مسئول سیاست خارجی اروپا: باید به اجرای کامل برجام بازگردیم

بورل: اجرای کامل برجام به معنی بازگشت آمریکا به توافق با برداشتن تحریم‌ها و انجام تعهدات توسط ایران است

جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد: باید به اجرای کامل برجام بازگردیم که به معنی بازگشت آمریکا به توافق با برداشتن تحریم‌هاست. بورل در گفت‌وگو با روزنامه عرب‌نیوز گفت که توافق هسته‌ای همچنان یک دستاورد امنیتی است.

از طرفی، درحالی که ایران بارها هدف فعالیت تأسیسات هسته‌ای خود را در راستای کاربرد مسالمت‌آمیز اعلام کرده، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مدعی شد که نگران مسیر منفی فعالیت‌های هسته‌ای ایران است. او این مسأله را برای ادامه مذاکرات در وین و از همان نقطه که در 20 ژوئن ترک شد، مهم دانست.

درحالی که ایران بارها هدف فعالیت تأسیسات هسته‌ای خود را در راستای کاربرد مسالمت‌آمیز اعلام کرده، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مدعی شد که نگران مسیر منفی فعالیت‌های هسته‌ای ایران است

این دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا اظهار داشت: «پیام من به (حسین) امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران در نیویورک سیتی ساده بود؛ دیپلماسی راه‌حل است بیایید بدون تأخیر به وین بازگردیم.

بورل در مصاحبه با عرب‌نیوز ضمن اشاره به اینکه دیپلماسی تنها مسیر برای رسیدگی به مسائل در منطقه خلیج‌فارس و میان همسایگان است، بیان کرد: «نمی‌توانم به جای دولت‌های دیگر صحبت کنم اما به گفتمان بیشتری بین کشورها در منطقه اشاره کردم.»

این مسئول بلندپایه اروپا افزود: «کنفرانس بغداد در روز 28 اوت و مذاکرات دوجانبه بین ایران و عربستان نمونه‌هایی از این قبیل است. این تحولات خوشایند هستند و خوشحالم در رویداد متعاقب اخیر در نیویورک مشارکت کردم.»

بورل تصریح کرد که اتحادیه اروپا آماده حمایت از کشورهای منطقه خلیج‌فارس برای تقویت احساس مشترک امنیت و همکاری است و در این مضمون توافق هسته‌ای ایران نیز مهم به شمار می‌آید.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه داد: «باید به اجرای کامل برجام برگردیم که به معنی بازگشت آمریکا به توافق همراه با لغو تحریم‌های مرتبط این کشور و تعهد کامل ایران به تعهدات هسته‌ای است.»

او با اشاره به اینکه توافق هسته‌ای همچنان یک دستاورد امنیتی مهم است، ادعا کرد که بدون توافق ایران می‌توانست تاکنون تسلیحات هسته‌ای را تولید کند و یک منبع بی‌ثباتی دیگر برای منطقه باشد.

دیپلمات‌های ارشد گروه ۴ به‌علاوه یک، ایران و اتحادیه اروپا از فروردین تا خردادماه گذشته، 6 دور در پایتخت اتریش گرد هم آمده تا درباره احیای برجام گفت‌وگو کنند. جمهوری اسلامی ایران تأکید دارد که مذاکرات وین را ترک نکرده و سرگرم مطالعه و مرور سوابق ادوار پیشین مذاکرات است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.