کناره‌گیری لاریجانی از مذاکرات توافقنامه ۲۵ ساله ایران و چین

رئیس‌جمهوری باید تصمیم بگیرد که چه کسی جایگزین شود

مشاور علی لاریجانی در مورد استعفای او از هدایت مذاکرات توافقنامه ۲۵ ساله ایران و چین گفت: «او خواسته تا هر کس با رئیس‌جمهوری نزدیک‌تر و هماهنگ‌تر است، این کار را ادامه بدهد.»

مشاور علی لاریجانی در مورد استعفای او از هدایت مذاکرات توافقنامه ۲۵ ساله ایران و چین گفت: «آقای لاریجانی به نوعی از سمتش استعفا نکرده‌ است. آقای لاریجانی خواسته تا دست دولت را باز بگذارد. او خواسته تا هر کس با رئیس‌جمهوری نزدیک‌تر و هماهنگ‌تر است، این کار را ادامه بدهد. در حال حاضر هم باید آقای رئیسی تصمیم بگیرد که چه کسی جایگزین شود.»

به گزارش مدارا، منصور حقیقت‌پور ادامه داد: «طرف چینی چون بعد از برجام لطمه جدی از عدم همکاری دولت روحانی خورده ‌بود، دیگر تمایل نداشت که با دولت روحانی همکاری کند. بنابراین مقام معظم رهبری تدبیر کردند تا این کار انجام شود. ایشان آقای لاریجانی را مسئول کار گذاشتند. حالا دولت عوض شده و آقای لاریجانی به دولت گفته است که اگر می‌خواهید این کار را خودتان ادامه دهید. احتمالا معاون اول آقای رئیسی این کار را ادامه خواهد داد. مهم این است که این ارتباط و این کار ادامه پیدا کند، اما منزلت و جایگاه آقای لاریجانی برای کارهای بزرگ با چین خوب بود.»

حقیقت‌پور در پاسخ به سوالی در مورد موافقت دفتر رهبری با این استعفا پاسخ داد: «در ابتدای امر شخص مقام معظم رهبری به آقای لاریجانی پیشنهاد دادند که این مسئولیت را برعهده بگیرد. من فکر می‌کنم که پیش از اینکه آقای لاریجانی این موضوع را به اطلاع دولت برساند، حتما هماهنگی‌های لازم را با دفتر رهبری انجام داده‌ است تا فرمان رهبری روی زمین نماند.»

درخواست چینی‌ها برای معرفی یک شخص نزدیک به حاکمیت

این چهره نزدیک به لاریجانی در پاسخ به سوالی در مورد اختلافات میان لاریجانی با روحانی و ظریف بر سر این قرارداد نیز توضیح داد: «در دولت آقای روحانی و بعد از امضای برجام، گرایش دولت به سمت کار با غرب بود. دوستان قدیمی همچون چین که در دوران تحریم به ما کمک کرده‌ بودند، مورد نظر دولت برای ادامه همکاری نبودند. لذا سرخورده شدند. به همین دلیل چینی‌ها پیشنهاد داده‌ بودند تا با کسی یا نهادی کار کنند که بیشتر به حاکمیت نزدیک باشد تا حاکمیت بتواند این رابطه را مدیریت کند. پس از آن هم با توجه به ویژگی‌های حکومت در جمهوری اسلامی رهبری تدبیر کردند تا آقای لاریجانی این مسئولیت را برعهده بگیرد.»
او در مورد دلخوری ظریف از این تصمیم نیز گفت: «هیچ دلخوری از سوی وزیر امور خارجه اتفاق نیفتاد. آقای ظریف هم در آن زمان می‌دانستند که شأن آقای لاریجانی چیست. مشکل خاصی نبود و دولت هم از این موضوع استقبال می‌کرد.»

احتمال جایگزینی مخبر به جای لاریجانی

حقیقت‌پور در پایان گفت: «من جزئیات پذیرش این استعفا را ندارم، اما حتما رضایت مقامات دفتر رهبری فراهم شده‌ است. اما دولت پیش از این اعتراضی به حضور لاریجانی در این سمت نکرده ‌بود. دولت که دو سه ماه است روی کار آمده و هنوز ۳۰ تا ۴۰درصد از مدیرانش مستقر نشده‌اند برای چه اعتراض کند؟ لاریجانی مگر جز خدمت کار دیگری هم می‌کرده‌ است؟ فکر می‌کنم این مسئولیت در نهایت برعهده آقای مخبر گذاشته شود تا بخش اقتصادی وزارت‌خارجه، وزارت اقتصاد و همه دستگاه‌ها پای کار بیایند تا این پروژه انجام شود.»

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.