72هزار میلیارد تومان؛ بدهی سنگین شهرداری

معاون مالی و اقتصادی شهرداری تهران: در نظر داریم تا پایان سال چک را از سیستم مالی حذف کنیم

شهرداری به بانک‌ها بدهکار است؛ بدهکاری که رقمش به 56هزار میلیارد رسیده است. به گفته معاون مالی و اقتصادی شهرداری تهران گویی رقم این بدهی‌ها تا پایان شهریور به 73هزار میلیارد تومان می‌رسد. بخشی از این بدهی‌ها ناشی از دعاوی، بیمه، مالیات، توافقات داخلی و نهادهاست. هرچند 56هزار میلیارد آن مختص بانک‌هاست.

به گفته ابوالفضل فلاح در 9ساله ابتدایی دهه 90 درآمدهای شهرداری به تناسب قیمت روز روند کاهشی را تجربه کرده است. در تجزیه‌وتحلیل درآمدهای 9ساله سهم شهرسازی تنها 50درصد بوده، تسهیلات سهم 10درصدی داشته و اوراق مشارکت 7درصد بوده. سهم اسناد دریافتی 6درصد بوده و سایر درآمدها سهم 4درصدی داشتند هرچند درآمدهای پایدار روی عدد 23درصد ایستادند.

تا پایان سال چک از سیستم مالی شهرداری حذف می‌شود

بررسی‌ها نشان از این دارد که از سال 96 جرائم و بدهی‌ها از اصل تسهیلات پیشی گرفته است. شهرداری در سال‌های 93،94 و به‌خصوص 95 تسهیلاتی برای کارهای عمرانی دریافت کرده است. تسهیلاتی که تا پایان شهریور خود را به رقم 56هزار میلیارد تومان می‌رسانند. هرچند اوراق مشارکت هم هستند؛ اوراقی که در دوسال اخیر افزایش یافته‌اند. این در حالی است که هزینه‌های جاری شهرداری در بازه 10ساله تا حدودی ثابت بوده‌اند. اگرچه درآمدها روند کاهشی داشتند.

به گفته فلاح هزینه‌های عمرانی در سال‌های اخیر روند کاهشی داشتند و این یعنی توقف اقدامات عمرانی. «سازوکارهایی در خزانه واحد در نظر گرفته‌ایم تا از تنش مالی در پرداخت حقوق عبور کنیم. در صدد طراحی سامانه مدیریت بدهی‌ها هستیم که براساس این مطالبات و بدهی‌ها احصا شود.»

به اعتقاد او اگر سامانه بدهی‌ها ایجاد شود عدد مطالبات و بدهی‌ها دقیق شده و سامانه به‌صورت هوشمند به‌روزرسانی می‌شود. «سه پروژه ارتقای نظام مالی و محاسباتی، توسعه نظام جامع مالی و مولدسازی اموال و دارایی‌ها را پیگیری می‌کنیم.»

به گفته معاون مالی و اقتصادی شهرداری در قدم اول خزانه واحد اجرایی می‌شود. «همه حساب‌ها در شهرداری به خزانه واحد می‌رسد که قابل رصد است و از ایجاد بدهی جدید و فساد و بی‌انضباطی جلوگیری می‌کند.» فلاح قدم بعدی را راه‌اندازی خزانه‌داری الکترونیک عنوان می‌کند.«در نظر داریم تا پایان سال، چک را از سیستم مالی حذف کنیم. با حذف چک علاوه بر اینکه از جعل جلوگیری می‌شود، سرعت، افزایش یافته و امکان شفافیت ایجاد می‌شود.»

«من به‌عنوان مسئول مالی شهرداری می‌گویم که رقم بدهی‌ها 72 هزار میلیارد تومان است، اما هنوز عدد بدهی به پیمانکاران، تامین اجتماعی و اداره مالیات مشخص نیست. باید بگویم اداره مالیات ادعای 3هزار میلیارد تومانی مطرح می‌کند اما هنوز مورد تایید نیست.»

تسهیلات سنوات اخیر به 30هزار میلیارد تومان رسید

فلاح از هوشمندسازی نظام مالی در شهرداری خبر می‌دهد. به اعتقاد او سیستم‌های دستی چالش‌ها و دردسرهایی دارد و امکان خطا را بالا می‌برد.«نقشه راه تامین مالی و جهش سرمایه‌گذاری در حوزه مشارکت‌های عمومی و خصوصی و سرمایه‌گذاری‌های مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می‌شود.»

به گفته او، کارگروهی از متخصصان در حوزه بانک، بورس و تامین مالی خارجی ایجاد شده است. او ادامه می‌دهد: «پروژه‌ها را دسته‌بندی کردیم که بخشی از این پروژه‌ها از بودجه، تامین مالی می‌شود.» به گفته فلاح  مابقی پروژه‌ها باید از طریق ابزارهای دیگر تامین مالی شود تا به بودجه شهرداری فشار وارد نشود. «در سنوات اخیر سالی بیش از  10هزار میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده‌ایم. تسهیلاتی که به 30هزار میلیارد تومان رسیده است.»

به گفته او شهرداری  توان گرفتن تسهیلات به‌دلیل عدم بازپرداخت را ندارد و باید ابزار نوین پیدا کرد. «از روز اول بدهی به تامین اجتماعی مطرح شد به‌گونه‌ای که حساب‌ها را می‌بستند.» فلاح از تشکیل کارگروهی به دستور زاکانی خبر می‌دهد. کارگروهی برای مشخص شدن میزان بدهی و طلب‌ها از تامین اجتماعی. «ادعای اولیه تامین اجتماعی طلب 6هزار میلیارد تومانی از شهرداری بود. برگ‌به‌برگ اسناد را بررسی می‌کنیم.هرچند به عدد نهایی نزدیک شدیم که به نظر می‌رسد تا دو هفته دیگر بتوانیم به عدد نهایی برسیم.»

اداره مالیات از بدهی 3هزار میلیارد تومانی می‌گوید

به گفته فلاح در گذشته بدون پرداخت کسورات قانونی، اسناد را پرداخت می‌کردند که این رویه تغییر خواهد کرد. او ادامه می‌دهد: «باور کنید شهرداری تهران فاقد سیستم مدیریت بدهی و مطالبات است. در این مدت کوتاه اطلاعات‌مان را صرفا براساس اطلاعات بانکی و به اضافه اجزای قطعی اعلام کردیم.»

معاون مالی و اقتصادی شهرداری تهران از قطعی نبودن بدهی‌های تامین اجتماعی خبر می‌دهد. بخش زیادی از مطالبات ادعایی تامین اجتماعی که بعضا مربوط به 10 الی 15 سال پیش است، مستند نیست.» به گفته او  این به‌دلیل فقدان سیستم مدیریت بدهی و مطالبات است. «من به‌عنوان مسئول مالی شهرداری می‌گویم که رقم بدهی‌ها 72 هزار میلیارد تومان است، اما هنوز عدد بدهی به پیمانکاران، تامین اجتماعی و اداره مالیات مشخص نیست. باید بگویم اداره مالیات ادعای 3هزار میلیارد تومانی مطرح می‌کند اما هنوز مورد تایید نیست.»

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.