تا آذرماه بارندگی جدی نداریم!

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی تاکید کرد

سالی که پر باران باشد از مهرماهش معلوم است و امسال هم بارش کم باران در این ماه نشان می‌دهد که پاییز خشکی خواهیم داشت. احد وظیفه، رئیس مرکز خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی نیز بر این موضوع صحه می‌گذارد و بر این باور است که خشکسالی‌ها دلیل عمده احساس گرما در فصل پاییز است و باید در آبان و آذر ماه نیز منتظر ادامه این وضعیت و میزان کم بارش باشیم.

بارش مهرماه کمتر از نرمال

به گفته وظیفه بارش‌های امسال از آغاز مهر ماه کمتر از نرمال بوده و همان میزان هم که باریده در نوار شمالی و استان‌های گیلان و مازندران، آذربایجان‌شرقی و غربی و خراسان‌شمالی بوده است.

او بر این باور است که با این وجودی که اصولا در مهر ماه بارشی در نقاط دیگر کشور نداریم، احتمال بارش پراکنده در دامنه‌های البرز، شمال استان‌های قزوین و سمنان نیز پیش‌بینی می‌شود که باز هم چشمگیر نیست.

خشکسالی عامل گرمای هوا

وظیفه درباره اینکه چرا در پاییز امسال احساس گرمای بیشتری داریم، توضیح می‌دهد که بارندگی کمتر از نرمال که برای پاییز امسال پیش‌بینی کردیم به معنای آب کمتر و دوره خشکسالی بیشتر است. سال قبل که وضعیت بارندگی‌ها بسیار اسفبار بود و بسیاری از استان‌ها بارندگی کمتر از نرمال داشتند، در برخی استان‌ها نیز شدت خشکسالی بسیار شدید بود، طوری که کمتر از نصف بارش‌های نرمال را در سال گذشته در بسیاری از استان‌ها داشتیم.

او توضیح می‌دهد که سال گذشته استان کرمانشاه ۵۲درصد کم‌بارشی و ایلام، لرستان و چهارمحال‌وبختیاری کمبود تا ۵۰درصدی بارش را داشتند، این‌ وضعیت کم‌بارشی اثر خود را بر خشکسالی می‌گذارد و انتظار بارندگی کمتر از نرمال در پاییز امسال هم این شرایط را تشدید کرد.

کاهش آب رودخانه‌ها موجب کشت نامناسب پاییزه

به گفته رئیس مرکز خشکسالی سازمان هواشناسی، کاهش آب رودخانه‌ها موجب کشت نامناسب پاییزه شده و کم‌آبی حتی در فلات مرکزی ایران اثرات خود را نشان داده است.

او با تاکید بر اینکه خشکسالی دلیل عمده احساس گرما در بین ساکنان بسیاری از استان‌ها از جمله استان تهران است، ادامه‌ داد: «این احساس در تهران بیشتر است، به دلیل ویژگی‌های تهران از جمله کلان‌شهر بودن آن، اثرات گرمایشی مربوط به شهرنشینی قابل ملاحظه است، جذب انرژی خورشیدی نیز بیشتر بوده و همواره دما بالاتر است و از طرفی با توجه به مصرف روزانه آب در شهر کمبود آب تاثیر گذاشته است.»

انتهای آذر بارش‌ها شروع می‌شود

وظیفه ادامه می‌دهد که آبان‌ماه امسال هم شرایط کم‌بارشی ادامه دارد و در آذرماه شرایط قدری بهتر است، در واقع از انتهای آذرماه بارش‌ها آغاز خواهد شد و در زمستان به شرایط نرمال می‌رسیم.

به گفته او زمستان ۱۴۰۰ به بدی زمستان سال قبل که بارش‌ها زیر نرمال بود، نیست.

این مسئول ادامه‌داد: «از آنجایی که ۴۵درصد از بارش‌های سالیانه در زمستان اتفاق می‌افتد، امیدواریم حاصل سال آبی امسال طوری باشد که به شدت خشکی سال قبل نباشد.»

میزان بارندگی 42درصد کاهش داشته است

گزارش مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی بیانگر آن است که از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه ۱۳۹۹) تا هفتم تیرماه امسال ۱۲۹.۹ میلی‌متر بارش رخ داده و این درحالی است که در دوره بلندمدت ۲۲۴.۳میلی‌متر بارندگی اتفاق افتاده است و این موضوع کاهشی به میزان ۴۲.۱درصد را نشان می‌دهد.

این میزان کاهش بارش اثر منفی خود را روی موجودی مخازن سدها گذاشته و سبب کاهش بیش از ۴۹درصدی آب موجود در مخازن سدها شده که همین امر تامین آب را با چالش‌های جدی همراه کرده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.