عصای موسی در دست کارگردانی دیگر

حضرت موسی (ع) یک بار دیگر خبرساز شد

چند سالی می‌شود که ساخت سریال حضرت موسی (ع) در دستور کار تلویزیون قرار گرفته. اما در این مدت اتفاقی نیفتاده. تهیه‌کننده این سریال اما می‌گوید که امسال حتما این سریال فاخر کلید خواهد خورد.

پولاد امین- شهروند آنلاین:  سریال حضرت موسی(ع) در سال‌های اخیر بارها و بارها علاقمندان سریال‌های تاریخی را ناامید کرده است، سریالی که در آغاز به نظر می‌رسید صداوسیما هم‌وغمش را برای تولید آن گذاشته،  اما از زمانی که فرج‌الله سلحشور درگذشت و پروژه رویایی‌اش را بی‌صاحب رها کرد، شاهد کمترین پیشرفتی در روند تولید این سریال نبوده‌ایم، مگر اخبار و شایعات و گلایه‌های‌ گاه به گاه- که هر بار به یک سکوت چند‌ماهه دیگر ختم می‌شوند، و بعد دوباره خبری و شایعه‌ای و گلایه‌ای و دوباره سکوت، تا شاید وقتی دیگر یا عصای موسی در دست کارگردانی دیگر.

اين حکایت این سریال حضرت موسی (ع) در سال‌های اخیر بوده. داستانی تلخ، که نوع تصمیم‌سازی و سیاستگذاری‌های صداوسیما را روشن کرده و هم‌زمان زیر سوال می‌برد. به خصوص که می‌بینیم سریال‌های تاریخی- فاخر دیگری مانند “امام حسین(ع)” و “ملک سلیمان” نیز بلاتکلیف مانده‌اند.

آغاز بازی

سریال حضرت موسی(ع) داشت راهش را می‌رفت و در مسیر تولید بود که اجل به فرج‌الله سلحشور مهلت نداد و این کل پروژه را به خطر انداخت. به هر حال سلحشور برگ برنده و انتخاب اول و آخر تلویزیون در آثار مربوط به بنی‌اسراییل بود، و طبیعی است که در نبود او دست و دل تلویزیون برای سپردن این سریال پرهزینه به کارگردانی دیگر بلرزد.

بعد از درگذشت کارگردانی که از نظر تلویزیون امتحانش را با ساخت سریال‌های اصحاب کهف و یوسف پیامبر به خوبی پس داده بود، جمال شورجه سازنده فیلم‌هایی مانند روزنه، سی‌و‌سه روز و چندین و چند اثر دفاع مقدسی دیگر با این ادعا که مرحوم سلحشور وصیت کرده تا او ساخت سریال موسی(ع) را پیگیری کند، سکان‌دار خودخوانده پروژه شد.

اما در ادامه شورجه هم نتوانست پیشرفتی در روند کار پیش آورد- تا این که او هم بیمار شد و بنابراین کار دوباره خوابید.

اهمیت موسی

بی‌تردید سریال حضرت موسی (ع) یکی از مهم‌ترین پروژه‌های سال‌های اخیر تلویزیون است که هم مدیران صداوسیما و هم کارگردانانی که نامشان برای ساخت سریال مطرح شده، به این امر اذعان دارند.

بعد از زنده‌یاد سلحشور که عقیده داشت اهمیت این سریال هم از نظر موضوعی و استراتژیک مصداق دارد و هم از نظر بودجه و هزینه کار؛ جمال شورجه هم بارها گفته که باید نگاهی ویژه به سریال موسی بشود- «کاری که هم از نظر امنیت ملی اهمیت دارد و هم این‌که یک کار ملی و قرآنی استراتژیک است.

به این دلیل این کار باید به‌نوعی ساخته شود که بتواند با انواع فیلم‌ها و مجموعه‌هایی که در این‌باره ساخته شده‌اند، برابری کند. درخصوص اهمیت این سریال همین نکته بس که در قرآن مجید حدود ‌هزار آیه در مورد موسی بن عمران آمده است». شورجه این جملات را زمانی که حدود دو سال پیش تولید حضرت موسی (ع) نزدیک‌تر از همیشه به نظر می‌رسید، با شهروند در میان گذاشت.

حالا دو سال بعد از آن روزها، شورجه بعد از خروج از بستر یک بیماری سخت دوباره ادعا می‌کند که بهبود یافته و می‌تواند سریال را کارگردانی کند. اما اهمیت و هزینه‌های سریال مدیران تلویزیون را نگران کرده- و تاکنون زیر بار این موضوع نرفته‌اند.

کارگردان جدید

جمال شورجه در گفتگوی کوتاهی اعلام کرده که «به لطف خدا در مسیر بهبودی» و «آماده ساخت سریال “موسی(ع)» است. سیداحمد میرعلایی، تهیه‌کننده این سریال اما از حضور کارگردانی دیگر در کنار جمال شورجه خبر می‌دهد.
میرعلایی می‌گوید: «حضور یک کارگردان دیگر در کنار آقای شورجه قطعی است، البته هنوز به گزینه قطعی و مشخصی نرسیده‌ایم».
تهیه‌کننده حضرت موسی (ع) می‌گوید که بعد از انتخاب کارگردان جدید کار پیش‌تولید آغاز خواهد شد. به عقیده میرعلایی «انتخاب این کارگردان کار دشواری است. کارگردانی که هم باید قابلیت ساخت کارهای فاخر را داشته باشد، هم به کارهای دینی و مذهبی علاقه‌مند باشد و هم وقت آزاد داشته باشد».

آغاز فیلمبرداری

تهیه‌کننده سریال “موسی(ع)” درباره زمان شروع فیلمبرداری هم می‌گوید: می‌خواهیمم هرچه زودتر کار کلید بخورد و به این موضوع خوش‌بین هستم که با انتخاب کارگردان در سال 1399 کار شروع شود. امیدوارم از ماه نهم و یا دوازدهم، فیلمبرداری آغاز شود».

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.