ورود قلم قرمز سانسور به یک مرحله کمدی-تراژیک جدید!

سانسورهای عجیب سریال «میدان سرخ» و فیلم «مبارک» یک‌بار دیگر موضوع سانسور را به رسانه‌ها کشانده است

شهروند آنلاین: این روزها دو اتفاق مهم یک‌بار دیگر موضوع سانسور- آن هم سانسورهای بی‌دلیل و بی‌منطق و بی‌کارکرد- را در فضای مجازی سر زبان انداخته است: اتفاق عجیب و البته خنده‌داری که در اولین قسمت سریال «میدان سرخ» شاهدش بودیم- و تقریبا هم‌زمان با آن نیز فیلم «مبارک» با بازی الناز شاکردوست را به نوعی شگفت‌انگیز و ناگهانی در رسانه‌های اجتماعی مطرح کرد. موضوعی که البته منحصر به این دو نمونه نیست- و بی‌شک در هر فیلم یا سریالی که به‌خصوص از تلویزیون پخش می‌شود، می‌توان رد پای این پدیده نامیمون را دید.

میدان سرخ

در قسمت نخست سریال «میدان سرخ» که به تازگی به شبکه نمایش خانگی آمده، بینندگان شاهد اتفاق بامزه‌ای بودند- که سروصدای بسیاری به پا کرد و واکنش‌های بی‌پایانی را سامان داد. یک نقض غرض کامل- که با سانسور موهای مهتاب کرامتی از طریق اضافه‌کردن به روسری این بازیگر آغاز شد و البته در ادامه به واکنش‌های طنزآمیز کاربران و انتشار و مقایسه گسترده تصاویر اصلی و تصاویر سانسور شده «میدان سرخ» انجامید- که بی‌تردید نهادهای مجری این سانسور خواهانش نبودند!

سانسور موهای مهتاب کرامتی و در واقع روسری‌سازی برای این بازیگر که در یکی از سکانس‌های سریال جدید «میدان سرخ» به کارگردانی ابراهیم ابراهیمیان و تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی اتفاق افتاد، حتی از سوی رسانه‌ها و روزنامه‌های رسمی نیز مورد انتقاد و اعتراض قرار گرفته- که اغلب بر این باورند که این سریال پرستاره که با بازی حمید فرخ‌نژاد، مهتاب کرامتی، بهاره افشاری، رضا یزدانی و لیندا کیانی جلوی دوربین رفته، بیش از اینکه به خاطر ممیزی اعمال‌شده مورد تنبیه قرار گرفته باشد، از این اتفاق به‌عنوان یک ابزار تبلیغاتی در جهت مطرح‌کردن نامش- آن هم در همان اولین قسمت- سود جسته است.

این روزنامه‌ها همچنین انگشت روی این موضوع گذاشته‌اند که «نباید وجود امکان فتوشاپ‌کردن و تصحیح تصاویر تبدیل به یک ابزار آزارنده شود. ترمیم پوشش مهتاب کرامتی و نمایش چهره سانسور شده این بازیگر در سریال «میدان سرخ» اما آزارنده و بیهوده جلوه می‌کند».

مبارک

دیگر جنجال رسانه‌ای مربوط به سانسور زمانی رقم خورد که در پخش تلویزیونی فیلم عروسکی «مبارک» ساخته محمدرضا نجفی حدود 20دقیقه از حضور و بازی الناز شاکردوست- که پیشتر مجوز نمایش گرفته و در سینما نیز به نمایش درآمده بودند، حذف شد. البته بخشی از تصاویر این بازیگر هم شامل روتوسکوپی شده بود- که این نیز مانند مورد مهتاب کرامتی واکنش‌های تند کاربران فضای مجازی را موجب شد.

حذف نزدیک به ۲۰ دقیقه از بازی یک بازیگر اتفاقی نیست که در سکوت برگزار شود. در مورد فیلم «مبارک» نیز اندک زمانی بعد از این اتفاق، خبر در فضای مجازی پیچید و دست به دست شد و انتقادهایی را در پی داشت.
این اتفاق البته مانند سانسورهای سریال «میدان سرخ» در سکوت مطلق مجریان ممیزی برگزار نشد و مدیر شبکه امید سیما در گفت‌وگو با خبرگزاری صبا درباره علت حذف این ۲۰دقیقه بحث‌انگیز از این فیلم رئال انیمیشن توضیحاتی داد- و حذف حدود ۲۵ دقیقه از این فیلم یک‌ساعت‌ونیمه را مربوط به نحوه پوشش الناز شاکردوست عنوان کرد.

این مدیر تلویزیونی درباره دلیل ممیزی دوباره اثری که مجوز وزارت ارشاد را دارد، گفت که «چارچوب‌های سینما و صداوسیما با یکدیگر متفاوت است» و در ادامه نیز افزود که «به عنوان یک مدیر شبکه، سیاست‌گذار نحوه اصلاحات نیستم»: «مثلا در بحث نمایش آلات موسیقی؛ ما جشنواره‌ موسیقی فجر را داریم، نمایش‌سازها در شبکه نمایش خانگی و سینما نیز مشکل و مانعی ندارد، ولی تلویزیون استانداردهای خود را برای نمایش موسیقی و آلات آن دارد و این استانداردها در دست مدیران شبکه‌ها نیست».

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.