احتمال حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

رئیسی: بیش از ۷۰درصد مردم دوز نخست واکسن کرونا را دریافت کردند

دومین نشست تلویزیونی رئیس دولت سیزدهم یک‌ماه‌ونیم پس از برنامه قبلی گفت‌وگوی او با صداوسیما برگزار شد.

شهروندآنلاین:  آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی دوشنبه شب در برنامه زنده تلویزیونی با تبریک ولادت نبی مکرم اسلام و امام صادق(ع) به همه ملت ایران و مسلمان و آزادگان عالم و همچنین تبریک هفته وحدت گفت:‌ «ایران اسلامی اقوام، مذاهب و گویش‌های مختلف دارد؛ نقطه مشترک همه این است ایران عزتمند، بالنده و برخوردار از پیشرفت باشد.»

او درباره آخرین روند واکسیناسیون و اقدامات دولت برای درگیرنشدن موج ششم اظهار کرد: «در آغاز دولت اعلام کردیم که اولویت ما واکسیناسیون عمومی است و امروز با گذشت مدت کوتاهی شاهد دریافت بیش از ۷۰درصد دوز نخست کرونا هستیم و امیدوارم قبل از فرارسیدن فصل سرما شاهد واکسینه‌شدن دوز دوم هم باشیم.»

آیت‌الله رئیسی اضافه کرد: «یکی از  بحث‌های مطرح‌شده در ستاد کرونا این بود که از حالت انفعال در کرونا خارج شویم و حالت فعال پیدا کنیم که هم در واکسیناسیون و هم در دانشگاه‌های علوم پزشکی و بخش‌های مردمی بسیج و نیروهای مسلح این آمادگی وجود دارد و نباید در موج احتمالی به صورت منفعل وارد شویم.»

رئیس‌جمهوری تصریح کرد: «باید فعالانه پیش‌بینی‌ها و بعد از آن پیشگیری‌های لازم را داشته باشیم و اگر شاهد موج ششم بودیم، برخورد مناسب شود تا به فراگیری منجر نشود.»

آیت‌الله رئیسی ادامه داد: «در عین حال افرادی که حتی دو دوز واکسن زدند، حتما اصول بهداشتی را رعایت کنند. به‌رغم بازگشایی مدارس، دانشگاه‌ها و کسب‌وکارها، رعایت پروتکل‌ها برای همگان ضرورت دارد تا شاهد شرایط بدی برای کشور نباشیم.»

 به لطف خدا آنچه گفته شد تاکنون عمل کردیم تا وضعیتی که جهان امروز به آن مبتلاست، شرایط فعالی باشد و از همه آنانی که واکسن نزدند، دعوت می‌کنم واکسن بزنند.

او یادآور شد: «به رسانه ملی و بخش‌های مختلف کشور دارای نفوذ کلام گفتیم سعی کنند در جایگاه خود برای توجیه همه مردم و انجام کار اقناعی تلاش کنند.»

روزانه قیمت‌ها را رصد می‌کنم

رئیس‌جمهوری در ادامه درباره شاخص‌های کلان اقتصادی و وضعیت اقتصادی مردم و التهابات ناشی از تورم بالا گفت: «با مردم وعده کردیم اولویت نخست واکسیناسیون عمومی و کروناست که کار تا حد زیادی انجام شد و باید ادامه یابد. دومین مسأله معیشت مردم، کنترل تورم و گرانی در جامعه است و این دغدغه روزانه و هر ساعت بنده است.»

رئیس‌جمهوری تاکید کرد: «من روزانه و ساعتی موضوع را دنبال و وضعیت قیمت‌ها را به طور دائم به ویژه قیمت خوراکی را رصد می‌کنم. با وزرا صحبت و در جلسات شرکت می‌کنم تا تورم کنترل شود. ما از فشار روی مردم و اقشار کم‌درآمد و محروم آگاهیم و احساس می‌کنم در کنار سفره مردم هستم. امیدوارم با گام‌هایی که برمی‌داریم، آثار تورم کاهش یابد. البته آثار تورمی به دلیل تصمیمات قبل است که امروز روی سفره مردم  نمایان شده است. تصمیمات امروز ما حتما در آینده روی زندگی مردم جلوه خواهد داشت.»

رئیس دولت سیزدهم درباره مسأله استقراض از بانک مرکزی اظهار کرد: «باید کسری بودجه را جبران کنیم و استقراض تورم زاست. شهریور ماه دولت فعالیت خود را آغاز کرد و دوستان پیگیری و تلاش کردند تا بدون استقراض از بانک مرکزی پرداخت‌ها را داشته باشیم که این کار انجام شد. در مهر هم این کار بدون قرض از بانک مرکزی انجام و حقوق و دستمزدها و هزینه‌های دولت پرداخت می‌شود.»

رئیسی اقدام دوم را مسأله تدوین بودجه ۱۴۰۱ عنوان و تاکید کرد: «بودجه ۱۴۰۱ را باید بدون کسری و واقعی ببندیم. اگر بودجه را واقعی بستیم خوب است. تاکیدات سه سال قبل مقام معظم رهبری یعنی اصلاح ساختار بودجه را در این دوره از بودجه لحاظ می‌کنیم. در این زمینه افزایش بودجه سراغ نهادهایی باید برود که از درآمد کمتری برخوردارند و از سوی دیگر هزینه‌ها باید قابل پالایش باشد.»

رئیس‌جمهوری در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا در دولت برنامه‌ای برای لغو ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود دارد یا نه، گفت: «تا امروز جلسات متعددی در ستاد اقتصادی دولت برای بررسی این موضوع داشته‌ایم. با اقتصاددانان خارج از مجموعه دولت هم رایزنی و بحث و تبادل نظر شد. شاهد بودیم پول سفره مردم، در جیب چند دلال رفت. باید این موضوع طوری اصلاح شود که پول در جیب مردم  برود و در سفره مردم ظاهر شود.»

او تاکید کرد: «این کار ضرورت دارد، اما با غافلگیری انجام نخواهیم داد و مردم را نسبت به آن بی‌اطلاع نخواهیم گذاشت و شوک به بازار ایجاد نخواهیم کرد. همه جوانب سنجیده می‌شود به طوری که بازار و مردم در جریان این تصمیم قرار می‌گیرد.»

رئیس دولت سیزدهم خاطرنشان کرد: «این اصلاح جزو برنامه‌های دولت است که انجام می‌شود و در وقت مناسب به مردم اطلاع می‌دهیم. در این موضوع مشارکت مردم شرط اجرای موفق است. اجرای عدالت، محوری‌ترین نکته‌ای است که نسبت به آن هم وعده کردیم.»

سفره مردم را به برجام گره نمی‌زنیم

رئیس‌جمهوری درباره مذاکرات هسته‌ای و اینکه آیا این کار در این دولت دنبال می‌شود یا نه، گفت: «مذاکرات را دنبال می‌کنیم، اما سفره و بازار را به برجام گره نمی‌زنیم. ما هیچ وقت میز مذاکره را ترک نمی‌کنیم.»

او تصریح کرد: «نسبت به مذاکرات نتیجه‌محور جدی هستیم و باید در طرف مقابل نشانی برای جدیت در لغو تحریم‌ها وجود داشته باشد و این تحریم‌های ظالمانه رفع شود. گفتیم که وقتی دولت مستقر شود، کار دنبال می‌شود و الان کار از طریق وزارت خارجه دنبال می‌شود.»

رئیسی خاطرنشان کرد: «به آنچه گفتیم پایبند و جدی هستیم و طرف مقابل هم باید جدی باشد. در مذاکراتی که چند روز قبل در تهران با نمایندگان اتحادیه اروپا انجام شد، گفتیم که جمهوری اسلامی جدی است و باید جدیت را در طرف مقابل هم ببینیم.»

رئیس‌جمهوری در ادامه درباره حضور در مجامع بین‌المللی و استفاده از ظرفیت‌های حضور در نهادهای بین‌المللی برای منافع مردم و اینکه متولی این امر چه کسی است و در دولت چگونه دنبال می‌شود، گفت: «با عضویت دائم در شانگهای ارتباطات یا زیربنای اقتصادی منطقه برقرار کردیم. وزارت امور خارجه مسئول رسمی آن است، چون اسنادی وجود دارد که باید به امضا برسد و زمان‌بر است.»

او تاکید کرد: «بخش‌های مختلف اقتصادی باید برای روابط با اعضای شانگهای فعال شوند، به‌ویژه صادرات ما می‌تواند دو برابر شود. در حال حاضر نقش ما در تجارت منطقه‌ای مناسب نیست و باید شرایط را تغییر دهیم.»

رئیسی ادامه داد: «ارتباط با کشورهای همسایه و منطقه اولویت ما است. نشست‌هایی که تاکنون بوده، بیشترین نشست را بعد از مسئولیت هیأت‌های اعزامی به ایران داشتم. امروز اراده جدی کشورهای منطقه برای ارتباط با ایران به ویژه اقتصادی و تجاری وجود دارد و ما باید فعالیت مضاعف داشته باشیم. با این حال باید به فعالان اقتصادی بگویم که این فعالیت‌ها هرگز کافی نیست.»

رئیس‌جمهوری در ادامه درخصوص حضور رایزن‌های بازرگانی در سفارتخانه‌های کشورمان گفت: «از ابتدا اعلام کردیم که دیپلماسی اقتصادی باید فعال شود و به مردم و فعالان اقتصادی نیز می‌گویم که در دیدارهایی که در اجلاس شانگهای داشتم، بدون استثنا و همچنین در سایر دیدارها کشورها برای روابط اقتصادی اعلام آمادگی کردند و از کالای ایرانی استقبال می‌کنند و تولیدکننده و صادرکننده‌ ایرانی بداند که بازار خوبی در منطقه دارد.»

او افزود: «تعیین این رایزن‌ها در راستای همین سیاست است و ما با سفیران خود در کشورهای منطقه نشستی خواهیم داشت تا به این مسأله بپردازیم.»

راهبرد ما ثبات در افغانستان است

رئیسی همچنین درباره تحولات افغانستان و موضع کشورمان در این‌باره اظهار کرد: «ما نسبت به افغانستان اعلام کردیم که دولت فراگیری تشکیل شود که همه گروه‌های فعال در این کشور و اقوام را نمایندگی کند و چنین دولتی مورد حمایت ما است.»

او ادامه داد: «آنچه امروز بعد از اخراج آمریکایی‌ها رخ می‌دهد مسأله داعش است؛ آمریکایی‌ها خود اعلام کردند که داعش دست‌ساخته‌ آنهاست. راهبرد ما ثبات و وحدت در افغانستان است، اما راهبرد آمریکایی‌ها عدم ثبات و برهم‌زدنِ وحدت است؛ سیاست جمهوری اسلامی ایران امنیت‌ساز است و باید تلاش شود که افغانستان بتواند وضعیت آرامی داشته باشد تا مردم این کشور در صلح، امنیت و آرامش زندگی کنند.»

رئیس دولت سیزدهم با اشاره به فتنه‌گری داعش در کشورهای مختلف و به‌ویژه در افغانستان، ثبات در این کشور را بسیار مهم دانست و خاطرنشان کرد: «از حاکمان افغانستان می‌خواهیم که مقابل این جنایات داعش که مردم مسلمان را به خاک و خون می‌کشند، ایستادگی کنند. اگر امروز حرکت جدی علیه داعش انجام و در منطقه نابود نشود، داعش زمینه مزاحمت برای بسیاری از کشورهای منطقه را فراهم خواهد کرد.»

رئیس‌جمهوری درخصوص اقدامات دولت برای خانه‌‌دار کردن مردم نیز گفت: «جلسه شورای‌عالی مسکن برگزار و مقدمات کار توسط بنیاد مسکن، استانداران و وزارت راه‌وشهرسازی انجام شد. وزیر راه‌وشهرسازی هم امروز در مصاحبه‌ای اعلام کرد که در شهرستان‌های مختلف، اراضی شناسایی شده و در حال آماده‌سازی است.»

او ادامه داد: «در روستاها توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و هم در شهرها توسط ارگان‌های ذی‌ربط کار مسکن‌سازی را دنبال می‌کنیم تا وعده داده شده تحقق یابد و در قانون هم بر وظیفه دولت در این حوزه تصریح شده و نیاز کشور است.»

آیت‌الله رئیسی خاطرنشان کرد: «بیش از یک میلیون مسکن در سال در کشور نیاز است و ما موظف به تامین این نیاز مردم هستیم و با توجه به امکانات کشور، این کار شدنی است. در این زمینه زمین و تسهیلات به مسکن‌سازان و مردم داده خواهد شد و دولت کار هدایت، نظارت و حمایت را انجام می‌دهد و باید همه مردم کمک کنند تا این بخش اقتصادی پیشران فعال شود.»

او خاطرنشان کرد: «اگر این حوزه فعال شود خیلی از کارخانجات هم فعال می‌شوند و به افزایش اشتغال و تولید منجر می‌شود. مجموعا ساخت چهار میلیون مسکن دنبال می‌شود و مقدمات آن فراهم شده است.»

۶ روز در هفته کار ملی انجام می‌دهیم و مسائل استان‌ها را پیگیری می‌کنیم و یک روز هم در سطح استان به صورت میدانی، مسائل استان‌ها را پیگیری می‌کنیم. مسئولیت ما فقط در تهران نیست و کاری که در میدان انجام می‌شود حتما پشت میز انجام نخواهد شد.

او یادآور شد: «قبل از سفر، نیازهای فوری استان توسط کارشناسان ما در مرکز، بررسی و سپس هیأتی به استان اعزام می‌شود تا نیازهای فوری استان را مشخص کنند. در معاونت اجرایی ریاست جمهوری، اعتبار مورد نیاز پروژه‌ها بررسی و زمان لازم برای پروژه در نظر گرفته می‌شود.»

رئیس‌جمهوری افزود: «همچنین در جلسه‌ای که با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری تشکیل و صورت مجلس می‌شود، امکانات انجام کار بررسی و با حضور معاون اول صورت جلسه می‌شود و در استان هم توسط شورای اداری بررسی و وزیران کارهایی را که می‌خواهد انجام شود، در شورای اداری استان مطرح می‌کنند، زیرا مدیران استان هستند که باید کار را اجرایی کنند.»

رئیسی از بلاتکلیفی طرح‌های نیمه‌کاره در کشور انتقاد کرد و گفت: «در نخیلات بوشهر، سدی هست که برای چندکیلومتر لوله‌گذاری، همین طور بلاتکلیف مانده و نخیلات در حال خشک‌شدن است یا یک کارخانه که حدود ۸۷درصد کار آن انجام شده، بقیه کار معطل تسهیلات است و در صورت راه‌اندازی تا ۶۰۰ کارگر در آن مشغول به کار می‌شوند. گاهی وقت‌ها، طرح‌های با پیشرفت بالای ۸۰درصد معطل یک کار کوچک هستند و این ثروت ملی است که از دست می‌رود.»

او در پاسخ به انتقادات مطرح‌شده درباره سفرهای استانی هم گفت: «دولت ما دولتی مردمی است و در هر شرایطی با مردم ارتباط خواهیم داشت. دولت نباید ارتباطش را با مردم قطع کند. به وزیران هم همین موضوع را توصیه کردم. رفتن به اجتماعات مردمی بسیار مهم است.»

رئیس‌جمهوری گفت: «در همین سفر شیراز، متوجه شدیم که پروژه از حرم شاهچراغ تا حرم سیدمیرمحمد در حال انجام است، بخشی از این کار متوقف شده، زیرا ۳۰ تا ۴۰ خانه هست که عنوان میراث فرهنگی پیدا کرده که بعد از پیگیری گفتند به آسانی قابل حل است. بنابراین پروژه‌هایی هست که با یک اقدام سریعا قابل حل است. برخی پروژه‌ها شروع شده و چند سال است رها و دچار فرسودگی شده که اینها باید دوباره احیا شوند.»

رئیس دولت سیزدهم با بیان اینکه سه ناظر استاندار در سطح محلی و وزیر در سطح ملی و بخش پیگیری مصوبات سفرهای استانی در ریاست جمهوری بر انجام مصوبات نظارت می‌کنند، خاطرنشان کرد: «پروژه‌ها باید زمانبندی داشته باشد و مردم هم نظارت کنند. فقط در این صورت است که این اقدامات می‌تواند مردم را امیدوار کند. در اهواز، تعداد کارگاه‌های ایجاد شبکه فاضلاب این شهر سه چهار برابر و کار لوله‌کشی فاضلاب تسریع شده است تا در صورت باریدن باران، مردم دچار مشکل نشوند.»

ملاک برای انتصاب افراد کارآمدی است

رئیس‌جمهوری درباره تغییر مدیران و روند انتصابات در دولت خود گفت: «محور مدنظر ما برای انتصاب افراد و گزینش مسئولان کارآمدی و دلداگی به انقلاب و نظام و قدم برداشتن برای مردم است. در کابینه افرادی را انتخاب کردم که به بنده رأی ندادند. یقین داشتم کسی به من رأی نداد، اما برای عضویت در کابینه ایشان را انتخاب کردم.»

او ادامه داد: «اصلا قبول داشتن بنده یکی از شرایط کار کردن با این دولت نیست، من هم خدمتگزار مردم هستم. در این تریبون اعلام می‌کنم در استان‌ها و شهرستان‌هایی که می‌روم بنر با عکس بنده نصب می‌کنند، عکس امام و رهبری را بزنند و ضمن تشکر از همه مردم اعلام می‌کنم من هم مانند بقیه در این نظام خدمتگزار هستم.»

 به دوستانم در دولت چند بار تکرار کردم که محور ما کارآمدی است و اگر برای انجام کار به میدان آمدند، حتما تثبیت شوند و در این دولت به کار خود ادامه دهند.

آیت‌الله رئیسی گفت: «همه کسانی که دارای کارآمدی در کشور هستند، باید در جایگاه خود تثبیت شوند و به آنها میدان داده شود. اگر هر کسی به هر دلیلی خودش نمی‌خواهد کار کند یا مدیری احساس کند تغییری صورت می‌گیرد جای خود دارد. با برخی افراد کابینه حتی یک بار زیر یک سقف در جلسه‌ای نبودم. این افراد توسط دوستان، گروه‌ها و سایت‌هایی که برای معرفی افراد اعلام کردیم، معرفی شدند. حتی سابقه رفاقت با آنها نداشتم.»

به دنبال محبوب‌القلوب‌شدن نیستم

رئیس دولت سیزدهم بیان کرد: «یکی از اشکالات به بنده این است فلانی گروه و دسته خاصی ندارد. من به دنبال شایسته‌سالاری بودم و بعد از این هم دنبال شایسته‌سالاری هستم. اینکه حتما در دولت جدید کسی از افراد دولت قبلی نباشد درست نیست؛ چون ملاک کارآمدی است. اینکه تا پایان چهارسال مسئولیتم حتما در خدمت یک مدیر باشیم هم درست نیست. چنین تعهدی نداریم.»

او اضافه کرد: «هر سال یک ارزیابی کلان نسبت به همه مدیران داریم و اگر احساس کردیم فردی کارآمدی لازم را نداشته باشد، حتما تغییر می‌دهیم. مسأله ما مردم و پیشرفت کار است، دنبال جمع کردن مدیر و محبوب‌القلوب‌شدن نیستم. در این جایگاهی که سوگند یاد کردم خدمتگزار مردم باشیم، گره از کار مردم باز کنیم، فعالیت می‌کنم.»

رئیس‌جمهوری در ادامه با ارزیابی وضعیت کشور گفت: «دولت در شرایط خوبی تحویل ما نشد. اینکه برخی دولت‌ها اعلام کردند خزانه خالی است، اگر بگویم وضع خزانه چه بود ممکن است بگویند شما هم با گله‌گذاری کار را آغاز می‌کنید.»

او افزود: «برای نشان دادن وضعیت خزانه به سفره‌ها، ارزش پول ملی و میزان کسری بودجه نگاه کنید. دولت قبل تعهداتی در ۶ ماه اخیر ایجاد کرد که بر کسری‌ها افزود. ما با مشارکت مردم کار را دنبال می‌کنیم تا آثار ایجادشده کمتر بر زندگی مردم ظاهر شود جز شرایط تورمی که تصمیمات آن قبلا گرفته شد.»

 آینده را بسیار روشن می‌بینم

او خاطرنشان کرد: «در هر ماه باید به طور متوسط ۱۰هزار میلیارد تومان هزینه انجام‌شده دولت قبل را پرداخت کنیم و این در کنار دستمزد، حقوق و یارانه است. در ماه اول با همه فشار روی دولت تلاش کردیم استقراض از بانک مرکزی انجام نشود. معنی آن را اقتصاددان‌ها می‌دانند.»

آیت‌الله رئیسی ادامه داد: «شرایط ما کسری بودجه و تورمی است، اما به مردم می‌گویم هر چه کار پیش می‌رود امیدهای بیشتر پیدا می‌کنیم و گشایش‌های بسیاری می‌بینیم در کشور ایجاد می‌شود. آینده را بسیار روشن می‌بینم و در تصمیمات‌مان سعی می‌کنیم آثار تورمی نداشته باشد یا کمترین آثار تورمی را داشته باشد.»

رئیسی گفت: «اگر بخواهیم در جایی اصلاحی انجام دهیم با مردم، بازاریان و نخبگان در میان خواهیم گذاشت. برنامه داریم و با برنامه جلو می‌رویم و مردم را هم مطلع می‌کنیم. به‌رغم همه تهدیدها و تحریم‌ها آینده کشور را روشن می‌بینم چون به عنایت خدا و لطف و کمک و دستان توانای مردم به ویژه جوانان امیدوارم.»

رئیس دولت سیزدهم در پاسخ به سوالی درباره نشست بعدی پس از پایان صد روز فعالیت سیزدهم گفت: «مایلم نسبت به کارهای انجام‌شده در دولت و کارهای کوچک و بزرگ در دست اقدام گزارش دهم. کارهایی است تا آخر سال که دنبال می‌کنیم. همه تلاش می‌کنند و می‌بینم تلاش جدی در همه بخش‌ها ایجادشده تا مشکلات مردم کم و رونق اقتصادی ایجاد شود.»

رئیسی ادامه داد: «از مجلس نسبت به قوانینی که برای بهبود فضای کسب‌وکار مردم تصویب کردند، تشکر می‌کنم ما این قانون را اجرایی می‌کنیم.»

او افزود: «امیدوارم با ریشه‌کن شدن ویروس و رونق گرفتن بهتر فضای کسب‌وکار و گشایش در حوزه اقتصادی، مردم احساس کنند شرایط متفاوت شده است.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.