیز به لاور کالامی در فیلم «تمام وقت» تعلق گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.