دولت آماده جهش جدی در روابط با روسیه است

امیر عبداللهیان: ما نیازمند فرهنگ‌سازی برای روابط قوی با روسیه هستیم

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: دولت سیزدهم آمادگی دارد جهش جدی در روابط تهران و مسکو صورت گیرد.

شهروند آنلاین: شب گذشته امیرعبداللهیان درجمع مدیران نهادهای ایرانی در مسکو تصریح کرد: «نگاه دولت سیزدهم و شخص رئیس‌جمهوری به روابط با روسیه اجرای منویات مقام معظم رهبری در نگاه راهبردی به روابط دوجانبه است.»

نکات مهم سخنان او چنین است:

نگاه دولت جدید و پیام من و دولت ایران برای رهبران روسیه این است که یک جهش جدی و ملموس در روابط دو کشور ایجاد شود و امیدواریم دربازه زمانی کوتاه شاهد این جهش باشیم.

دولت آمادگی دارد با سرعت و منطق همکاری خود را با روسیه گسترش دهد.

توسعه سیاست آسیایی مدنظر دولت سیزدهم به آن معنی نیست که وابسته به چین و روسیه باشیم بلکه از نگاه راهبردی دو کشور برای منافع دو ملت بهره خواهیم گرفت.

در دولت ایران این نگاه وجود دارد که روسیه بوتین با روسیه شوروی تفاوت اساسی دارد. هرچند که در بین برخی تجار ایرانی این احساس وجود داشته باشد که در رویکرد روسیه تغییر جدی صورت نگرفته است.

نگاه مثبت پوتین به روابط با ایران

اراده و عزم پوتین در مورد روابط با ایران نگاه مثبت و تثبیت‌شده‌ای است.

جمهوری اسلامی ایران توسعه روابط با همسایگان به‌خصوص روسیه و نگاه به شرق را در اولویت خود قرار داده است و بر همین اساس یک همایش با حضور سفرای جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه و همین‌طور روسیه را ماه آینده در تهران برگزار خواهیم کرد که در چارچوب سیاست خارجی سفرای ما کاملا در جریان برنامه مهم توسعه اقتصادی پایدار جمهوی اسلامی ایران  بدون نگاه به تحریم‌ها قرر گیرند و توجیه شوند.

ما نیازمند فرهنگ‌سازی برای روابط قوی با روسیه هستیم، از این‌رو نیاز به یک زبان و فهم مشترک داریم تا تجار ما بتوانند با وجود ظرفیت‌های بالا با روسیه سهم و نقش مهمی در توسعه اقتصادی ما ایفا کنند.

دولت سیزدهم می‌خواهد این نگاه را عملیاتی کند. مشکل سند و تفاهم‌نامه بین دو کشور نداریم، بلکه محتاج فرهنگ‌سازی مشترک هستیم.

ما وظیفه داریم برای اجرایی‌کردن نیت رهبران عالی دوکشور در توسعه روابط، پیگیری  و عملی کنیم و به سمتی برویم که این روابط برای مردم ما دستاورد خوبی داشته باشد.

بین تجار ایرانی و روسی زبان مشترک بیدا نشده است به این معنی که تفاهم ندارند. این حرکت باید روان شود.

ادامه مذاکرات وین تنها در صورت داشتن دستاورد ملموس برای مردم

مذاکرات وین اگر به نتیجه رسید و طرف‌های مقابل نسبت به تأمین حقوق ملت ایران در چارچوب برجام اراده جدی داشتند و دستاوردهای ملموس برای مردم داشته باشد، از این توافق در جهت کمک به برنامه توسعه اقتصادی جمهوری اسلامی در دولت سیزدهم استفاده خواهیم برد اما اگر قرار باشد مذاکرات مسیر هشت‌سال گذشته را طی کند و مذاکره برای مذاکره باشد، جمهوری اسلامی ایران تصمیم مقتضی را خواهد گرفت.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.