5 دستاورد مهم سفر ظریف به روسیه

کرونا هم نتوانست مانع سفر ظریف به مسکو شود

در خبرها آمده بود که محمدجواد ظریف ضمن ابراز خرسندی از حضور در روسیه برای سومین بار در طول بیماری کرونا و سی و یکمین بار در طول وزارتش به مسکو اظهار داشت: حتی کرونا نتوانسته مانع آمدن من به مسکو شود.اما چرا این سفر مهم بود؟

به گزارش شهروند آنلاین پنج موضوعی که سبب شدند سفر ظریف در این مقطع مهم و حیاتی قلمداد شوند عبارتند از :

  • اهمیت نشستن روسیه بر صندلی ریاست شورای امنیت

ظریف در باره روابط تهران و مسکو می‌گوید، هماهنگی بسیار نزدیکی میان ایران و روسیه برای حل مسائل منطقه‌ای وجود دارد که امکان تماس‌های منظم  دو طرف را فراهم می‌کند بر همین اساس وزیرخارجه جمهوری اسلامی ایران امیدوار است در ماه اکتبر که روسیه ریاست شورای امنیت را برعهده می‌گیرد نقش مثبتی در مقابله با حرکت‌های خلاف قانون آمریکا ایفا کند.

وزیرخارجه ایران اظهار داشت، دولت روسیه، نمایندگی دائم این کشور در سازمان ملل و وزارت امورخارجه در کنار چین در شورای امنیت در چند ماه گذشته موضع مناسبی را در باره برجام داشته و نقش رهبری را در برابر آمریکا ایفا کرد.

ظریف با بیان اینکه هماهنگی بسیار نزدیکی میان ایران و روسیه وجود دارد گفت: این امر امکان تماس‌ها با همکاران روسی را فراهم می‌کند. وی سومین سفرش به پایتخت روسیه در دوره شیوع کرونا را نشانه اهمیت روابط دو کشور بیان کرد.

تاکید روسیه بر پیروی نکردن از درخواست‌های آمریکا برای قطع همکاری با ایران

لاوروف وزیر خارجه روسیه هم در نشست مطبوعاتی مشترک با ظریف در باره اهمیت دیدارهای مقامات دیپلماسی مسکو و تهران گفت: ایران و روسیه قصد دارند به رغم تحریم‌های آمریکا همکاری‌های تجاری را توسعه بخشند.

وی افزود: مسکو و تهران تلاش‌های آمریکا برای اعمال تحریم‌های نامحدود تسلیحاتی علیه ایران را قاطعانه رد می‌کنند؛ و اقدام آمریکا برای احیای تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران هیچ چشم اندازی ندارد؛ بر همین اساس روسیه از درخواست‌های آمریکا برای قطع همکاری با ایران پیروی نخواهد کرد.

  • تمدید قرارداد همکاری‌های دو کشور

وزیر خارجه ایران در مورد تمدید قرارداد اصولی همکاری‌های ایران و روسیه گفت: ما با روسیه قرارداد همکاری داریم که مربوط به سال ۲۰۰۱ است و این توافق بطور خودکار تمدید می‌شود. تا پایان دوره اعتبار این قرارداد تلاش می‌کنیم که قرارداد با شرایط موجود مطابقت داشته باشد و ما همه طرح‌ها را برای همکاری میان ایران و روسیه معرفی می‌کنیم.

  • تداوم همکاری های نظامی ایران و روسیه

در نشست‌های رسانه‌ای ظریف اعلام کرد که تهران و مسکو گفت‌وگوهای بسیار خوبی در حوزه همکاری‌های نظامی داشته‌اند و این گفت‌وگوها همچنان ادامه دارد.

وی با بیان اینکه ما در حوزه‌های نظامی در بسیاری موارد از نوعی خودکفایی برخوردار هستیم افزود: در برخی موارد نیازهای جدی برای همکاری تسلیحاتی با دوستانمان در روسیه و سایر کشورهایی که براساس مقررات بین‌المللی آماده همکاری با ما هستند را داریم. همکاران من در بخش دفاعی این گفت‌وگوها را با جدیت ادامه می‌دهند.

  • حضور در نشست مجازی سیکا

ظریف امروز همچنین در نشست مجازی وزرای امورخارجه کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادساز در آسیا (CICA) گفت: به طور مشترک باید با تأثیر مخرب اقدامات قهرآمیز یک‌جانبه بر کوشش‌های مربوط به مبارزه با بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ مقابله کنیم؛ چنین اقداماتی چیزی جز تروریسم اقتصادی و پزشکی نیستند.

وی افزود: ما برای پاسخ‌گویی به چالش‌های خاص زمان حاضر، به یکپارچه کردن همکاری‌های خود در چارچوب سیکا نیازمندیم.

وزیر امورخارجه ایران تاکید کرد: باید نقش محوری سازمان سیکار را در پیشبرد چندجانبه‌گرایی و تضمین همکاری فراگیر حفظ کنیم. بدون تردید، بسیج منابع با هدف مقابله مشترک با چالش بزرگی مانند کووید-۱۹ از ضرورت برخوردار است.

  • نقش روسیه در حفظ برجام

لاوروف وزیر امورخارجه روسیه در دیدار  ظریف گفت: امیدواریم تدابیر و اقدامات جدید برای حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اندیشیده شود.

لاوروف روز پنجشنبه در این دیدار در محل ضیافت‌های رسمی وزارت امورخارجه روسیه تصریح کرد: امیدواریم دیدار امروز امکان تنظیم گام‌های بیشتر برای حفظ برجام در مورد برنامه هسته‌ای ایران بدهد.

وزیر امورخارجه روسیه گفت: ما با همه شرکت کنندگان در برجام که به این سند مهم پایبند هستند همکاری می‌کنیم و امیدوارم دیدار امروز ما به تنظیم تدابیر بیشتر در این عرصه کمک کند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.