طلاق ۲۸درصد افزایش یافت

مرکز آمار ایران اعلام کرد: کاهش ۳۶درصدی ازدواج در ۱۰ سال گذشته

در سال ۱۳۹۰ مجموع ازدواج ثبت‌شده ۸۷۴هزار و ۷۰۲ نفر بوده که در سال ۱۳۹۹ به ۵۵۶هزار و ۷۳۱ نفر کاهش یافته است. در سال۱۳۹۰، ۱۴۲هزار و ۸۴۱ نفر طلاق ثبت شده بود که در سال ۱۳۹۹ به ۱۸۳هزار و ۱۹۳ نفر افزایش یافته است.

 مرکز آمار ایران طی گزارشی تفصیلی به بررسی وضعیت شاخص‌های کلان اقتصادی و اجتماعی از سال ۱۳۹۰ تاکنون پرداخته که در بخشی از این گزارش در سرفصل جمعیت و نیروی انسانی آماری از وضعیت ازدواج و طلاق ثبت‌شده در کشور از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۹ ارایه شده است.

این گزارش نشان می‌دهد که نسبت طلاق به ازدواج طی این سال‌ها از ۱۶.۳ به ۳۲.۹ افزایش داشته که روندی افزایشی طی کرده، ولی در سال۱۳۹۸ در بالاترین نقطه در این دوره یعنی ۳۳درصد قرار می‌گیرد، ولی در سال گذشته ۰.۱درصد کاهش پیدا کرده است.

جزئیات دیگری از این آمار نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۰ مجموع ازدواج ثبت‌شده ۸۷۴هزار و ۷۰۲ نفر بوده که در سال ۱۳۹۹ به ۵۵۶هزار و ۷۳۱ نفر کاهش یافته است.

در این بازه زمانی روند ازدواج عمدتا کاهشی بوده، اما در سال ۱۳۹۵ اندکی افزایش ازدواج ثبت شده و از حدود ۶۸۵هزار و ۳۵۲ به ۷۰۴هزار و ۷۱۶ نفر می‌رسد، ولی در سال بعد با افت حدود ۱۰۰هزار نفری مواجه می‌شود.

براین اساس، محاسبات نشان می‌دهد که ازدواج در ایران در فاصله ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۹، بیش از ۳۶درصد کاهش یافته است.

اما در رابطه با وضعیت طلاق در کشور آمار حاکی از آن است که در سال ۱۳۹۰، ۱۴۲هزار و ۸۴۱ نفر طلاق ثبت شده بود که در سال ۱۳۹۹ به ۱۸۳هزار و ۱۹۳ نفر افزایش یافته است.

روند تغییرات طلاق نیز عمدتا افزایشی بوده، ولی در فاصله ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ اندکی کاهش داشته است که این روند در سال گذشته مجددا افزایشی می‌شود.

بر این اساس، میزان طلاق در ایران از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۹ حدود ۲۸درصد افزایش داشته است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.