درخواست از ایران برای بازگشت به مذاکرات

آمریکا: آماده لغو تحریم‌های ناسازگار با برجام هستیم

شهروندآنلاین: معاون نماینده آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی در وین در بیانیه‌ای در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی با استناد به گزارش اخیر مدیرکل آژانس مواضع کشورش را درباره تحولات اخیر برنامه هسته‌ای ایران بیان کرده و خواستار بازگشت ایران به مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین و خودداری آن از توسعه بیشتر اقدامات هسته‌ای خود شد.
به گزارش  پایگاه اینترنتی  هیأت دائمی آمریکا در وین، لوییس بونو معاون نماینده آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی در وین شب گذشته در  بیانیه‌ای درباره برنامه هسته‌ای ایران و توافق هسته‌ای در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «آمریکا هماهنگی نزدیکی با متحدان و شرکایش دارد و در جهت رسیدن به بازگشت دوجانبه به پایبندی به برجام(توافق هسته‌ای) که دستاوردی مهم در دیپلماسی چندجانبه و ابزاری مهم در پرداختن به نگرانی‌های طولانی‌مدت جامعه جهانی درباره برنامه هسته‌ای ایران است، دیپلماسی در پیش گرفته است.»
بیانیه آمریکا در شورای حکام: ایران باید با فوریت به سمت توافق پیش برود، نه اینکه از آن دور شود

بونو در ادامه مطرح کرد: «ما این اهداف را با حسن نیت دنبال می‌کنیم و به وضوح گفته‌ایم در صورت ازسرگیری پایبندی ایران به تمامی تعهداتش در توافق، آماده لغو تحریم‌های ناسازگار با برجام هستیم. اما تمامی طرف‌ها باید واقع‌بین باشند. فرصت بازگشت با پایبندی کامل دوجانبه به برجام تا همیشه وجود نخواهد داشت.»
در ادامه بیانیه او درباره برنامه هسته‌ای ایران آمده است: «طبق مستندات گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران به توسعه‌های چشمگیر و فراتر از حدود برجام در برنامه هسته‌ای‌اش ادامه می‌دهد. تنش‌های هسته‌ای مداوم که فراتر از محدودیت‌های توافق است، ما را از بازگشت دوجانبه به پایبندی به برجام دورتر می‌کند، نه نزدیک‌تر. چنین تنش‌هایی همچنین ما را به جایی می‌رساند که بازگشت دوجانبه به پایبندی نخواهد توانست منافع عدم اشاعه‌ای برجام را که در ابتدا از آن حاصل  شده بود، دوباره ایجاد کند.»
بیانیه آمریکا در شورای حکام در این راستا می‌افزاید: «ما از ایران می‌خواهیم بدون تأخیر به مذاکرات بازگردد و از هر گونه تنش بیشتر که تنها موجب سخت‌تر کردن کارمان خواهد شد، خودداری کند. ایران باید با فوریت به سمت توافق پیش برود، نه اینکه از آن دور شود.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.