سرکیسه کردن مردم با جعل مدرک تحصیلی

در روزهای اخیر چندین باند بزرگ جعل در تهران و استان‌های دیگر منهدم شدند

[شهروند آنلاین] این روزها بازارشان سکه شده؛ آنهایی که در گوشه‌گوشه کشور با مهارتی خاص مدرک جعل می‌کنند. مدارک تحصیلی که حالا به مقطع دکتری هم رسیده و به راحتی آنهایی که روی صندلی هیچ دانشگاهی ننشسته‌اند، به یک فرد تحصیلکرده تبدیل می‌شوند. چند وقتی می‌شود که این جاعلان حسابی سرشان شلوغ شده و از گوشه و کنار شهر خبر از دستگیری و انهدام باند این جاعلان می‌رسد.

همین چند روز پیش بود که بزرگ‌ترین باند جعل مدرک تحصیلی در تهران منهدم شد. جاعلانی که در زمینه مدرک دیپلم، لیسانس، فوق‌لیسانس، دکترا، پزشکی، دندانپزشکی و طب سنتی فعال بودند. در تازه‌ترین آمار هم، صبح امروز پلیس آگاهی پایتخت خبر از دستگیری سه جاعل مدرک تحصیلی در تهران داد.

این سه جاعل با تلاش مأموران پایگاه هشتم پلیس امنیت عمومی تهران دستگیر شدند. سه جاعلی که بیش از ۱۵‌میلیارد ریال از شهروندان کلاهبرداری کرده بودند. از چند روز پیش بود که با چندین گزارش مبنی بر جعل مدارک تحصیلی توسط سه نفر از اعضای یک باند در حوالی میدان حر بررسی موضوع در دستور کار مأموران پایگاه هشتم پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ قرار گرفت. در رصدهای اطلاعاتی مشخص شد جاعلان با ترفندهای خاص و تبلیغ در فضای مجازی، به بهانه صدور مدرک برای خروج از کشور مشتریان خود را جذب و از این راه مبالغ هنگفتی دریافت‌می‌کردند. اقدامات گسترده مأموران برای شناسایی و دستگیری این افراد آغاز شد و پس از انجام تحقیقات میدانی مخفیگاه متهمان در حوالی میدان حر و بهشتی شناسایی و با هماهنگی‌های قضائی هر سه متهم در عملیات‌های همزمان و جداگانه در سی‌ام شهریور ماه دستگیر شدند. متهمان پس از انتقال به پلیس امنیت عمومی به جرم خود اعتراف کردند. آنها تاکنون بیش از ۱۵۰ مدرک تقلبی در تمامی مقاطع تحصیلی و دانشگاهی جعل کرده‌اند. کارشناسان ارزش ریالی مبالغ دریافتی متهمان را بیش از ۱۵‌میلیارد ریال برآورد کردند که هر سه متهم برای سیر مراحل قضائی به دادسرا معرفی شدند.

این درحالی است که روز ششم شهریور ماه نیز پنج نفر از اعضای باند بزرگ جعل مدارک تحصیلی توسط مأموران پلیس امنیت عمومی دستگیر شدند و دفاتر آنان در سه استان کشور کشف شد. جاعلان در زمینه مدرک دیپلم، لیسانس، فوق‌لیسانس، دکتری، پزشکی، دندانپزشکی و طب سنتی فعال بودند. سرانجام با تلاش مأموران مخفیگاه این باند در یکی از مناطق شرقی شهر تهران شناسایی شد و طی یک عملیات ضربتی پنج نفر از اعضای اصلی آن دستگیر شدند. در بازرسی از مخفیگاه متهمان ۴۶ عدد مهر، هولوگرام‌های دانشگاهی، برگه‌های خام مدارک تحصیلی آماده تحویل، پرینتر، لپ‌تاپ، فلش مموری و حدود ۲۰۰ مدرک خام جعل‌شده کشف شد. دفتر این جاعلان در دو نقطه از استان تهران و همچنین دفاتر آنان در استان‌های اصفهان، البرز، فارس و قم شناسایی شد و با هماهنگی مقام قضائی اقدامات لازم نسبت به بسته‌شدن این دفاتر انجام گرفت. با بررسی‌های به عمل آمده مشخص شد متهمان از این طریق توانسته بودند در مجموع چندین‌میلیارد ریال درآمد کسب کنند. همچنین پلیس خبر داد افرادی که از اسناد و مدارک جعلی استفاده می‌کنند، برابر قانون مجرم هستند و تحت تعقیب کیفری قرار می‌گیرند.

همچنین خردادماه نیز رئیس مرکز عملیات پلیس امنیت عمومی پایتخت از دستگیری چهار عضو باند جاعلان مدارک تحصیلی خبر داد که به صورت شبکه‌ای در نقاط مختلف کشور مدارک تحصیلی جعل می‌کردند. اعضای این باند مدرک تحصیلی را در چند استان کشور جعل می‌کردند و این فعالیت مجرمانه را به صورت کاملا حرفه‌ای و در شبکه گسترده انجام می‌دادند. آنها در قبال دریافت مبالغ هنگفتی از متقاضیان، به آنها مدرک جعلی تحویل می‌دادند. همچنین از مخفیگاه متهمان ۲۰۰ مدرک آماده به تحویل کشف شد. متهمان در بازجویی‌ها اعتراف کردند که با گرفتن مبالغی بین ۵۰ تا ۱۰۰‌میلیون ریال از متقاضیان برای آنها مدرک تحصیلی و سایر مدارک جعلی صادر می‌کردند و تاکنون ۱۰‌میلیارد ریال به این طریق به دست آورده‌اند.

این درحالی است که در قانون برای جعل مدرک دانشگاهی مجازات در نظر گرفته شده و براساس آن اگر فردی مدارک اشتغال به تحصیل یا فارغ‌التحصیلی با تأییدیه و ریزنمرات تحصیلی دانشگاه‌ها، موسسات آموزش عالی و تحقیقاتی داخل یا خارج از کشور را جعل کند، مجازات خواهد شد. علاوه بر فرد جعل‌کننده، کسی هم که از این مدرک جعلی استفاده می‌کند، مجرم به حساب می‌آید و هر دو آنها به حبس از یک تا سه ‌سال به علاوه جبران خسارت محکوم می‌شوند. بنابراین مجازات خرید مدرک تحصیلی جعلی نیز در قانون مشخص شده است. البته گاهی اوقات جعل مدرک دانشگاهی توسط افراد عادی نیست و در انجام این کار یکی از کارکنان وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، موسسات وابسته به دولت، شهرداری‌ها یا نهاد‌های انقلابی دخالت دارند که در صورت وقوع چنین امری این دسته از افراد به حداکثر مجازات‌هایی که قاضی تعیین می‌کند، محکوم خواهند شد.

 

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.