حاشیه‌های تخلفات رانندگی در مجلس

قالیباف: منع تردد شبانه برای جبران هزینه‌های نیروی انتظامی نیست

نماینده مردم رباط‌کریم: چرا می‌خواهید اجازه دهید یک سرباز یا کارمند کلانتری جیب مردم را خالی کند درحالی که تخصصی در این‌باره ندارد؟

محمدباقر قالیباف در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی گزارش کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مورد لایحه یک‌فوریتی تمدید مهلت‌های مقرر قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در پاسخ به اظهارات«حجت‌الاسلام و‌المسلمین حسن نوروزی» مبنی بر چرایی ادامه منع تردد شبانه گفت: «زمانی که کرونا در اوج قرار داشت، دوستان حوزه درمان و کرونا مشاهده کردند بیشترین بخش‌هایی که سبب انتشار کرونا می‌شود، شب‌نشینی‌ها و دیدوبازدیدهای شبانه است.»

رئیس مجلس شورای اسلامی: «آنچه در زمان کرونا تصویب شد، مبنی بر این بود که اگر نشست‌های شبانه به حداقل برسد و منع تردد از ساعت ۱۰ شب تا ۳ بامداد لحاظ شود، به سلامت جان مردم کمک خواهد کرد. مردم اینگونه تصور نکنند که دولت برای جبران کسری بودجه یا نیروی انتظامی برای جبران هزینه‌های خود اقدام به منع تردد شبانه می‌کند.»

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: «آنچه در زمان کرونا تصویب شد، مبنی بر این بود که اگر نشست‌های شبانه به حداقل برسد و منع تردد از ساعت ۱۰ شب تا ۳ بامداد لحاظ شود، به سلامت جان مردم کمک خواهد کرد. مردم اینگونه تصور نکنند که دولت برای جبران کسری بودجه یا نیروی انتظامی برای جبران هزینه‌های خود اقدام به منع تردد شبانه می‌کند.»

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن نوروزی امروز در جریان بررسی لایحه یک‌فوریتی تمدید مهلت‌های مقرر قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی گفته بود: «این لایحه تمدید مهلت‌های مقرر در تخلفات رانندگی است که به نیروی انتظامی اجازه می‌دهد از کارکنان کادر و پیمانی تا پایان سال ۱۴۰۴ استفاده کند. این قانون برای ۱۰ سال پیش است و در این ۱۰سال نیروی انتظامی نتوانسته جذب درستی انجام دهد و قطعا در ۴ سال آینده هم نخواهد توانست.»

او افزود: «اینکه قبض جریمه به کلانتری‌ها یا سربازها داده شود منجر به بروز هرج‌ومرج می‌شود. اگر نیروی انتظامی پول ندارد چرا می‌خواهید یک عده را بر مردم مسلط کنید. در حالی که تمام شهرها و جاده‌ها دوربین دارد.»

نماینده مردم رباط‌کریم گفت: «چرا می‌خواهید اجازه دهید یک سرباز یا کارمند کلانتری جیب مردم را خالی کند درحالی که تخصصی در این‌باره ندارد. از طرفی چرا اجازه می‌دهید افسر وظیفه، کارمندهای کلانتری برای تردد شبانه و …جیب مردم را خالی کنند.»

این لایحه تمدید مهلت‌های مقرر در تخلفات رانندگی است که به نیروی انتظامی اجازه می‌دهد از کارکنان کادر و پیمانی تا پایان سال ۱۴۰۴ استفاده کند. این قانون برای ۱۰ سال پیش است و در این ۱۰سال نیروی انتظامی نتوانسته جذب درستی انجام دهد و قطعا در ۴ سال آینده هم نخواهد توانست

پلیس: فقط ۷ شهر کشور دوربین ثبت تخلف دارند

رئیس پلیس راهور با بیان اینکه ۴۹ درصد دوربین‌های ثبت تخلف رانندگی خراب هستند، گفت: «تنها هفت شهر کشور، دارای دوربین ثبت تخلف هستند.»

سردار سیدکمال هادیانفر صبح امروز در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ۴ هزار و ۵۰۰ دوربین ثبت تخلف رانندگی در کل کشور وجود دارد، اظهار کرد: «فقط هفت شهر کشور، دارای دوربین ثبت تخلف هستند و ۴۹ درصد این دوربین‌ها نیز معیوب و خراب است و کار نمی‌کند.»

رئیس پلیس راهور بیان کرد: «طبق ماده ۱۰۸ قانون، وزارت راه و شهرداری‌ها برای توسعه دوربین‌ها در راه‌ها و داخل شهر‌ها مسئول هستند.»

او تصریح کرد: «ریالی از محل اعمال جریمه به افسران یا درجه‌داران تعلق نمی‌گیرد و صرفا برابر ماده قانون به حساب خزانه واریز می‌شود.»

این مقام انتظامی با بیان اینکه اکنون ۸۵ درصد قبوض جریمه با استفاده از دست‌افزار‌هایی به نام «سپهر» صادر می‌شود، از عدم نقش پلیس در تصویب ممنوعیت تردد شبانه خبر داد و گفت: «پلیس در این موضوع صرفا ضابط است.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.