خانه‌ اولی‌ها آماده ثبت‌نام شوند

معرفی نشانی سایت «جهش تولید مسکن» تا 2 روز آینده

معاون وزیر راه‌وشهرسازی گفت: تا دو روز آینده نشانی سامانه طرح جهش تولید مسکن را مشخص می‌کنیم اما ثبت‌نام متقاضیان از حدود ۱۰ روز دیگر شروع می‌شود.

در نشست اخیر شورای‌عالی مسکن، ۶ تفاهم‌نامه برای ساخت مسکن دولتی برای گروه‌های مختلف در حضور رئیس‌جمهوری امضا شد و در مجموع تکلیف مقدماتی ساخت حدود ۲.۵ میلیون واحد مسکونی مشخص شده است. معاون مسکن و ساختمان وزارت راه‌وشهرسازی امضای این تفاهم‌نامه را به‌ معنای ساماندهی گروه‌های اجتماعی می‌داند و می‌گوید: «در سامانه وزارت راه‌وشهرسازی اعتبارسنجی از نظر واجد شرایط بودن این افراد صورت گرفته و آماده اجرای این پروژه‌ها هستیم؛ اما با وجود اینکه سامانه و الزامات ثبت‌نام متقاضیان از اول هفته جاری وجود دارد، اما اصلاح برخی موارد مثل نرخ سود بانکی و میزان بار مالی که برای متقاضیان در نظر گرفته می‌شود، حدود ۱۰ روز زمان می‌برد.»

در نشست اخیر شورای‌عالی مسکن، ۶ تفاهم‌نامه برای ساخت مسکن دولتی برای گروه‌های مختلف در حضور رئیس‌جمهوری امضا شد و در مجموع تکلیف مقدماتی ساخت حدود ۲.۵ میلیون واحد مسکونی مشخص شده است

او افزود: «در جلسه شورای‌عالی مسکن که چهارشنبه گذشته برگزار شد، برخی اعضای حاضر، موارد و ابهاماتی را مطرح کردند که رئیس‌جمهوری دستور داد این موضوعات رسیدگی و نتیجه قطعی اعلام شود. لذا منتظریم که اگر بعضی آقایان نظر اصلاحی یا ابهامی دارند، در جلسات رودررو مطرح کنند.»

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه‌وشهرسازی تأکید کرد: «با توجه به وجود سامانه اقدام ملی، زیرساخت لازم برای ثبت‌نام وجود دارد. فقط ممکن است اسم و نشانی سایت تغییر کند که می‌توانیم فردا یا پس‌فردا اعلام کنیم اما همانطور که گفتم زمان ثبت‌نام به بعد از نشست با دستگاه‌های ذیربط بخصوص بانک مرکزی موکول می‌شود.»

برای دهک‌های اول تا سوم، شهرهای زیر ۱۰۰هزار نفر و مسکن روستایی حداکثر مساعدت دولت انجام می‌شود. این تسهیلات شامل زمین رایگان، کاهش نرخ سود تسهیلات، افزایش میزان وام نسبت به قیمت تمام شده، تخفیف یا معافیت از هزینه‌های خدمات مهندسی است

محمودزاده با بیان اینکه در سال اول دو میلیون واحد مسکونی به مرحله اجرا می‌رسد، گفت: «برنامه اجرای دو میلیون واحد در سال اول آماده شده که شش تفاهم‌نامه در حضور رئیس‌جمهوری به امضا رسیده است. دو میلیون واحد را نیز در سال دوم شروع می‌کنیم که طی یک دوره چهارساله امکان اتمام وجود چهار میلیون واحد وجود داشته باشد.»

او تصریح کرد: «برای دهک‌های اول تا سوم، شهرهای زیر ۱۰۰هزار نفر و مسکن روستایی حداکثر مساعدت دولت انجام می‌شود. این تسهیلات شامل زمین رایگان، کاهش نرخ سود تسهیلات، افزایش میزان وام نسبت به قیمت تمام شده، تخفیف یا معافیت از هزینه‌های خدمات مهندسی است.»

معاون وزیر راه‌وشهرسازی اظهار کرد: «همانطور که در طرح اقدام ملی یارانه دولتی وجود نداشت، در طرح جهش مسکن نیز قرار است دولت یارانه مستقیم بدهد بلکه صندوق ملی مسکن ایجاد شده که عمده‌ترین کارکرد آن تقبل این مسئولیت است که قیمت تمام‌شده با توان اقتصادی خانوارها به هم نزدیک شود. این موضوع می‌تواند کمک‌های مختلف مثل کاهش نرخ سود تسهیلات باشد.»

به گفته محمودزاده، سیستم بانکی تسهیلات را بر اساس نرخ مصوب شورای پول و اعتبار پرداخت می‌کند و یارانه سود را بر عهده نمی‌گیرد. در واقع تولید نقدینگی یا تولید پول صورت نخواهد گرفت و اثرات تورمی نخواهد داشت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.