هر حکم و قانونی خلاف موازین شرعی از درجه اعتبار ساقط است

رئیسی: تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس مصون‌سازی نسل جوان است

رئیس جمهوری در مراسم تکریم از یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس، گفت: ما امروز با جاهلیت مدرن در دنیا مواجه هستیم، تجلیل و تکریم از شهیدان از عالم جهل‌زدایی می‌کند.

شهروند آنلاین: حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی در مراسم تکریم از یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس، با قدردانی از برگزارکنندگان این مراسم در سراسر کشور، اظهار کرد: «راه صیانت‌بخشی به نسل امروز و نسل‌های آینده آن است که عاشورا معرفی شود، باید معلوم شود عاشورا امتداد دارد.»

رئیسی گفت: «این مراسم جلوه‌ای از روشنگری نسبت به یاد، راه، پیام و هدف شهیدان است که کسی در جهل نماند و اگر کسی بر اثر فتنه فتنه‌گران می‌خواهد وارد ذلالت و گمراهی شود با نشان دادن راه شهیدان رهایی پیدا کند؛ لذا در این مقطع لازم است هرچه درباره راه و مسیر شهیدان هست در جهت تنویر افکار عمومی و در جهت رهایی یافتن از فتنه‌های فتنه‌گران ارایه و تبیین شده و این حرکت عظیم ادامه یابد. این مسیر راه مصون‌سازی نسل جوان است.»

رئیس جمهوری گفت: «بسیاری جنگ می‌کنند اما کدام دفاع مقدس است. چه چیزی باعث تقدس دفاع و بسیج ماست؟ رمز قدسیت دفاع ما چیست؟ چرا نظام ما قدسی است؟ آنچه مسلم است هیچ زمان، زمین و امری قدسی نمی‌شود مگر در جوار قدوس. اگر زمینی، مکانی، شخصی و زمانی قدسیت دارد در پرتو با قدوس است.»

 نظام، قدسی است چون مبتنی بر دین و کتاب و سنت و آموزه‌های دین است. این رمز قدسیت نظام ماست. نظامی که می‌خواهد همه آموزه‌هایش بر اساس آموزه‌های دین باشد نظام قدسی می‌شود.

رئیسی با اشاره به قدسیت نظام جمهوری اسلامی اظهار کرد: «نظام ما به دلیل مبتنی بودن بر دین و آموزه‌های دینی، کتاب و سنت، قدسی است و این رمز قدسیت نظام ماست. نظام اسلامی که می‌خواهد تمام ارتباطاتش براساس دین و آموزه‌های دینی تنظیم شود نظام مقدس می‌شود. دوم اینکه در رأس نظام ما حاکمیتی است که نیابت از حجت خدا ولی‌عصر دارد. امر، دستور و نظر او امروز برای ما حجت است.»

رئیس دولت سیزدهم اضافه کرد: «قدسیت حاکمیت برای آن است که این جانشینی از طرف حجت خدا به نظام، قدسیت می‌بخشد طوری که امروز نیروهای مسلح ما مفتخر هستند تحت فرمان فرماندهی کل قوا خدمت و امر او را اطاعت می‌کنند و با این کار وظیفه و تکلیف خود را انجام داده‌اند. امروز افتخار همه ما این است که تحت نظر ولی فقیه جامع‌الشرایطی هستیم که جانشینی وجود مولا ولی عصر(عج) را دارد.»

رئیسی خاطرنشان کرد: «در نظام ما هیچ قانون، مقررات و باید و نبایدی مصوب و اجرا نمی‌شود مگر اینکه مطابق شرع و موازین شرعی باشد. برای شورای نگهبان، برای دستگاه قضا، دیوان عالی را تضمین گذاشتند تا هیچ حکم و قانونی خلاف شرع در مجموعه نظام تصویب و اجرا نشود. هر حکم، قانون و مقرره‌ای خلاف موازین شرعی از درجه اعتبار ساقط است.»

رئیس جمهوری به تشریح رابطه ولایت‌پذیری و جانشینی ولایت تا زمان ظهور امام زمان (عج) اشاره کرد و گفت: «هیچ حکمی خلاف شرع در کشور و نظام ما تصویب و اجرا نمی‌شود. هر حکمی خلاف قوانین شرع باشد ساقط است. از روز اول امام‌ خمینی این موضوع را اعلام کردند. اگر کسی در جایگاه خودش خدمت می‌کند یک اخلاص هم می‌خواهد. اگر همه سلسله مراتب، قدسی باشد عامل عمل اخلاص نداشته باشد نمی‌شود؛ لذا عامل عمل هم باید رفتارش قدسی باشد. مدافعان و شهیدان ما قدسی شدند چون برای خدا از جان و آینده این دنیا گذشتند و آینده جاودانه را به دست آوردند.»

او با اشاره به جایگاه و عرفان امام خمینی (ره) به دیدگاه ایشان درباره شهیدان و مدافعان دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: «کسی که در لباس بسیجی و نظامی حاضر می‌شود باید به حالش غبطه خورد که چه جایگاه پرعظمتی دارد. باید همواره از این خط نورانی تجلیل شود.»

او افزود: «وقتی دفاع، قدسی شد پیام و راه مدافعان قدسی می‌شود. خوش به‌حال کسانی که در این راه قرار می‌گیرند. اینها که به چنین مکانی می‌رسند فرماندهان و سرداران بزرگی داشتند. خدا رحمت کند سرداران بزرگ ما را. خانواده‌های معزز شهدا در هر حوزه‌ای پرچم برافراشته‌ای است که راه شهید را معرفی می‌کند. باید به نام و راه و خانواده‌های مکرم‌شان افتخار کنیم.»

رئیسی در تجلیل از روش و منش مقام معظم رهبری گفت: «همه این سرداران فرمانده بزرگی دارند که هم در قبل از جنگ، هم در جنگ تحمیلی همواره در صفوف اول کنار امام خمینی بودند که این نمایشگاه برخی از جلوه‌های زندگی ایشان را در قامت یک شاگرد امام نمایان کرده است.  باید برای جامعه ما روشن شود که امروز جامعه ما توسط فقیه جامع‌الشرایطی اداره می‌شود که به مردم نمی‌گوید بروید، می‌گوید بیایید شما هم ملکوتی شوید. رمز موفقیت امام در این بود که خود رسیده بود، رهبری نیز خود به آن جایگاه قیادت رسید.»

 بسیاری در عالم به مردم می‌گویند به راستی و درستی بروید اما حرف کسی که خودش رسیده به آن قله در دل‌ها بیشتر اثر می‌کند.

رئیس جمهوری کشورمان گفت: «صمیمانه از کسانی که در این مراسم حضور دارند سپاسگزارم. این تعبیری که رهبر انقلاب دارند که برگزاری یاد شهدا خود شهادت است حقیقتا در کوی و برزن کشور ما صورت می‌گیرد. باید همچنان جلوه‌های معرفی یاد و خاطره شهیدان راه ما باشد. معرفی شهیدان جهل‌زدایی می‌کند. امروز شاهد جاهلیت مدرن هستیم که نداشته‌های خود را به خورد عالم می‌دهند. آن قدرت عظیمی که می‌تواند این جاهلیت را بزداید راه شهیدان و بیان راه عاشوراست.»

رئیسی گفت: «عاشوراییان در عاشورا متولد شدند. می‌خواستند عاشورا پایان عاشوراییان باشد، سرها را از بدن جدا کردند، خیمه‌ها را آتش زدند اما یاد آنان همواره زنده است.»

او ادامه داد: «من به خانواده معزز شهدا تبریک می‌گویم فرزندان شما متولد شدند و تا همیشه نزد خداوند هستند. مادر و پدر شهید تازه فرزندان شما متولد شده است قرار است عالم به نام شهیدان شما بیدار شوند. بیداری در منطقه به برکت خون شهداست. یک کسی می‌آید و یک کسی می‌رود اما آنچه که می‌ماند حق است و شهدای ما در راه حقیقت حرکت کردند.»

او گفت: «امیدوارم شهدا، خانواده محترمشان و رزمندگان برای این دولت دعا کنند تا قدمی که باید را بردارند. از فرماندهی معظم انقلاب، سرداران و سرافرازان ارتش و سپاه و بسیج، وزیر محترم دفاع، فرمانده نیروی انتظامی و خانواده محترم شهدا تشکر می‌کنم.»

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.