تیر دروازه، یار دوازدهم کره‌جنوبی!

چشم‌بادامی‌ها از دست یوزها قسر در رفتند

تیم‌های ایران و کره‌جنوبی با تساوی یک بر یک به کار خود پایان دادند؛ مسابقه‌ای که کره‌ای‌ها شانس آوردند 2 توپ عزت‌اللهی و طارمی به تیر دروازه برخورد کرد.

شهروندآنلاین: اگر آن دو باری که سعید عزت‌اللهی و مهدی طارمی تیر دروازه کره‌جنوبی را به لرزه درآوردند، ضربات‌شان چند سانتی‌متر آن طرف‌تر می‌رفت، آن‌وقت اکنون یک برد دلچسب را در حساس‌ترین بازی گروه A مقدماتی جام‌جهانی جشن گرفته بودیم.

تیم‌ملی فوتبال ایران عصر سه‌شنبه در چارچوب چهارمین دیدارش از مرحله نهایی انتخابی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر به مصاف کره‌جنوبی رفت. در حالی که خیلی‌ها انتظار برد شاگردان اسکوچیچ را می‌کشیدند، اما این دیدار که در ورزشگاه خالی از تماشاگر آزادی برگزار شد، با تساوی یک بر یک به پایان رسید. تساوی‌ای که ایران را در صدر جدول گروه نگه داشت و حالا یوزهای ایرانی همچنان شانس اول صعود به جام‌جهانی هستند.

شروع غافلگیرکننده کره‌جنوبی

کره‌ای‌ها غافلگیرکننده بازی را آغاز کردند و در همان دقیقه اول حمله خطرناکی به سمت دروازه ایران داشتند، اما ضربه جو هوانگ به دیواره دروازه ایران برخورد کرد و به بیرون رفت. پس از این حمله غافلگیرکننده، بازی به تعادل کشیده شد و هر دو تیم سعی در ایجاد موقعیت داشتند، اما عملکرد خوب مدافعان مانع از به نتیجه رسیدن این حملات شد.

این روال تا دقیقه ۱۰ پیگیری شد تا اینکه سون از جناح چپ نفوذ کرد و پاس کات‌بک به داخل محوطه جریمه ایران داد. در این صحنه که مدافعان ایران دوباره از جو هوانگ غافل شده بودند، به توپ رسید، اما خوشبختانه توپ از بین پاهای این مهاجم کره‌‌جنوبی عبور کرد. کره‌ای‌ها در این دقایق عملکرد بهتری داشتند، اما ایران بالاخره توانست نخستین موقعیت خطرناکش را در دقیقه ۱۵ روی شوت کاپیتان جهانبخش از پشت محوطه جریمه ایجاد کند، اما ضربه زیبای او با اختلاف کمی از بالای زاویه مخالف دروازه به بیرون رفت.

حیف از شوت سردار و قیچی طارمی

شاگردان اسکوچیچ از دقیقه ۲۰ مالکیت میدان را در اختیار گرفتند و توپ را بیشتر به گردش درآوردند. زوج آزمون–طارمی در دقیقه ۲۶ تا آستانه باز کردن دروازه کره‌جنوبی پیش رفتند، اما شوت مهدی طارمی در شلوغی محوطه جریمه به مدافعان کره برخورد کرد و برگشت. در ادامه باز هم توپ و میدان در اختیار ایران بود، ولی هیچ موقعیتی روی دروازه تیم‌ها ایجاد نشد تا اینکه در دقیقه ۳۲ شوت اینبئوم، مدافع راست کره‌جنوبی پس از برخورد با مدافع ایران با اختلاف دو متری از کنار دروازه به کرنر رفت. کره‌ای‌ها پس از این صحنه برتری نسبی پیدا کردند، ولی این برتری منجر به موقعیت‌سازی نشد. با این حال ایران در ضد حملات با وجود به نتیجه نرسیدن توپ‌ها خطرناک ظاهر شد و حتی در دقیقه ۳۷ کار ترکیبی طارمی و جهانبخش می‌توانست یک موقعیت عالی برای ایران ایجاد کند، اما پاس جهانبخش در لحظه آخر توسط مدافع کره قطع شد و به طارمی نرسید. در ادامه، بازی در اختیار کره بود تا دقایق پایانی نیمه نخست که آزمون و طارمی دروازه کره‌جنوبی را به توپ بستند، اما همه توپ‌ها با واکنش دروازه‌بان حریف دفع شد.

شروع نیمه دوم، غفلت مدافعان و گل برای کره

کره‌ای‌ها دوباره ابتدای نیمه را غافلگیرکننده آغاز کردند، ولی این‌بار به نتیجه رسیدند. مدافعان ایران در دقیقه ۴۸ روی پاس خوب جائه سونگ از میانه میدان جا ماندند و این توپ در موقعیت تک‌به‌تک به سون هیونگ مین، ستاره کره‌ای‌ها رسید. این بازیکن هم که قدر این توپ‌ها را می‌داند، مقابل دیدگان بیرانوند، توپ را به گوشه دروازه ایران زد تا کره‌جنوبی با یک گل پیش بیفتد.

ایران سراپا حمله شد

بازیکنان تیم‌ملی چند دقیقه‌ای پس از دریافت گل طول کشید تا به بازی برگردند و سعی کردند کم‌کم به دروازه کره‌جنوبی نزدیک شوند. در ادامه اسکوچیچ دست به تغییر در ترکیب تیمش زد و قلی‌زاده را از زمین بازی بیرون کشید و نورافکن را به میدان فرستاد. ایران در این دقایق برنامه داشت که با نفوذ از جناحین و آوردن توپ به میانه‌ها در پشت محوطه جریمه کره‌جنوبی موقعیت‌سازی کند که بالاخره در دقیقه ۵۸ یکی از این تلاش‌ها جواب داد و موقعیت خوبی برای طارمی ایجاد شد. در این صحنه پاس پشت پای جهانبخش به داخل محوطه جریمه کره در اختیار طارمی قرار گرفت، اما مهاجم ایران نتوانست ضربه خوبی بزند و شوتش با اختلاف از بالای دروازه به بیرون رفت.

یک گل و دو تیر دروازه

ایران که کم‌کم به بازی برگشته بود، از دقیقه ۶۰ حملات پیوسته‌ای به روی دروازه کره‌جنوبی انجام داد، اما هر بار یا به وسیله مدافعان کره یا به وسیله تیرک دروازه ناکام ماند. مهم‌ترین موقعیت از دست رفته ایران در این دقایق شوت سعید عزت‌اللهی در دقیقه ۶۶ از پشت محوطه جریمه بود که تیر عمودی دروازه مانع از باز شدن دروازه سئونگ گیو شد.

حملات دنباله‌دار ایران در دقیقه ۷۵ منجر به گل‌زنی شد، اما در موقعیت آفساید. در این صحنه سردار آزمون پشت مدافعان کره در موقعیت آفساید صاحب توپ شد و جهانبخش را در موقعیت دروازه خالی صاحب توپ کرد تا دروازه باز شود، اما گل توسط داور مردود اعلام شد. با این حال زوج آزمون–جهانبخش ناامید نشدند و دو دقیقه بعد روی یک، دو بلند گل تساوی ایران را به ثمر رساندند.

در صحنه گل سردار آزمون به زحمت به پاس بلند و عمقی جهانبخش رسید و با ارسالی بلند، توپ را دوباره برای جهانبخش مهیا کرد. کاپیتان ایران هم با یک ضربه سر بسیار زیبا و دقیق دروازه کره‌جنوبی را باز کرد. شاگردان اسکوچیچ پس از گل دست بردار نبودند و حملات‌شان را ادامه دادند و یک بار دیگر با شوت زیبای مهدی طارمی در دقیقه ۷۸ تیر عمودی دروازه کره‌جنوبی به لرزه درآمد.

در دقایق پایانی کره‌جنوبی مالکیت توپ را در اختیار گرفت، اما جز یک ضربه از راه دور که در اختیار بیرانوند قرار گرفت، نتوانستند موقعیت دیگری ایجاد کنند تا بازی با تساوی یک-یک به پایان برسد.

ایران همچنان صدرنشین گروه A

اگرچه برد مقابل کره‌جنوبی می‌توانست ایران را با 12 امتیاز و اقتدار در صدر جدول گروه A تثبیت کند، اما همین تساوی هم برای صدرنشینی کافی بود. ایران با این نتیجه 10 امتیازی شد و صدرنشین ماند. کره‌جنوبی نیز جمع امتیازاتش را به هشت رساند تا این تیم هم در رده دوم گروه باقی بماند.

ترکیب ایران در مصاف با کره‌جنوبی به شرح ذیل بود:

علیرضا بیرانوند، صادق محرمی، شجاع خلیل‌زاده، سعید عزت‌الهی، علیرضا جهانبخش (کاپیتان)، احمد نورالهی (سرلک، دقیقه ۹۰)، مهدی طارمی، وحید امیری، محمدحسین کنعانی‌زادگان، علی قلی‌زاده (امید نورافکن، دقیقه ۵۶) و سردار آزمون (مهدی قائدی، دقیقه ۹۰).

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
۱ دیدگاه
  1. لیثی حبیبی - م. تلنگر می‌گوید

    سلام دوستان
    فوتبالی که در خانه ی خود مُشَوّق نداشته باشد، بازی غمگینی از آب در می آید. ای کاش با ایجاد نظم و فاصله زنان و مردان ایرانی حضور می یافتند و بچه های ایران را تشویق می کردند. در این صورت احتمال پیروزی ایران بیشتر می شد. این غدغن کردن ظلم بود. افسوس!

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.