دولت افغانستان باید فراگیر باشد

رئیسی: هر جا ایران حضور پیدا کرد، امنیت‌ساز بود

دولت مربوط به یک قوم و یک گروه سیاسی نمی‌تواند مشکلات را حل کند. دولت فراگیر یعنی همه اقوام و گروه‌های سیاسی در این دولت باید احساس ایفای نقش کنند و چنین دولتی نماینده مردم افغانستان است.

شهروند آنلاین: سید ابراهیم رئیسی روز شنبه پس از دیدار همتای تاجیکستانی خود در دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی گفت: «از اینکه امروز در تاجیکستان هستم و به دعوت رئیس‌جمهوری این کشور نخستین سفر خودم و همراهان را به کشور دوست و مسلمان و با سابقه دیرینه فرهنگی و دینی تاجیکستان قرار دادیم، بسیار خوشوفتم و امید دارم این سفر نقطه عطفی بین روابط دو کشور ایران و تاجیکستان باشد.»

او با اشاره به محورهای گفت‌وگوهای خود با امامعلی رحمان اظهار کرد: «در گفت‌وگوهای دوجانبه با رئیس‌جمهوری، به پیشینه روابط دوکشور اشاره کردیم که این پیشینه حاکی از گسترش مناسبات بعد از انقلاب اسلامی با تاجیکستان است. اولین کشوری که از استقلال تاجیکستان حمایت کرد، جمهوری اسلامی بود که تلاش کرد آنچه از این ظرفیت‌ها برای گسترش مناسبات به کار بیاید، استفاده شود.»

او با اشاره به امضای قراردادهای همکاری در این دیدار از سوی وزیران دو کشور، اظهار کرد: «مهم‌تر از همه اراده دو کشور برای توسعه مناسبات سیاسی تجاری و اقتصادی است. ارتباط با تاجیکستان یکی از اولویت‌های سیاست خارجی ایران است و دلایل آن هم روشن است؛ چون علقه‌ها و ارتباطات قبلی و قلبی با مردم این کشور داریم.»

رئیس جمهوری: ارتباط با تاجیکستان یکی از اولویت‌های سیاست خارجی ایران است و دلایل آن هم روشن است؛ چون علقه‌ها و ارتباطات قبلی و قلبی با مردم این کشور داریم

رئیس دولت سیزدهم اضافه کرد: «در یک نگاه شاید ما دو نباشیم بلکه یکی هستیم. این نگاه که ما دو کشور را طوری ببینیم که از یک فرهنگ و پیشینه بسیار عمیق و دارای یک تمدن کهن هستیم، اهمیت ارتباط و مناسبات دو کشور بیشتر روشن می‌شود و این روابط حتما توسعه می‌یابد.»

رئیسی ظرفیت ارتباط با دریا مانند بنادر چهابهار و بندرعباس را ظرفیتی برای افزایش روابط تجاری دو کشور ارزیابی کرد و گفت: «از دیگر مناسبت‌ها، مناسبت فرهنگی است که زمینه‌های هنر، ادب و دپارتمان زبان فارسی در محافل علمی و دانشگاهی در تاحیکستان می‌تواند موجب گسترش فرهنگ باشد و با گام‌هایی که در بخش‌های فرهنگی می‌توان برداشت، روابط دو کشور توسعه می‌یابد.»

رئیس دولت سیزدهم در ادامه از اهمیت بخش کشاورزی گفت و افزود: «بخش کشاورزی موضوع مهم دیگری است که قراردادی در این زمینه منعقد شد و می‌تواند توسعه دو کشور را به همراه داشته باشد و فصل نوینی برای ارتباطات دو کشور باشد و توسعه گردشگری و فرهنگی در کنار توسعه اقتصادی و تجاری را شاهد باشیم.»

دولت فراگیر می‌تواند آینده افغانستان را رقم بزند 

رئیس‌جمهوری با تأکید بر لزوم توسعه همکاری‌های منطقه‌ای گفت: «خوشبختانه نظرات ما نسبت به افغانستان با هم نزدیک است و هر دو معتقدیم دخالت بیگانگان موجب بلاهای بی‌شماری در این کشور شد و باید دست بیگانگان را قطع کرد. هرگز بیگانگان نه توانستند امنیت ایجاد کنند و نه امنیت‌ساز بودند و ادامه حضور و نقش‌آفرینی بیگانگان را نمی‌پذیریم.»

رئیسی تأکید کرد: «مسأله افغانستان باید توسط مردم افغانستان و با همکاری کشورهای همسایه و کشورهایی که در منطقه نسبت به افغانستان علقه‌ای دارند، حل شود. همکاری ما و تاجیکستان و کشورهای همسایه افغانستان می‌تواند زمینه را فراهم کند تا افغانستانی‌ها خود سرنوشت خود را رقم بزنند؛ چون معتقدیم مسأله افغانستان را خود افغان‌ستانی‌ها حل کنند و باید با تسهیلگری یک مذاکرات بین افغانستان شکل بگیرد.»

هرگز نمی‌پذیریم در کنار مرز ما جریان تروریستی و داعشی بخواهد خانه کند و به کشورهای منطقه و افغانستان ضربه بزند. ما افغانستانی دارای صلح، آرامش، دوستی و پیشرفت را قبول داریم و معتقدیم حضور بخش‌های مختلف در افغانستان امنیت‌ساز باشد

او ادامه داد: «حکومت و دولتی که در افغانستان برپا می‌شود، باید دولتی فراگیر باشد؛ دولت مربوط به یک قوم و یک گروه سیاسی نمی‌تواند مشکلات را حل کند. دولت فراگیر یعنی همه اقوام و گروه‌های سیاسی در این دولت باید احساس ایفای نقش کنند و این دولت می‌تواند از همه ملت افغانستان نمایندگی داشته و آینده افغانستان را رقم بزند.»

حضور بیگانگان در منطه تخریب‌کننده امنیت بوده است

رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه حضور تروریست‌ها در افغانستان نه‌تنها برای این کشور بلکه برای منطقه خطرناک است، گفت: «امروز آمریکایی‌ها که داعش را تشکیل دادند و بعد از اینکه موجب شرارت در عراق و سوریه شد، به سمت استقرار آن در افغانستان رفتند.»

او با بیان اینکه حضور داعش نه‌تنها در افغانستان بلکه برای منطقه خطرناک است، تصریح کرد: «باید زمینه حضور هرگونه جریان تروریستی را در افغانستان از بین برد. با حضور هر جریانی که بستر رشد جریان‌های تروریستی در افغانستان باشد، مخالفیم و معتقدیم باید با آن برخورد قاطعانه شود.»

رئیس دولت سیزدهم خاطرنشان کرد: «هرگز نمی‌پذیریم در کنار مرز ما جریان تروریستی و داعشی بخواهد خانه کند و به کشورهای منطقه و افغانستان ضربه بزند. ما افغانستانی دارای صلح، آرامش، دوستی و پیشرفت را قبول داریم و معتقدیم حضور بخش‌های مختلف در افغانستان امنیت‌ساز باشد.»

رئیسی یادآور شد: «حضور جمهوری اسلامی ایران در منطقه امنیت‌ساز بوده اما حضور بیگانگان در منطقه تخریب‌کننده امنیت بوده است.  هر جا حضور پیدا کردیم، حضور امنیت‌ساز داشتیم و تلاش کردیم مردم افغانستان خود برای خودشان تصمیم بگیرند. راه‌حل کشور افغانستان با یک کشور، یک قوم و یک گروه نیست بلکه راه‌حل آن استقرار دولتی فراگیر و دولتی است که همه اقوام را در بر بگیرد. همه باید کمک کنند و ما هم در جمهوری اسلامی این سیاست را دنبال می‌کنیم که افغانستان بتواند برای شکل‌دادن حکومتی تلاش کند که آینده این کشور را تضمین کند.»

او با بیان اینکه علاقه مردم ما به مردم تاجیکستان بر همه مردم این کشور روشن است، گفت: «امروز رهبر معظم انقلاب اسلامی برای همه مردم منطقه و همه مردم مسلمان در سراسر عالم نگران هستند که مردم مسلمان در جای‌جای منطقه بتوانند زندگی سالم همراه با آرامش، رشد و پیشرفت داشته باشند و این مطالب همواره در سخنان و مواضع ایشان اعلام می‌شود.»

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.