تنوع واکسن باید بر اساس سلیقه افراد در دسترس باشد

تنوع واکسن در دنیا وجود دارد و افراد بسته به سلیقه و مطالعه‌ای که در مورد واکسن‌های مختلف انجام داده‌اند آن را برای تزریق انتخاب می‌کنند.

دکتر حمید چوبینه، مدیر عامل شرکت شهر سالم شهرداری تهران با اشاره به کاهش مراجعات کرونایی به مراکز درمانی می‌گوید: «کاهش مراجعات نشان می‌دهد روند بیماری کاهشی است.»

چوبینه با تاکید بر اینکه مردم باید واکسیناسیون را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهند، ادامه می‌دهد: «برخی از افراد هنوز واکسن کرونا را دریافت نکرده‌اند و ما امیدواریم که اگر افرادی هم بیمار هستند و منتظرند سیکل درمان‌شان سپری شود، زودتر بهبود پیدا کرده و به جمع واکسن‌زده‌ها اضافه شوند. البته امیدوارم کسانی که اطلاعات وهم‌آلودی در ذهن دارند و نتوانستند با واکسن به عنوان یک مسأله حیاتی کنار بیایند، زودتر واکسن را دریافت کنند، چراکه جامعه ایمن با دریافت واکسن ایمن خواهد شد.»

مدیرعامل شرکت شهر سالم در پاسخ به اینکه برای مردم این سوال مطرح است که چرا با وجود دریافت واکسن پیش‌بینی موج بعدی مطرح می‌شود، گفت: «همه افراد هنوز واکسن نزده‌اند. باید بیش از ۷۰درصد جامعه واکسینه شوند تا کنترل موج انجام گیرد. امکان دارد ویروس ژن‌های جدیدی پیدا کند و با توجه به جهش ژنتیکی، حتی واکسن‌های قبلی هم جوابگو نباشد. به همین دلیل است که می‌گویند جامعه باید واکسینه شوند.»

او در واکنش به اینکه مدیران عامل شرکت‌های تولیدکننده واکسن دنیا اعلام کردند کرونا در یک سال آینده مهار و به حالت اندمی تبدیل می‌شود، اظهار کرد: «اینکه این بیماری مهار می‌شود، فلسفه کار و دانش بشری است که خداوند در اختیار بشر گذاشته است و روزبه‌روز اطلاعات کامل‌تر می‌شود، داروهای جدید و مکانیزم‌های مهار جدید از طریق واکسن و دارو تنظیم می‌شود، مردم نیز آگاه‌تر می‌شوند و احتیاط بیشتری می‌کنند.»

دکتر چوبینه گفت: «اینکه به سمتی می‌رویم که بیماری مهار شود، این اتفاق درنهایت خواهد افتاد، اما راهکار آن برای این موضوع چیست؟ ابتدای شیوع ویروس کرونا خیلی از مردم می‌گفتند با گرم‌شدن هوا در تابستان این ویروس کمتر می‌شود، اما این اتفاق رخ نداد. مهار کامل ویروس کرونا نیز با توجه به اطلاعاتی که ما اکنون داریم یک پیش‌بینی است، اما لازمه اطلاعاتی که داریم این است که جامعه واکسینه شود و رعایت دستورالعمل‌ها در اولویت باشد.»

او در پاسخ به این سوال که در مورد پرسنل شهرداری که واکسن نمی‌زنند، سیاست‌های اجباری در نظر گرفته خواهد شد یا نه؟ گفت: «اینها سیاست‌های کلی است و تقاضا می‌کنم سیاست‌های اجتماعی را برای اینکه همه واکسینه شوند، داشته باشیم، یعنی برخی خدمات حتما با داشتن کارت واکسن ارایه شود.»

دکتر چوبینه گفت: «هر کسی اراده کند تا چند ساعت آینده می‌تواند واکسن دریافت کند و با توجه به توزیع گسترده واکسن بهانه‌ای مبنی بر اینکه واکسن نیست، دیگر وجود ندارد.»

او ادامه داد: «برخی می‌گویند تنوع مورد نیاز در زمینه واکسن نیست و دولت و سیاستمداران ما به آن فکر کنند که تنوع واکسن به اندازه‌ای باشد که افراد متناسب با سلیقه از واکسن مورد نظر بهره‌مند شوند.»

مدیرعامل شرکت شهر سالم در پاسخ به اینکه گفته می‌شود بهتر است جامعه با یک برند و فرمولاسیون مشخصی واکسینه شوند؟ گفت: «این‌گونه نیست. تنوع واکسن در دنیا وجود دارد و افراد می‌توانند از واکسن‌های مختلف بهره‌مند شوند.»

دکتر چوبینه درباره اقدامات شهرداری در زمینه کرونا گفت: «از زمانی که آقای زاکانی شهردار شدند، بحث سلامت مردم و شهروندان یکی از اولویت‌های اصلی ایشان بوده است و تمام تلاش‌شان این بوده که همه به صورت شبانه‌روزی تلاش کنند تا با توجه به بیماری کرونا هم شهر زنده نگه داشته شود و هم تهران جان دوباره پیدا کند و هر امکانی از طرف شهرداری چه از نظر منابع انسانی، چه از نظر منابع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در خدمت سلامت شهروندان باشد.»

او در پاسخ به این سوال که چه میزان از امکانات و نیروی انسانی از شهرداری در امر واکسیناسیون شرکت دارند؟ گفت: «پنج پایگاه قبلی مستقیما توسط شهر سالم برای واکسیناسیون ایجاد شده بود که فعالیت می‌کنند و از جمعه هفته گذشته ۲۶ مرکز جدید سیار، خودرویی و ثابت نیز افتتاح و راه‌اندازی شدند. همه این مراکز با امکانات شهرداری در امر واکسیناسیون حضور دارند و نیروی انسانی و امکانات لجستیک از سوی شهرداری است.»

دکتر چوبینه ادامه داد: «به علاوه در جاهای دیگر نیز شهرداری فضا و امکانات را ارایه داده که در اداره شهرداری نیست و خدمات سلامت به مردم ارایه می‌شود.»

مدیر عامل شرکت شهر سالم تاکید کرد که سطح فعالیت‌هایی که شهردار تعریف کردند تنها مربوط به واکسیناسیون نیست. اقدامات شهرداری سطوح مختلفی دارد که خدمات اجتماعی و فاصله‌گذاری اجتماعی را نیز شامل می‌شود و به مرور کلید خواهد خورد و به تدریج به مردم اعلام می‌شود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.