واکسن آنفلوآنزا از محل تولید داخل تامین می‌شود

منع قانونی برای تاسیس داروخانه توسط مسئولان دولتی وجود ندارد

واکسن آنفلوآنزا تامین است. رئیس سازمان غذا و دارو از تامین واکسن آنفلوآنزا امسال از محل تولید داخل خبر داد. هرچند سال آینده صادرات هم خواهد داشت. به گفته محمدرضا شانه‌ساز تولید داخلی هنوز وارد بازار نشده و همچنان واکسن وارداتی سهم 40-30درصد در بازار دارد. شانه‌ساز معتقد است منع قانونی برای تاسیس داروخانه توسط مسئولان دولتی وجود ندارد. به اعتقاد او فردی نمی‌تواند مانع تاسیس داروخانه براساس قانون شود. به باور او مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

افزایش قیمت یقه برخی داروها را گرفت

استامینوفن، ناپورکسین و … افزایش قیمت داشتند. رئیس سازمان غذا و دارو افزایش برخی اقلام دارویی را مربوط به قیمت‌گذاری کمیسیون قانونی می‌داند. به گفته شانه‌ساز در این کمیسیون، نمایندگان وزارت بهداشت و سازمان حمایت از مصرف کنندگان عضو هستند.

کمیسیونی برای تصمیم‌گیری درباره اقلام دارویی. ارز واردات اقلام دارویی از سال گذشته نیمایی شده است. به گفته او  داروهایی که مصرف‌شان خودسرانه بوده، از شمول دریافت ارز خارج شده‌اند. به گفته شانه‌ساز آیین‌نامه جدید راه‌اندازی داروخانه هنوز اجرایی نشده است. هرچند گویی برای اجرای آیین‌نامه مشکلی وجود ندارد. به اعتقاد او باید زیرساخت‌های نرم‌افزاری ایجاد شود که با شرکت پیمانکار هماهنگی شده است.

به گفته رئیس سازمان غذا و دارو، داروی بیماران خاص رایگان یا درصد بسیار بالایی از پوشش بیمه‌ای را شامل می‌شود. شانه‌ساز ادامه می‌دهد: «قسمتی اقلام تولید داخل ارز 4200 تومانی می‌گیرند و ممکن است روی قیمت داروها تاثیر بگذارند.»

1300 تن سرم گمرک سال گذشته منقضی شده بودند

کمبود سرم در برهه‌ای خبرساز شد و حالا رئیس سازمان غذا و دارو از نبود مشکل در این زمینه می‌گوید. به گفته شانه‌ساز کمبود سرم در کشور نداریم. به اعتقاد او باید دارو و تجهیزات در سامانه ردگیری و ردیابی تی‌تک ثبت شود. شانه‌ساز معتقد است این رویه از پدیده قاچاق جلوگیری می‌کند.

به گفته او باید از سیستم سامانه‌ای برای کنترل دارو و تجهیزات  استفاده شود تا برخی از افراد از آن سوءاستفاده نکنند. رئیس سازمان غذا و دارو درباره سرم‌های ترخیص‌نشده از گمرک هم توضیح داد. به گفته او 1300 تن سرم گمرک مربوط به واردات سال 95 بوده و سال گذشته منتقضی شده‌اند. شانه‌ساز ادامه ‌می‌دهد: «محموله‌هایی ثبت سفارش شده، بلافاصله پای بار ترخیص شده و وارد بازار می‌شوند.»

هرچند به گفته او  بخشی از آنها هم بدون اطلاع سازمان غذا و دارو  وارد گمرک می‌شوند. به اعتقاد او واردکننده نباید بدون ثبت سفارش چیزی را وارد کند. شانه‌ساز ادامه می‌دهد: «ورود بی‌حساب و کتاب اقلام و کالاها به گمرک کار اشتباهی است.» به گفته رئیس سازمان غذا و دارو، داروی بیماران خاص رایگان یا درصد بسیار بالایی از پوشش بیمه‌ای را شامل می‌شود. شانه‌ساز ادامه می‌دهد: «قسمتی  اقلام تولید داخل ارز 4200 تومانی می‌گیرند و ممکن است روی قیمت داروها تاثیر بگذارند.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.