ایران در حال تشکیل تیم مذاکره‌کننده برای وین

علی باقری: به دنبال توافق عملی به جای توافق کاغذی هستیم

یک دیپلمات اروپایی با بیان اینکه ترکیب تیم مذاکره‌کننده ایرانی در مرحله نهایی جمع‌بندی قرار دارد، گفت که تهران به معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اطمینان داده که به وین بازمی‌گردد.

نمایندگان ایران و اتحادیه اروپا روز پنجشنبه ۲۲ مهر (۱۴ اکتبر) توافق کردند که مذاکرات بر سر مسائل مختلف به ویژه مسأله هسته‌ای را در بروکسل ادامه دهند.

همزمان حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران نیز در تماس تلفنی با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه با «مثبت» خواندن گفت‌وگوها با نماینده اتحادیه اروپا در تهران گفت: «رایزنی‌ها طی دو هفته آینده در بروکسل میان معاون سیاسی وزیر امور خارجه و مورا ادامه پیدا می‌کند.»

نشریه «وال استریت ژورنال» امروز (جمعه) به نقل از منابع مطلع گزارش داد که ایران در حال نهایی‌کردن ترکیب تیم مذاکره‌کننده برای ازسرگیری گفت‌وگوهای وین است.

ایران به مورا گفته که هنوز در حال نهایی‌کردن گام‌ها برای تکمیل تیم مذاکره‌کننده (جهت احیای توافق هسته‌ای) است، اما با این حال تهران تاکید کرده تصمیم برای بازگشت به وین قطعی است

یک دیپلمات اروپایی در گفت‌وگو با «لارنس نورمن» خبرنگار این نشریه مستقر در بروکسل به ارایه جزئیات اولیه‌ای از سفر و رایزنی‌های «انریکه مورا» معاون مسئول اتحادیه اروپا در تهران پرداخت.

بر اساس این گفته‌ها، ایران به مورا گفته که هنوز در حال نهایی‌کردن گام‌ها برای تکمیل تیم مذاکره‌کننده (جهت احیای توافق هسته‌ای) است، اما با این حال تهران تاکید کرده تصمیم برای بازگشت به وین قطعی است.

این دیپلمات اروپایی به وال استریت ژورنال گفت: «آنها (ایران) قاطعانه مصمم هستند که به وین برگردند و مذاکرات را تکمیل کنند.»

نورمن در ادامه به نقل از این منبع مطلع نوشت: «گفت‌وگوهایی که قرار است اواخر ماه اکتبر در بروکسل برگزار شود، فقط بین ایران و اروپا خواهد بود. ایران گفت‌وگوهای دوجانبه دیگری نیز خواهد داشت. ایده پشت این طرح این‌گونه است که دو طرف تمام متن‌های موجود روی میز در وین را بررسی کنند و سوالات مختلفی را که تیم جدید ایران خواهد داشت، توضیح دهند.»

البته خبرنگار وال استریت ژورنال در توییت دیگری نوشت که این توضیحات یک منبع بود، ولی منبع دوم برداشت دیگری از گفت‌وگوهای تیم اروپایی حاضر در تهران داشته که از آن به عنوان «مذاکره برای مذاکره» یاد کرده است.

تاکنون ۶ دور مذاکره در شهر وین میان آمریکا و سایر طرف‌های برجام غیر از ایران برای تسهیل بازگشت آمریکا به برجام انجام شده است. طرف‌ها می‌گویند پیشرفت‌های ملموسی در این مذاکرات حاصل شده، اما پاره‌ای اختلافات کماکان باقی است

«انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که برای رایزنی درباره روابط دوجانبه، موضوعات منطقه‌ای از جمله تحولات در افغانستان و یمن و نیز مذاکرات برای لغو تحریم‌های ظالمانه به تهران سفر کرده، روز پنجشنبه با «علی باقری» معاون سیاسی وزارت امور خارجه دیدار و گفت‌وگو کرد.

باقری با اشاره به اینکه برای ایران دستیابی به نتایج ملموس موضوعیت دارد، تصریح کرد: «ایران برای مذاکرات جدی که نتیجه آن توافق عملی و نه توافق کاغذی باشد، همواره آماده است.»

این در حالی است که پیشتر وبگاه اماراتی «نشنال» مدعی شده بود ایران و اتحادیه اروپا بر سر زمان آغاز مذاکرات وین درخصوص برجام اختلاف‌نظر دارند.

تاکنون ۶ دور مذاکره در شهر وین میان آمریکا و سایر طرف‌های برجام غیر از ایران برای تسهیل بازگشت آمریکا به برجام انجام شده است. طرف‌ها می‌گویند پیشرفت‌های ملموسی در این مذاکرات حاصل شده، اما پاره‌ای اختلافات کماکان باقی است.

یکی از زمینه‌های اختلاف در این مذاکرات اصرار آمریکا بر حفظ برخی از تحریم‌هایی است که دولت «دونالد ترامپ» بعد از خروج از برجام علیه ایران اعمال کرده است. مضاف بر این، دولت بایدن اعلام کرده هیچ‌گونه ضمانتی نمی‌تواند درباره عدم خروج دوباره دولت‌های بعدی آمریکا از برجام بدهد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.