تاریخ تقویمی روش مناسب برای بازگشایی مدارس نیست

عضو کمیته علمی کرونای وزارت بهداشت:

عضو کمیته علمی کرونای وزارت بهداشت گفت: «لازم است بازگشایی‌های پس از تعطیلات و دورکاری کرونا به صورت تدریجی، آهسته و با درنگ بیشتری انجام گیرد و از بازگشایی‌های بدون برنامه، یک‌دفعه‌ای و هیجانی پرهیز شود.»

دکتر مسعود یونسیان، اپیدمیولوژیست با اشاره به اینکه تاریخ تقویمی روش مناسب برای بازگشایی مدارس نیست و نباید آن را ملاک قرار دهیم، تاکید کرد که مدارس باید به صورت تدریجی بازگشایی شوند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان داشت: «کرونا با تقویم جلو نمی‌رود تا ما در زمان خاص، کار مشخصی مانند بازگشایی مدارس یا دانشگاه‌ها را انجام دهیم. اقداماتی مانند بازگشایی‌ها باید به شکل پویا، علمی و با رصد دقیق و روزانه آمارهای وزارت بهداشت و درمان از کرونا انجام شود.»

او تاکید کرد که روزانه باید وضعیت کشور یا هر منطقه به دقت رصد شود تا در صورت فراهم بودن شرایط، بازگشایی ادامه یابد. اگر شرایط تغییر یافت، برنامه‌ها را باید متوقف کنیم. به عبارت دیگر، قطعیت دادن بازگشایی‌ها به زمان خاص، قدری نگران‌کننده و خطرناک است.

یونسیان افزود: «اگر مشاهده کردیم که تصمیم اتخاذشده، مناسب نبوده یا تغییر شرایط باعث نامناسب‌شدن آن شد، در اولین فرصت باید جلوی آن اقدام گرفته و برنامه جایگزین بر اساس مستندات علمی اخذ و اجرایی شود.

بازگشایی مدارس با دستورالعمل انجام نمی‌شود

او ادامه داد: «نباید تصور کنیم که فقط با صدور نامه و دستورالعمل می‌توان به هدف بازگشایی ایمن مدارس رسید و همه دانش‌آموزان را به مدرسه آورد.»

یونسیان تعامل با خانواده‌ها را شرط اصلی بازگشایی مدارس اعلام کرد و گفت: «با تعامل مناسب و سازنده با اولیای دانش‌آموزان می‌توان آنان را قانع کرد که فرزندان خود را به مدرسه بیاورند یا کماکان از روش آموزش مجازی استفاده کنند.»

او تاکید کرد که مسئولان هم باید دغدغه، نگرانی و مشکلات معلمان، دانش‌آموزان و اولیای دانش‌آموزان را به طور کامل بشنوند و برای رفع آنها اقدام سریع و عاجل کنند، اگر این کار انجام نگیرد، شاهد تبعیت کامل و مناسبی از سوی اولیای دانش‌آموزان نخواهیم بود.

این اپیدمیولوژیست افزود: «در صورتی که تعامل مناسب با خانواده‌ها صورت گرفته باشد و پروتکل‌های بهداشتی هم به دقت رعایت شود، زمینه بازگشایی مدارس فراهم می‌شود، در غیر این صورت احتمال مقاومت مردم در مقابل برخی اقدامات و فعالیت‌های مسئولان وجود خواهد داشت.»

او با اشاره به اینکه فضای مناسبی باید فراهم شود تا دغدغه‌های طرفین را شنید، گفت: «این موارد شامل مسئولان مدارس، معلمان، اولیای دانش‌آموزان و سایر مسئولان می‌شود و همه آنها باید گفتمان شفاف چندطرفه داشته باشند.»

یونسیان ادامه داد: «همه باید در جریان این گفتمان سازنده قرار داشته باشند تا بعد از آن به یک تصمیم معقول و عقلانی برسند و همه آن را اجرا کنند.»

او با اشاره به اینکه گفتمان شفاف، متعادل و صریح، کمتر مشاهده شده است، افزود: «اینکه تنها با صدور دستورالعمل، ابلاغیه و نامه بخواهیم موانع را برطرف کنیم، شدنی نیست، انجام این قبیل اقدامات لازمه کار است، اما برای رسیدن به هدف، کافی نیستند.»

مهم‌ترین بازگشایی‌ها، بازگشایی مدارس و دانشگاه‌هاست

رئیس‌جمهوری هشتم آبان با تاکید بر اینکه واکسیناسیون دانش‌آموزان و دانشجویان باید با جدیت دنبال شود، گفت: «وزارت بهداشت، با همکاری وزارتخانه‌های علوم و آموزش‌وپرورش، طوری برنامه‌ریزی کند تا مدارس و دانشگاه‌ها از اول آذر طبق شیوه‌نامه‌ها بازگشایی شوند.»

آیت‌الله رئیسی با اشاره به پیشنهاد وزارت کشور برای تدوین نقشه راه یک‌ ساله به منظور مقابله با کرونا تصریح کرد: «در تدوین این نقشه راه، باید از نظرات دستگاه‌های مختلف و تمام استان‌ها استفاده شود.»

60درصد دانش‌آموزان واکسن کرونا زده‌اند

علیرضا کاظمی، سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش پنجشنبه هفته گذشته گفته بود که با واکسینه‌شدن حدود ۶۰درصد از دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ ساله، مدارس از نیمه دوم آبان به صورت حضوری بازگشایی می‌شوند.

به گفته اعظم گودرزی، سرپرست دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش‌وپرورش نیز بازگشایی مدارس برمبنای الزامات بهداشتی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی برنامه‌ریزی شده است تا برای سلامت دانش‌آموزان مشکلی ایجاد نشود. بر این اساس مدارسی بازگشایی می‌شوند که این پروتکل‌ها را به درستی رعایت کرده باشند.

او تاکید دارد که رعایت فاصله ۱.۵متری بین دانش‌آموزان و ۲.۲۵ مترمربع فضا برای هر دانش‌آموز ملاک‌ دیگر برای بازگشایی مدارس در کلاس‌های درس است تا از این طریق از انتقال ویروس به دانش‌آموزان جلوگیری شود و به یاری خداوند شاهد بازگشایی مطلوب مدارس با کمترین مشکل از نظر کرونا باشیم.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.