ایران-کره؛ بدون تماشاگر،‌ بدون VAR!

احتمال اینکه دیدار ایران و کره جنوبی بدون حضور تماشاگر برگزار شود، زیاد است

به‌نظر می‌رسد عدم اقدام به‌موقع از سوی فدراسیون فوتبال باعث شده، ایران در بازی با کره هم از حضور تماشاگران و هم از وجود VAR محروم باشد.

تیم ملی فوتبال ایران روز سه‌شنبه هفته جاری در یکی از حساس‌ترین دیدارهای خود در مقدماتی جام جهانی قطر میزبان کره جنوبی است. مسابقه‌ای که پیروزی در آن برای تیم ملی ایران به معنی ایجاد فاصله زیاد در صدر جدول رده‌بندی گروه و بالابردن شانس خود برای صعود به جام جهانی است.

در این شرایط حضور تماشاگران در ورزشگاه می‌تواند کمک زیادی از نظر روحی و روانی به بازیکنان و کادرفنی انجام بدهد تا با خیال آسوده به کارشان در زمین ادامه بدهند.

موضوع برگزاری بازی ایران و کره با حضور تماشاگر از مدت‌ها قبل مطرح بوده و گمانه‌زنی‌های زیادی در این خصوص شده است. مسأله اصلی موافقت وزارت بهداشت و دولت با بازگشت تماشاگران به ورزشگاه‌ها از دیدار ایران و کره جنوبی است. چندی قبل بود که وزیر ورزش و جوانان طی اظهارنظری مسأله حضور تماشاگران در بازی ایران و کره و حتی تعداد محدودی از زنان را تایید کرد، اما این مسأله حالا در فاصله 3 روز مانده تا شروع مسابقه شکل عملی به خود نگرفته است.

کمتر از 72 ساعت تا شروع بازی باقی‌مانده به نظر می‌رسد فدراسیون فوتبال به این سرعت نتواند مجوزهای لازم را از فیفا و AFC  دریافت کند. چراکه باید خیلی سریع پروتکل ورود تماشاگران ارسال شود و مورد تایید قرار بگیرد و از طرف دیگر نحوه بلیت‌فروشی نیز مشخص باشد

بر اساس قوانین کنفدراسیون فوتبال آسیا، هر کشوری که بخواهد بازی‌هایش را در شرایط خاص کرونایی با حضور تماشاگر برگزار کند، باید نامه‌نگاری لازم در این خصوص را 14 روز قبل با AFC انجام بدهد و البته نحوه حضور تماشاگرانی که دو دوز واکسن کرونا زده‌اند باید مشخص شود. کامرانی‌فر، سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال در این باره می‌گوید: «در تاریخ 21 سپتامبر به فیفا ایمیل زدیم  و برای حضور تماشاگران در بازی ایران و کره جنوبی اعلام آمادگی کردیم. در آن زمان تعداد فوتی‌های کرونا در کشورمان بالا بود به این دلیل که می‌دانستیم روند خیلی خوبی در کشور پیش می‌رود و بحث واکسیناسیون در کشورمان به‌خوبی در حال پیشرفت است به AFC و فیفا گفتیم وضعیت در کشورمان در 20 روز آینده بهتر خواهد شد. در این مدت نامه‌های زیادی به وزارت بهداشت ارسال کرده و رایزنی‌های زیادی انجام دادیم. با این حال به خاطر تقاضای زیاد تماشاگران برای حضور در این بازی نگران هستیم که نتوانیم پروتکل‌ها را رعایت کنیم. فیفا هم هنوز به ما جواب قطعی نداده است. همه چیز تا روز یکشنبه مشخص خواهد شد.»

با توجه به اینکه حالا کمتر از 72 ساعت تا شروع بازی باقی‌مانده به نظر می‌رسد فدراسیون فوتبال به این سرعت نتواند مجوزهای لازم را از فیفا و AFC  دریافت کند. چراکه باید خیلی سریع پروتکل ورود تماشاگران ارسال شود و مورد تایید قرار بگیرد و از طرف دیگر نحوه بلیت‌فروشی نیز مشخص باشد.

با این وصف دو تیر ایران برای برگزاری استاندارد این مسابقه فعلا به سنگ خورده است. اولی موضوع VAR که به‌نظر می‌رسد این مسابقه بدون کمک داور ویدیویی برگزار شود و دوم موضوع حضور تماشاگران در ورزشگاه که به‌دلیل عدم رعایت پروتکل‌های اداری ایران به احتمال زیاد قادر نخواهد بود این مسابقه را با حضور تماشاگران برگزار کند.

درباره کمک داور ویدیویی هم مدیر روابط عمومی فدراسیون فوتبال گفته: «از زمان تشکیل کارگروه VAR تاکنون، بیش از ۸ جلسه، نشست‌های مختلف را برگزار کردیم تا بهترین تصمیم در خصوص ورود و استفاده از سیستم VAR به کشور گرفته شود. مذاکرات مختلفی با شرکت‌های مورد تایید فیفا صورت گرفت و در نهایت با یک شرکت به توافق رسیدیم که طبق ضوابط، شرکت مذکور تجهیزات سیستم VAR را وارد کشور کرد. روز جمعه تست‌های اولیه گرفته شد و اکنون منتظر اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا هستیم تا از این سیستم به‌صورت آفلاین یا آنلاین استفاده کنیم.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.