تنش شدید در روابط عربستان و لبنان

آیا سفرای بیروت از کشور‌های شورای همکاری خلیج‌فارس اخراج می‌شوند؟

اگرچه رابطه میان ریاض و بیروت در سال‌های گذشته متشنج بوده، اما هم‌زمانی تشدید تنش دیپلماتیک میان دو کشور در روز جمعه با بحران سیاسی و اقتصادی لبنان بر اهمیت آن افزوده است.

عربستان سعودی و بحرین سفرای لبنان در ریاض و منامه را از این کشورها اخراج کردند.

ریاض و منامه در پی انتقاد یک وزیر لبنانی از جنگ عربستان در یمن به سفرای لبنان در کشورهایشان ۴۸ ساعت فرصت دادند تا خاک عربستان و یمن را ترک کنند.

همچنین عربستان در اقدامی دیگر دستور داده است واردات تمامی کالاهای لبنان به این کشور ممنوع شود.

پیش‌بینی می‌شود که دیگر متحدان عربستان در شورای همکاری خلیج‌فارس نیز اقدامی مشابه انجام دهند.

جورج کرداحی، وزیر اطلاع‌رسانی لبنان در گفت‌وگویی که از او منتشر شده، عربستان سعودی و امارات عربی متحده را به تجاوز نظامی به یمن متهم کرده است. او گفته است که حوثی‌های یمن در برابر «تجاوز خارجی» از خود دفاع می‌کنند.

ریاض با توهین دانستن گفته‌های وزیر اطلاعات لبنان درباره این کشور اعلام کرد که سفیر خود را نیز از بیروت برای مشاوره فراخوانده است.

البته گفت‌وگوی قرداحی در زمانی که او هنوز به وزارت انتخاب نشده بود، انجام شده است. او عضو جنبش مسیحی «مَرَده» لبنان، یک جناح سیاسی متحد حزب‌الله در این کشور است.

وزارت امور خارجه عربستان سعودی در بیانیه خود گفته است، ریاض اظهارات قرداحی را بازتاب سیاست‌های رسمی بیروت تلقی نمی‌کند.

در ادامه بیانیه گفته شده پادشاهی سعودی از پیامد روابط با لبنان «به دلیل نادیده گرفتن واقعیت‌ها توسط مقامات لبنانی و ناکامی مداوم آنها برای اتخاذ تدابیر اصلاحی متاسف است.»

وزارت خارجه سعودی مدعی شده، سلطه «گروه حزب‌الله» بر تصمیمات لبنان، این کشور را به بستری برای فعالیت‌های تروریستی تبدیل کرده است.

این وزارتخانه با تاکید بر اینکه حزب‌الله بهترین‌ها را برای لبنان نمی‌خواهد، گفته است شبه‌نظامیان حزب‌الله به «حوثی‌ها» آموزش نظامی می‌دهند.

این درحالی است که عربستان سال‌هاست درگیر جنگ یمن است و جان چندین هزار غیرنظامی یمنی را گرفته است. این کشور همچنین با محاصره یمن عامل ایجاد فاجعه انسانی در این کشور است.

واکنش لبنان

در هر حال نجیب میقاتی، نخست‌وزیر لبنان با ابراز تاسف از اقدامات عربستان سعودی ابراز امیدواری کرد که ریاض در تصمیم خود تجدیدنظر کند.

او گفت که اظهارات قرداحی که پیش از تصدی پست وزارت بیان شده، نظر دولت لبنان نیست.

وزیر خارجه لبنان هم گفت برای اصلاح روابط با عربستان سعودی و دیگر کشورهای حاشیه خلیج‌فارس تلاش‌های هماهنگی انجام خواهد شد.

اگرچه رابطه میان ریاض و بیروت در سال‌های گذشته متشنج بوده، اما هم‌زمانی تشدید تنش دیپلماتیک میان دو کشور در روز جمعه با بحرانی سیاسی و اقتصادی لبنان بر اهمیت آن افزوده است.

ریاض پیش از این نیز ورود میوه و سبزیجات از لبنان به عربستان یا عبور آنها از این کشور را ممنوع اعلام کرده بود.

با این حال قرداحی گفته است که از سمت خود استعفا نمی‌کند و حاضر به عذرخواهی برای اظهاراتش درباره نقش عربستان و دیگر کشورهای حوزه خلیج‌فارس در جنگ یمن نیست.

پیشتر نیز اظهارات یک مقام لبنانی باعث تنش در روابط بیروت و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس شده بود که به استعفای او از سمتش منتهی شد.

واکنش‌حوثی‌ها

در واکنش به اقدامات عربستان امروز «محمدعلی الحوثی» رئیس کمیته عالی انقلاب یمن در توییتر خود نوشت: «اگر عربستان سعودی به سبب مواضع اخیر جرج قرداحی وزیر اطلاع‌رسانی لبنان، واردات محصولات لبنانی را ممنوع کرده پس دولت یمن را به نشست فوری و اتخاذ دستوری مبنی بر جلوگیری از ورود تولیدات سعودی به لبنان فرا می‌خوانم.»

«محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله و رئیس هیأت مذاکره‌کننده دولت نجات ملی یمن هم در توییتر نوشت: «پافشاری سعودی بر سیاست سلطه‌جویی و استکبار نمی‌تواند شکست فاجعه‌بار تجاوز به یمن را مخفی نگه دارد.»

او سپس خطاب به «ملت برادر لبنان» نوشت، «اقدامات رژیم سعودی شما را نترساند، زیرا این کشور پس از شکست در یمن به لطف الهی، شیر بی‌‌یال و کوپال است.»

شبکه لبنانی: طی ساعات آتی سفرای بیروت از کشور‌های شورای همکاری خلیج‌فارس اخراج می‌شوند

تلویزیون MTV لبنان به نقل از منابع نزدیک به شورای همکاری خلیج‌فارس گزارش داد تمامی سفرای لبنان از کشورهای عضو این شورا طی ساعات آتی اخراج خواهند شد. منابع آگاه در شورای همکاری خلیج‌فارس در گفت‌وگو با شبکه MTV لبنان تصریح کردند: «در واکنش به سخنان جرج قرداحی، وزیر اطلاع‌رسانی لبنان، سفرای این کشور در پایتخت‌های کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس اخراج یا از آنها خواسته خواهد شد اراضی این کشورها را ترک کنند.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.