سکوت مقامات گرجستان!

سیل انتقادات از ممانعت گرجستان از ورود ایرانیان به خاکش

ممانعت گرجستان از ورود ایرانیان به خاکش با موجی از واکنش‌های انتقادی کاربران ایرانی و سخنگوی وزارت امور خارجه همراه شده است.

به گزارش اسپوتنیک، گرجستان ۲۳ فوریه ۲۰۲۰، سه روز پیش از آنکه اولین مورد ابتلا به کرونا در کشورش را تأیید کند، مرزهایش با ایران را بست؛ اما اعلام کرد این محدودیت موقتی است و به زودی مرزها باز می‌شود اما این محدودیت همچنان باقی است و در ماه‌های اخیر ممنوعیت ورود ایرانیان به خاک گرجستان رخ داده است و به یک بحران در زندگی ایرانیان مقیم و ساکن این کشور بدل شده‌ است و در رابطه با این اتفاق مهم، تاکنون وزارت خارجه و دولت گرجستان  واکنش یا اقدام قاطعی برای حل این معضل انجام نداده‌اند.

واکنش خطیب‌زاده به برخورد مرزبانی گرجستان با ایرانیان

سخنگوی وزارت امور خارجه برخوردهای نامناسب و تبعیض‌آمیز نیروهای مرزبانی گرجستان با هموطنان ایرانی مقیم این کشور را به هیچ‌وجه قابل قبول ندانست و گفت که این موضوع در دست پیگیری است.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به شکایات و گلایه‌های دریافتی از ایرانیان مقیم گرجستان در خصوص برخوردهای نامناسب و تبعیض‌آمیز نیروهای مرزبانی این کشور در اعمال محدودیت و ممنوعیت تبعیض ورود به آن کشور اظهار داشت: «موضوع به صورت جدی توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در تفلیس و همچنین در تهران با سفارت کشور مذکور در دست پیگیری است.»

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: «طبیعی است اینگونه برخوردها به هیچ‌وجه قابل قبول نیست و انتظار می‌رود مقامات گرجستان این مشکلات را در اسرع‌وقت حل و فصل کنند.»

کاربران در شبکه‌های اجتماعی نسبت به این اقدام گرجستان، ابراز تأسف و ناراحتی می‌کنند

این ممنوعیت معضلی برای خانواده‌های ایرانی است که از هم جدا مانده‌اند و زندگی‌ها و کسب‌‌و‌کارهایشان نامعلوم شده است. گویا مشکل نه لزوما پاسپورت ایرانی، بلکه هویت ایرانی است؛ تا جایی که حتی ایرانیانی که با پاسپورت آلمانی و کارت واکسیناسیون کامل (فایزر) قصد ورود به گرجستان را داشته‌اند نیز، از امکان عبور از مرز بازمانده‌‌اند. اتفاق عجیب‌تر این است که ایرانیانی که با زدن دو دوز واکسن و اقامت دایم گرجستان خاک این کشور را به مقصد کشور دیگری ترک کرده‌اند و اصلا به ایران باز‌نگشته‌اند، هم اجازه ورودشان به خاک گرجستان داده نشده و آنها را از فرودگاه برگردانده‌اند.

با توجه به شرایط پیش آمده بسیاری از افرادی که در گرجستان زندگی می‌کنند و به هر دلیلی به این کشور مهاجرت کردند و تمام سرمایه و زندگی‌شان را به این کشور منتقل کرده‌اند، انتظار دارند از سوی وزارت خارجه و سفارت ایران در گرجستان حمایت شوند، اما جمعی از سرمایه‌گذاران ایرانی شرایط حاکم در گرجستان را نپذیرفتند و تاب نیاوردند و ناچار به فروختن دارایی و املاک خود زیر قیمت شده‌اند و شنیده‌ها حاکی از این است که سیلی از سرمایه‌گذاران ایرانی مقیم گرجستان، به سمت ترکیه سرازیر شده‌اند.

غالب کاربران در شبکه‌های اجتماعی نسبت به این اقدام گرجستان، ابراز تأسف و ناراحتی می‌کنند و عنوان می‌کنند کشورهای بیگانه‌تر، چنین اقدامی را نسبت به ایران انجام ندادند و مضحک به نظر می‌رسد که این، کشور همسایه است و زمانی متعلق به خاک ایران بود و درحال حاضر هم‌زبان‌هایی از تبار آذربایجان در خود ایران زندگی می‌کنند و این‌چنین اقدامی صورت گیرد. عده‌ای از کاربران عقیده دارند ممکن است ممنوعیت بعدی در کشور ترکیه باشد چراکه مانند گرجستان، ایرانی‌های بسیاری در این کشور زندگی می‌کنند و در آنجا سرمایه‌گذاری کرده‌اند. جمعی دیگر از کاربران از تجربیات و سختی‌های ممنوعیت‌شان در این کشور صحبت می‌کنند و بر این باورند هیچ‌جا خاک خود آدم نمی‌شود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.